Nasıl Daha Hızlı Yazılır: 12 Yazma İpucu ve Tekniği

Daha hızlı yazabilmenin sizi daha üretken yaptığını biliyor musunuz?

Pek çok kişi daktilo konusunda ustalaşıyor ve başkalarının da klavyeyi kendileri gibi kullanmasını istiyor. Gerçek şu ki hiçbiri bu şekilde başlamadı ve öğrenmek zorunda kaldılar.

Peki nasıl daha hızlı yazılır?

1. Çalışma Alanınız ve Yazma Alanınız Üzerinde Çalışın

Pek çok insan klavyede ustalaşabildiğinizde hızlı ve doğru yazmanın başlayacağına inanıyor. Ancak gerçek şu ki, temiz, düzgün havalandırılan ve rahat bir çalışma alanı edinmeye başlamanız gerekecek. Ayrıca, en iyi yazım için, dizüstü bilgisayarınızı veya bilgisayarınızı kucağınızda değil, bir masa almanız gerekecektir.

Uzun bir süre çalışacaksanız, rahat olduğunuzdan emin olun.

2. Duruşunuzu Düzeltin

İyi yazmak istiyorsanız, doğru duruş oturacak, sırtınız düz olacak ve ayaklarınız biraz ayrı, yere düz olacak şekilde yerleştirilecektir. Bilekleriniz de parmaklarınız klavyeyi kapatacak şekilde konumlandırılmalıdır. Ekrana da düzgün bakabildiğiniz için başınızı biraz eğin.

Ofis koltuğunuzu, koltukla kolayca oynayabilecek ve uygun bir duruş elde edebilecek şekilde ayarlayın.

3. Duruşunuzu Tutun

Yazarken bu konumu korumanız da çok önemlidir. Duruşunuzun iyi olduğundan emin olun ve bu şekilde bileklerinizde ağrı oluşmasını önleyebileceksiniz. Bu ağrıların sizi yavaşlatmanın ve ritminizden uzak tutmanın bir yolu vardır.

Sırtınızı ve omuzlarınızı kamburluktan koruyun ve üzerinde çalışırken temel amacınız gevşeme olsa da, dik durduğunuzdan da emin olun.

4. Klavyeyi Tanıyın

Klavye burada sizin aracınız, bu yüzden onu tanımanız gerekecek. Neyse ki sizin için, gördüğünüz çoğu klavye aynı düzeni kullanacaktır; QWERTY düzeni. Sol üst köşeyi oluşturan harflerden dolayı buna denir. Ayrıca, birçok klavyenin bu ana klavyelerin etrafında birkaç tuşa sahip tuşlara sahip olduğunu göreceksiniz.

İşte klavyeye alışmanıza yardımcı olacak güzel bir video:

Bu nedenle, harf tuşlarının konumlarının yanı sıra en çok kullanılan noktalama işaretlerinden bazılarını ezberlemeye çalışın. Klavyeye bakmadan nerede olduklarını anlamanız gerekecek. Hızlı yazmayı öğrenmenin tek yolu budur.

5 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Yazılım Öğrenebileceğiniz En İyi 5 Youtube Kanalı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478