Pedagojik Formasyon Nedir? Formasyon Nasıl Alınır?

Pedagojik formasyon öğretmen olmak isteyenlerin eğitim fakültesi dışında başka fakülteden mezun olan kişilerin formasyon dersleri alarak öğretmen olmaya hak kazanması demektir.

Formasyon nedir?

Formasyon ingilizce “Formation” kelimesinden dilimize gelmiştir bizdeki karşılığı “biçimlendirme”dir. Eğitim fakültesinden mezun olmayanlar için üniversitelerin vermiş olduğu hızlandırılmış eğitim bilimleri dersleridir. Pedagoji ise ingilizceden dilimize gelmiş “eğitim ve bilim”anlamına gelen kelimedir.

Pedagojik Formasyon Nasıl Alınır?

Pedagojik formasyonu fakülte okuyan bölümünden en az 2 yarıl yıl bitiren ve mezun olan herkes alabiliyor ama formasyon belgesi alan herkes öğretmen olamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı formasyon listesi yayınlıyor okuduğunuz bölüm listede yer almıyorsa formasyon almanız durumda atamanız olmaz. Formasyon eğitimi almak için öncelikle okuduğunuz üniversitenin formasyon eğitimi verip vermediğine bakmanız gerekiyor. Eğer okuduğunuz üniversite formasyon eğitimi vermiyorsa başka üniversitelerin formasyon verip vermediklerine bakabilirsiniz. Pedagojik formasyon başvurunuzun kabul edilmesi için sizin lisans mezunu iseniz ortalamanızın da en aşağı 2,5/4 ya da 65/10 olması gerekir. Gerekli şartları sağladığınızda, gerekli belgeleri teslim ettiğinizde ve istenilen ücreti yatırdığınız takdirde siz de pedagojik formasyon eğitimi almaya hak kazanmış oluyorsunuz.

Formasyon için Gerekli Belgeler

  • Kayıt için başvuru dilekçesi
  • Halen lisans öğrencisi olanlar için öğrenci belgesi; lisans mezunları için onaylı mezuniyet belgesi ya da diploma
  • Lisans mezunları için onaylı lisans not durum belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (aslını ibraz etmek kaydıyla)
  • İki adet vesikalık fotoğraf
  • Öğrenim ücretinin kurumca belirlenen ilk taksitinin, ilgili kurumun tayin edeceği banka hesabına yatırıldığına dair banka dekontu
  • Kurumca istenilebilecek diğer belgeler

Formasyon Ücreti Ne Kadar?

Üniversiteler arası farklılık gösterse’de çoğu üniversite’de 2054.00 TL civarında 1. dönem ve 2. dönem şeklinde 2 taksitte ödeyebiliyorsunuz.

Pedagojik Formasyon Eğitiminde Verilen Dersler

Eğitim bilimine giriş

Öğretim ilke ve yöntemleri

Ölçme ve değerlendirme

Sınıf yönetimi

Öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı

Özel eğitim yöntemleri

Eğitim psikolojisi

Gelişim psikoloji

Öğretmenlik uygulaması

Genel olarak pedagojik formasyon eğitiminin verdiği dersler bunlardır. İsimleri her üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Önce bu dersler alınarak teori kısmı verilir. Daha sonra staj uygulaması yapılarak herhangi bir okulda öğrencilerin aldığı branşa göre pratiğe dökülür.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Üniversite Öğrencileri Destekleme Dayanışma Platformu Burs Başvuruları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478