Meditasyonun En Önemli 10 Avantajı

Meditasyon, dünyanın her yerinde yüzyıllardır uygulanmaktadır. Kimsenin dünyevi zevklerinden vazgeçmesini, barış ve tatmin bulmaya tecrit etmesini gerektirmez. Aslında tam tersi. Aşağıda, günlük rutine birkaç dakikalık meditasyon eklemenin yararlarından bazıları listelenmiştir:

10. Dikkatini artırır:

Günlük meditasyon pratiğinin konsantre olma kapasitesini artırdığını ve dikkat becerilerini önemli ölçüde geliştirdiğini gösteren birkaç çalışma vardır. Nefes almaya yakından dikkat etmeyi içeren 20 dakikalık farkındalık eğitiminin bile yaşamları olumlu etkilediği gösterilmiştir. Bu muhtemelen meditasyon yapmanın en bilinen faydalarından biridir.

9. Bilişselliği geliştirir:

Araştırmacılar, genel bilişsel işlevin sadece birkaç günlük düzenli meditasyon uygulamalarıyla önemli ölçüde iyileştirildiğini söylüyor. Bellek ve öğrenme özellikle etkilenir ve bu, doğrudan meditasyon hipokampüste mevcut gri madde konsantrasyonunu arttırdığı için Alzheimer’ın daha sonra yaşamda gelişme riskinin azalmasıyla ilgilidir.

8. Stres ve kaygı yönetimine yardımcı olur:

Amigdala beynin duygusal süreçleri, stres ve kaygı ile ilgilenen bir parçasıdır. Düzenli meditasyon bu kısımdaki gri madde miktarını azaltır ve dolayısıyla stresin hafifletilmesine yardımcı olur. Anksiyete bozukluklarından muzdarip insanlar, sadece kendi içinde gevşemeyi teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda varsa reçeteli ilaçları tamamlarlar.

7. kalp hızı ve kan basıncını artırır:

Kalp krizi riski yüksek bireylerle çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve bazılarında düzenli olarak meditasyon yapanların risklerini% 50’ye kadar başarılı bir şekilde azaltabilecekleri görülmüştür. Bu etki, meditasyon sonucunda azalmış stresi ve yavaşlamış ve kalp atış hızını takip eder.

6. Ağrıyı azaltır:

Journal of Neuroscience yakın zamanda farkındalık eğitimi uygulayan katılımcıların nefes alışkanlıklarına odaklanarak katılımcıların dış rahatsızlıktan daha az etkilendiklerini gösteren bir çalışma yayınladı. Bu uygulama, kronik ağrı veya benzer durumlarla karşılaşanlar için son derece yararlıdır.

5. Depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur:

Dikkat meditasyonu, depresyon tedavisinde antidepresanlardan daha iyi olmasa bile iyi kabul edilir. Uygulayıcının duygularını ve düşüncelerini, üzerinde yıkarken ayrı ve yargılayıcı olmayan bir şekilde meditasyon yapmasına izin verir ve son olarak, tüm olumsuzlukları serbest bırakarak serbest bırakır. Sessizce oturmak için her gün biraz zaman ayırmak ve akarken şimdiki ana odaklanmak uzun bir yol kat ediyor.

4. Ölüm korkusunun üstesinden gelmeye yardımcı olur:

Çoğu birey, hayatlarının doğal seyrinde, omuzlarında asılı olan ölüm yükünü hissediyor ve doğal korku içinde birçok yara izi bırakıyor. Farkındalık meditasyonu uygulayarak, kişi yaşam döngüsünün gerekli bir parçası olarak ölümü kabul edebilir ve günümüzde daha eksiksiz yaşayabilir, tüm yaşamın küçük zevklerini emebilir.

3. Kötü alışkanlıkları azaltmaya yardımcı olur:

Pek çok insan, her yıl kendilerini yıllar boyunca edindikleri tahammül edilemez bir alışkanlıktan kurtulacaklarına söz veriyor ve hatta iyiden daha fazla zarar nasıl verdiğini tam olarak bilerek, bunu yapamıyor. Meditasyon, birine istekleri ‘dışarı atmayı’ öğretir ve bu tür arzuların süreksizliğini tam olarak gerçekleştirmesine yardımcı olur, böylece onu bağımlılık ve kendine zarar veren alışkanlıklardan esaretten kurtarır.

2. Beyin yapısındaki değişiklikler:

Farkındalık pratiği ve meditasyon, beynin kendisini yeniden sarmasını sağlayan güçlü araçlardır. Psikolojik travma veya diğer zararlı inanç ve korkulardan dolayı ortaya çıkan bazı zihinsel yara izlerini geri alma fırsatı verir ve zihnin kendini iyileştirmesine yardımcı olur.

1. Benlik saygısını artırır ve hayata olumlu bir bakış açısı kazandırır:

 Kişi kendi içindeki ışığı fark ettiğinde ve kontrolün ötesinde olan geçmiş bagajları ve gelecekteki endişeleri bıraktığında, sıcaklığın ve sevginin akmasına izin vermek kolaylaşır. Meditasyon, dönüşümün anahtarıdır ve bireylerin en iyi benlikleri olmalarını sağlar.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

İzlemeniz Gereken 15 En İyi Korku Filmi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478