Dr. Dilek Gürsoy Almanya’da Yılın Doktoru Seçildi

Avrupa’da yapay kalp nakli yapan ilk kadın cerrah olan Ordu’lu Dr.Dilek Gürsoy Almanya’da yılın doktoru seçildi.

Avrupa’da tam yapay kalp ameliyatı yapan tek kadın doktor olan ve geçtiğimiz aylarda Almanya’nın en prestijli ödüllerinden biri olan Victress Ödülü’ne layık görülen Dr. Dilek Gürsoy, bu kez de ‘yılın doktoru’ ödülünü kazandı.

Ordu Fatsalı işçi ailesinin kızı olan Dilek Gürsoy (43), Almanya’da’da dünyaya geldi. Babasını 10 yaşında kalp krizinden kaybetti. Bu nedenle doktor olmaya karar verdi. Hayalini gerçekleştirmek için tıp fakültesine girdi. Başarılı bir kalp cerrahı olarak hastaların imdadına yetişti. Kalp naklinde, insan kalbine olan ihtiyacı ortadan kaldıracak uzun ömürlü yapay kalp üzerinde çalışmalarıyla adından söz ettirdi. Kalp cerrahı alanında Almanya’nın önemli kliniklerinde görev yapan Dr. Gürsoy, yılda yaklaşık 300 kalp ameliyatı gerçekleştirdi. Avrupa’nın ilk ve tek kadın yapay kalp cerrahı olarak ünlendi.

Dr. Dilek Gürsoy “Büyük hedeflerim var. Bir yapay kalp merkezi açmak istiyorum. İşimi yaparken çok baskıyla karşılaştım ve karşılaşmaya da devam ediyorum. Ama bunlar bana engel olmayacak. Ben yılmadan, bildiğim yolda ilerlemeye devam edeceğim. Çok güzel işler yapacağıma inanıyorum. Bir kadın olarak özellikle erkek meslektaşlarımın engellemeleriyle karşılaştım ama en iyi bildiğim işi, en iyi şekilde yapmaya devam edeceğim. 18 senedir bu işi yapıyorum, kimse beni yolumdan çeviremez” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Eğitimde yeni dönem ‘MEBBulut’

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478