KYK

1 Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir mi? Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir?

1 Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir mi? Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir? Sorularının yanıtlarını bu makalemizde paylaştık. KYK bursu alan öğrenciler 2019 yılına kadar 3 en az dersten başarısız olmaları durumunda bursunuz otomatik olarak kesiliyordu. 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere bu durum düzenlendi. Gelin hep birlikte kaç dersten kalınca KYK bursu kesilir? öğrenelim.

1 Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir mi?

KYK burs/öğrenim kredisi yönetmeliğinde bursun devam etmesi için aranılan “başarılı olma” durumunda kaç dersten kalınca KYK bursunun krediye döneceği hakkında bir bilgi yer almıyor. Yani KYK bursunuzun kesilmesi kaç dersten kaldığınızı bağlı değil, yıl sonu not ortalamasına bağlıdır.

Not ortalamanız yılı sonunda 2.00’nin altında kalırsa KYK bursunuz, Öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Bu durumu e-Devlet üzerinden sizin takip edebilirsiniz. KYK bursunuzun krediye dönmesi halinde hesabınız para yatmaya devam eder. Ancak hesabınıza yatan para burs değil, Öğrenim kredisidir. Bu durumda aldığınız öğrenim kredisini mezun olduktan sonra ödemek durumda kalırsınız.


Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs alan öğrenciler 2019 yılına kadar 3 veya daha fazla dersten başarısız olunması durumunda ve üniversite bu durumu KYK’ya bildirildiği takdirde bursunuz otomatik olarak kesiliyordu. 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere KYK bursunun kesilmesi durumu şu şekilde düzenlendi.

KYK bursunun kesilmesi durumu şu şekilde düzenlendi:

  1. Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları
  2. Diğer sınıflarda ise almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın 4.00’lük sistemde YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
  3. 100’lük sistemde ise ortalamanızın 53,33 ve üzeri olması gerekmektedir.
  4. Her yıl ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında yer alan ortalamanızın 2.00’ın altında kalması halinde veya hazırlık sınıfını geçememeniz halinde öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüşmektedir.


Okulu Dondurunca KYK Bursu/Kredisi Kesilir mi?

Üniversite eğitimine farklı nedenlerden dolayı en az bir yarı yıl izin alan veya kayıt donduran öğrencinin bursu/kredisi Kuruma durumunun bildirildiği tarihi takip eden ödeme döneminden itibaren kalan süre kadar kesilir. Öğrencinin yeniden öğrenimine başladığını belgelendirmesi halinde bursun ödenmesine devam edilir. Öğrencinin alamadığı bursu normal öğrenim süresinden sonra verilir.

KYK Burs ve Kredi Yönetmeliği Madde 25

Bu yönetmelikten de anlaşılacağı üzere kurumdan tam ayrılmadığınız sürece bursunuzun tamamı kesilmez. Dondurup tekrar gelen öğrenimine devam eden öğrenciler burs almaya devam eder.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Burs-Kredi Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi?

👉 Part-Time Sigortalı Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu