Üniversiteyi Başarıyla Bitirmenin 24 Yolu

Bunu yaşayan herkes size üniversitenin kolay olmadığını söyleyecektir. Zamanınızı, enerjinizi, mali durumunuzu ve hatta bir ölçüde akıl sağlığınızı alır. En özel öğrenciler bile zaman zaman bunalmış hissedebilirler. Bazıları üniversitenin sonunu bile göremiyor. Ancak, Üniversiteyi Başarılı Bir Şekilde bitirmek İçin bu 24 Yolu takip ederseniz, bunlar sizin başına gelmez.

24- Her şeyden Haberdar Olun

Bir okula kaydolduktan sonra, onun bir parçası olursunuz. Yani, bunun bir parçası olduğunuzdan emin olun.

İç ve dış okulunuzu tanıyın. Web sitelerine bakın ve takvimlerini ve mevcut haber bültenlerini okuyun. Yolunuzu öğrenin, çeşitli kişilere kolay erişim için okul dizinine erişin. Bir öğrenci e-postası oluşturduğunuzdan, her sınıf için kadroda bulunduğunuzdan ve mali yardımınız, yemek planlarınız vb. İle ilgili bir sorununuz varsa nereye gideceğinizi bildiğinizden emin olun. kampüsteyseniz ve tehlikedeyseniz veya acil bir durumdaysanız nereye gideceğinizi öğreneceksiniz. Binalara girmek için bir karta ihtiyacınız olup olmadığını ve kitaplarınızı ne zaman satın almanız, iade etmeniz veya mezuniyet için kayıt yaptırmanız gerektiğini öğrenin. Toplu taşıma, müzeler, spor etkinlikleri vb. İçin indirimleri varsa, kulüplere ne zaman ve nerede kaydolacağınızı veya öğrenci kimliğinizle ne tür avantajlar alabileceğinizi öğrenin.

23- Derslerinizi Aksatmayın

Dersinizin ilk gününden başlayarak hazırlıklı olun. Yanınızda doğru malzeme ve kitap bulundurun. Derslere katılın ve sorular sorun. Ödevlerinizi zamanında tamamlayın. Sınavlara ve testlere hazır olun. Gelecekte ne olacağınız konusunda bilgi sahibi olmak için ders programını okuyun. Bütün bunlar iyi bir dereceye yardımcı olacaktır ve zamanınızın pratik bir kullanımıdır.

22- Profesörlerinize Aşina Olun

Üniversiteler büyük sınıflara sahip öğretmenlerinizin sizi hatırlaması için aşina olun  Ders sırasında sorular sorarak ve mesai saatleri içinde onu ziyaret ederek öğretmeninizi tanıyın. Profesör size ne kadar aşina olursa, seçtiğiniz çalışma alanında size takıldığınızda veya size rehberlik ettiğinizde size yardımcı olması o kadar kolay olacaktır. Yoksa siz öğretmenleriniz için sadece bir sınav kağıdı olursunuz.

21- Sosyalleşirken Sorumluluğunuzu Unutmayın

Bir üniversite öğrencisinin hayatında çok fazla dikkat dağıtıcı şey var. Yarı zamanlı (hatta bazı durumlarda tam zamanlı) işler, aile, arkadaşlar ve sosyal yaşam gibi şeyler dikkatinizi isteyecektir. Bilmeden önce, tükenmişsiniz ve başlamak için üniversiteye kayıt olmanızın nedenine odaklanamıyorsunuz. Partilere ve diğer sosyal etkinliklere ılımlı bir şekilde öncelik vermeyi ve bunlara katılmayı öğrenin. Eğlenmekle ilgili yanlış bir şey yoktur, ancak eğitiminizin üniversitede olmanızın ana nedeni olduğunu daima unutmayın.

20- Yıl Boyunca Öğrenmeye Devam Edin

Yaz, okulu tamamen unutmak için cazip bir zamandır, ancak yıl boyunca öğrenme sizin yararınıza olacaktır. Çalışma alanınızla ilgili bir yaz stajı veya işi yapın. Kurs yükünüzde geride kaldıysanız yaz okulu alın. İlginizi çeken konularda kitaplar okuyun. Bütçenize uygun deneyebileceğiniz deneyimler ve deneyimler. Sanat ya da yazı gibi yaratıcı bir alandaysanız, potansiyel işverenler için bir portföy oluşturmak üzere geminiz üzerinde çalışın. Sınıfa geri dönme zamanı gelene kadar yazınızdan en iyi şekilde yararlanmaya başladığınızı hissedeceksiniz.

19- Bir Ana Dal Üzerinde Karar Verin Ve Onunla Devam Edin

En kısa zamanda bir ana dal üzerinde karar verin, böylece anlamsız çabaları kovalayarak zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız. Üniversite pahalıdır. Bir ana dalda ne kadar hızlı karar verirseniz, kolejden o kadar hızlı ayrılır ve ihtiyacınız olmayan derslere daha az para harcarsınız. Bölüm değiştirmeye karar verirseniz, erken yapın ve zamanında mezun olmak için hangi dersleri almanız gerektiğini önceden öğrenin. Gerekirse yetişmek için yaz dersleri alın. Fırsatınız varsa, kredilerin daha ucuz olduğu bir devlet yüksek okulunda bazı aktarılabilir kurslar alın. 

18- Yardım İstemekten Çekinmeyin

Bazı insanlar için bu zor. Yardım istemek bazen bir zayıflık işareti gibi görünebilir. Bu yanlış inanca düşmeyin! Üniversitede yardım istemeniz ve sık sık sormanız gerekecektir. Yine, çalışma saatlerinde öğretmenlerinizle zaman geçirin veya bir çalışma grubuna katılın. Eğer erken geçemeyeceğinizi biliyorsanız, geçemeyeceğiniz bir dersi alıyorsanız, bırakın ve kendinize geçmekte olan bir notla gıcırdamaya çalışmanın stresini kurtarın.

17- Ellerinizi Çok Dolu Tutmayın

Üniversite bir kardeşlik, spor, kulüp, gönüllü çalışma, vb. Olsun birçok şey yapmak için birçok fırsat verecektir. Hile önceden neler alabileceğinizi bilmektir. Eğer tam zamanlı bir öğrenciyseniz, yapmak istediğiniz her şeyi yapamazsınız. Strese girebilirsiniz, bu da üretkenliğinizi ve faaliyetlerinizden zevk almanızı azaltacaktır. Her etkinliğe gereken ilgiyi veremeyebilirsiniz, bu da sizi güvenilmez kılar, bu da sizi daha sonra bırakmanız için zorlar. Daha da kötüsü, notlarınız düşmeye başlarsa, okuldan atılma, okulu bırakma veya burs ve mali yardım kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir işveren, zayıf bir not ortalamasına eşlik edemeyeceğiniz faaliyetlerle dolu bir özgeçmiş görmektense, kariyeriniz boyunca çalışmalarınızda ve bir veya iki faaliyetinizde üstün olduğunuzu görmeyi tercih eder.

16- Etkili Zaman Yönetimi Uygulayın

Zaman değerlidir. Bir kez harcadıktan sonra geri alamazsınız. Ertelemeyin, ama aşırıya kaçmayın. Çok az zaman alan ve size çok az fayda sağlayan faaliyetlere “hayır” demekten korkmayın. Küçük işlerinizi gerçekleştirmek veya tüm sıkı çalışmalarınızdan biraz dinlenmek için gün içinde molalardan nasıl yararlanacağınızı öğrenin.

15- Düzenli Notlar Alın

Her ders için bir not defteri belirleyin ve her ders için notlarınızı düzenli ve birlikte tutmak için kullanın. Hangi derse ait olduklarını bilmek için her günün notlarını not edin. Çalışırken kolayca bulabilmeniz için anahtar kelimeleri vurgulayın. Benzer düşünceleri bir arada gruplamak için madde işaretleri, romen rakamları ve kısa çizgiler kullanın. Bir dizüstü bilgisayarda not alırsanız, her sınıf için notlarınızı bir arada tutmak için benzer bir dosyalama sistemi oluşturun.

14- Zinde Ve Sağlıklı Kalın

Stresle başa çıkmanıza yardımcı olacağından, Üniversite yaşamının zorluklarından geçerken sağlıklı yemek, egzersiz yapmak ve bol uyku almak bir zorunluluktur. Üniversite veya parkın etrafında koşun; Rec Center’ı kullanın; yoga veya Zumba almak; ya da arkadaşlarınızla yürüyüş gezilerine devam edin.

13- Ailenizle Sürekli İletişim Halinde Olun

Üniversitenin zorluklarının sizi ailenizden uzak tutmasına izin vermeyin. Sağlıklı aile etkileşimleri okul stresiyle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Kampüste yaşıyorsanız, ailenizi haftada bir veya iki kez arayın ve tatiller sırasında ziyaret etmeye çalışın. Evde yaşıyorsanız, çalışma araları sırasında odanızdan çıkın, onlarla akşam yemeği yiyin veya şarj etmek ve bir süre okuldan görevlerinizden uzaklaşmak için birlikte bir film izleyin

12- Finansınızı Akıllıca Yönetin

Herkes, aile veya burslar tarafından finanse edilen tam bir üniversite eğitiminin lüksüne sahip değildir. Bazıları yarı zamanlı işlerde çalışmak ve sadece üniversiteye gitmek için öğrenci kredileri için başvurmakla sonuçlanır. Öğrenim ücretleri aileleri tarafından ödenen kişiler bile bazen harcayacakları ekstra paraya sahip olmaları için çalışmaya devam ederler. Üniversite hayatında hayatta kalmaya ve mümkün olduğunca az borçla mezun olmaya karar verirseniz, bütçeleri bütçelendirmek ve gereksiz harcamalardan kaçınmak çok önemlidir. Gelecekteki benliğiniz size teşekkür edecektir.

11- Çalışma Tekniklerinize Hakim Olun

Herkes farklı öğrenir. Bazı insanlar görsel olarak öğrenir, bazıları duyulabilir, bazıları uygulamalı öğrenicilerdir, vb. Öğrenme stilinizi belirleyin ve çalışma tekniğinizi bu stile uyacak şekilde uyarlayın. Bu, her testten önce Flashcards yapmak için zaman ayırmak, daha sonra kendinize çalmak için notlarınızın bir okumasını kaydetmek veya arkadaşlarınızla bir çalışma oturumu ayarlamak anlamına gelirse, çalışma sürenizin bir parçası olarak bu hazırlığı dikkate aldığınızdan emin olun. 

10- Profesyonel Bağlantılar Kurun

Bu dünyada, başarınız büyük ölçüde bağlantılarınıza bağlı olacaktır. Profesörler, koçlar, işverenler ve hatta alanınızdaki diğer kişilerle dostane ve profesyonel ilişkiler kurarak erkenden başlayın. İletişimde kalmak için e-postaları, sosyal medya davetlerini, telefon numaralarını vb. Değiştirin. Öneri mektubu, iş fırsatları, işbirliği veya rehberlik istemekten korkmayın. Gelecekteki işiniz muhtemelen tanıdığınız birinden gelecektir.

9- Programınızı Düzenleyin

Organizasyon, özellikle programınıza gelince önemlidir. Bir planlayıcıyı önemli tarihler ve açıkça işaretlenmiş özel etkinliklerle dolu tutmaya özen gösterin. Her dönem için ders programınızı alırken her dönem güncelleyin, böylece her ödevi ne kadar sürede tamamlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca, her şeyi eşit bir şekilde dengeleyebilmeniz için çalışma programınızı, staj günlerinizi, etkinlik programınızı ve kişisel etkinliklerinizi ekleyin.

8- Ders Dışı Etkinliklere Katılın

Listede daha önce bu noktaya değindik, ancak ders dışı aktiviteler üniversite deneyiminiz için önemlidir. Size sadece yeni beceriler edinme fırsatı vermekle kalmayacak, aynı zamanda diğer insanlarla yeni bağlantılar kurmanızı sağlayacak (ve zaten bildiğiniz gibi, bağlantılar önemlidir). Potansiyel işverenler, röportaj sırasında konuşma noktaları olarak kullanmaya devam ettiğinizde bu etkinlikleri sıklıkla not edecektir, bu nedenle orada tartışacağınız bir şey olduğundan emin olun.

7- Yazma Becerilerinizi Geliştirin

Yazmak, sadece okul kağıtları için değil, mükemmelleştirmeniz gereken bir beceridir. Gelecekteki işverenler, sizden yazma becerilerinizin ustalığını gösterecek bir yazı örneği görmek isteyebilir (ve bir iş için fırsat yaratabilir veya kırabilir). Yazı yazmakta zorlanıyorsanız, yardım alın. Bir öğretmen bulun, yazarken kitap okuyun veya konuyla ilgili videolar izleyin. Yazı yazmadan kolejden çıkamayacaksınız ve iyi bir yazı üretmeden işgücünde olduğu kadar değerli olmayacaksınız.

6- Okuyun

Bir ton okuyacaksın. Profesörler bazen bir romanın tamamını, deneme koleksiyonunu veya bir ders kitabının birkaç yüz sayfasını bir sonraki dersiniz tarafından okunacak ve tartışmaya hazır olacaklardır. Bu ödevleri atlamayın. Hemen hemen her yerde okuyabilirsiniz ve bir sonraki dersiniz size verilen materyale dayandığında kaybolmak istemezsiniz.

5- Bunalmayın

Yapabileceğiniz şeylere göre sınıflarınızı ve etkinliklerinizi seçin ve seçin. Ayrıca, iş ve dinlenme gibi ek görevleri de hesaba katın. Neye karşı olduğunuzu bilmek için her dönem günlerinizi, haftalarınızı ve aylarınızı planlayın ve iş yükünüzü dengeleyin, böylece yapmanız gereken her şeyi gerçekleştirmek için zamanınız olsun. Ayrıca, her bir dönemin gerçekleştirilmesi için en önemli olanın ve daha sonraki bir tarihe geri döndürülebilen her göreve öncelik verin.

4- İkinci El  Kitaplardan Yararlanın

Kitaplar gerçekten pahalı. Üniversite kitapları hakkında tutkulu olun ve yeni kitaplar satın almamaya çalışın. Bunun yerine kullanılmış kitapları arayın. Kitaplarınızı derslerin başlamasından iki ila üç hafta önce satın alırsanız, kampüs ücretindeki kitapçılardan çok daha ucuz bir fiyata çevrimiçi bulabilirsiniz. Kitaplarınızı her dönemin sonunda kitapçılara geri satabilirsiniz, ancak belirli kitapları geri almayacaklar ve geri alacakları kitapların maliyetinin sadece bir kısmını alacaksınız. Ayrıca, kampüs kitabevinizde, kitap maliyetlerinden daha ucuz bir ücret karşılığında kitap kiralayabileceğiniz ve dönem sonunda geri satma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak bir kitap kiralama programı olup olmadığını kontrol edin.

3- Sorumlu Olmak

Filmlerde nasıl gösterildiğinin aksine, üniversite sonsuz bir parti değil. Kendinizi zamanında derse almak, ödevinizi yapmak ve kendiniz için hedefler belirlemek anlamına gelir. Bir kolej eğitimi ile gelen fırsatlardan faydalandığınızdan emin olun. Derecenizle ne yapmak istediğinizi, hangi kulüplere / spor / etkinliklere katılmak istediğinizi ve ne tür insanlarla tanışmak istediğinizi öğrenin. Ardından, bu hedeflere tam güçle ulaşın. Bu, kendiniz için yetişkin düzeyinde kararlar vermeye başlamanız gereken zamandır. Sorumlu olanları yaptığınızdan emin olun.

2- Stajınızı Ciddiye Alın

Bir stajın derecenizi kazanmak ve “gerçek” bir iş bulmak için esinti yapmaktan başka bir şey olmadığını varsaymak yanlıştır. Deneyim işgücü için çok önemlidir ve stajdaki güçlü bir performans, şirketleri ile gelecekteki bir işin, başka bir şirkete yönlendirmenin veya kendinizi bulduğunuz bir iş için güçlü bir referansın anahtarı olabilir. Ciddiye alın.

1- Nasıl Öğreneceğinizi Öğrenin

Bir üniversitenin ana hedeflerinden biri size nasıl öğreneceğinizi öğretmektir. Bu, öğrencilere aşina olmadıkları konulara maruz kalmak ve onlara bilgi emmenin veya sorulan soruların cevaplarını bulmanın farklı yollarını öğretmek anlamına gelir. Bu yeni öğrenme konseptlerini alın ve kolej deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak için bunları gelecekteki derslere ve daha sonra işinizde uygulayın. Sadece bu da değil, geçme notu kazanmanıza yardımcı olacaktır.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Koronavirüsü Fırsata Çevirip Sevgilisini Kaçırdı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478