Gündem

1 Dolar 1 TL Olsaydı Neler Olurdu? Fiyatlar Nasıl Olurdu?

Ülkemizde şuan itibariyle 1 Dolar 10 TL üzerinde ve ithal ettiğimiz ürünlerin kama değerleri oldukça yüksek. Hal böyle olunca dolar arttıkça ürünlerin fiyatı da doğru orantılı olarak artmakta. Tabi ki  enflasyonda yerinde durmuyor dolara endeksli olarak günden günde rekor kırmaya devam ediyor. Peki ama 1 Dolar 1 TL Olsaydı Neler Olurdu? Fiyatlar Nasıl Olurdu? bu makalemizde bir araştırma yaptık ve çıkan sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.

1 Dolar 1 TL Olsaydı Neler Olurdu? Fiyatlar Nasıl Olurdu?

Son 10 ayda %25 artış sağlayarak 10 TL üzerine çıkan dolar enflasyonunda günden güne rekor kırmasına sebep oldu. 2000′ li yılların başında dolar 1 TL civarındaydı. Yine 1 Türk Lirası 1 dolar kadar değerli olsaydı nasıl olurdu? Öncelikle bu ücretli doları; ücretli, uygun ücret ve asgari ücret gibi talep edilen modellerle aynı ücretütopik bir Türkiye’de cevaplanabilir. Teknoloji sektörüyle başlayalım belki de cepleri en çok yakan ve en az üretimimiz olan teknoloji sektörü. Türkiye, maalesef ki Dünyadaki teknoloji devleriyle yarışabilecek kadar büyük teknoloji markalarına sahip değil. Bu yüzdende doların 10 TL olmasından kaynaklı yurt dışında ki rakamlar ile ülkemizde ki arasında uçurumlar var. Haydi şimdi birlikte 1 Dolar 1 TL Olsaydı Neler Olurdu? sorusunu cevaplayalım.


1 Dolar 1 TL Olsaydı Fiyatlar Nasıl Olurdu?

  • Apple’ın üretmiş olduğu İphone, tüm dünyada en çok satan akıllı cihaz olduğu herkes tarafından bilinmekte. Mesela İphone 13’ün Abd fiyatı 1200 dolar iken, Ülkemizde 22.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Net asgari ücretin 2800 TL olduğu ülkemizde, 7 asgari maaş bile İphone 13 almaya yetmiyor…

Eğer 1 dolar 1 TL olsaydı, yine bu ürünü ithal eden bir ülke olacağımız için devletin ekleyeceği vergileri hesaba katarsak ortalama 1500-1600 TL arası bir ücrete bu telefonu elde edebilecektik.


  • Playstation 5’in Yurt dışı fiyatı 500 dolar civarında. 1 doların 1 TL olduğunu varsayalım Playstation 5, ortalama 600-700 TL civarı olurken bunun beraberinde oyun fiyatları da 20-70 TL arasında değişecekti.


  • Otomotiv sektörüyle devam edelim.. Neredeyse tüm otomotiv markalarının Türkiye’de fabrikaları olduğu ve bu fabrikaların yerli yatırımcılar ile ortaklığının olmasından dolayı, Otomotiv sektörü, Türkiye’deki dış ticaret açığının en az olduğu sektörlerden biridir.

Ancak bu yine de Türkiye’de araba fiyatlarının el yakmasına engel olamıyor, çünkü yedek parçalar yine Türkiye’ye ithal edilerek dolar cinsinden geliyor ve bir de buna Ö.T.V. gibi yüksek vergiler ekleniyor. Mercedes Benz’in 2021 modeli kurla beraber 1 milyon 100 bin TL’den başlıyor. Eğer 1 TL 1 doları satın alabilecek kadar değerli olsaydı, otomatik olarak Euro karşısında da değer kazanmış olacağı için. Aynı Mercedes’in fiyatı 110 bin TL civarında olacaktı..


  • Gıda sektörünü inceleyelim…  Günümüzde tarım ürünü, sanayi ürünü vb her ürünün içinde dolar girdisi vardır. Tarımda bahçeyi sulayan pompa, tarlayı süren traktör, ürünü taşıyan kamyon mazot yakıyor. Mazot, kamyon, gübre yurt dışından ithal girdiyle geliyor.

Unu öğüten değirmen, Ekmeği pişiren fırın dolarla ithal edilen enerji kullanıyor. 1 doların 1 TL oluşu neredeyse tüm gıda sektöründe %50‘den fazla bir fiyat düşüşü sağlardı. Kaldı ki en basitinden Türkiye, her yıl 4 milyon ton düzeyinde buğday ithal eden bir ülke konumunda.

Tahıl ambarı olarak nitelendirilen Türkiye artık kendine yetmediği için, İnsan beslenmesinin birincil derecede öneme sahip ürünü olan ekmeğin ülkemizdeki fiyatı 2 TL ile 2.5 TL arasında iken, 1 doların 1 TL düzeyine inişi ekmeğin de fiyatını 1 lira civarına düşürürdü..


  • Şimdi 1 dolar 1 Türk lirasına eşit olsaydı sorusuna ütopik bir şekilde bakmayı bırakıp daha gerçekçi yaklaşalım. Yerli üretim yeteri kadar fazla değil, o yüzden bir çok ürün ithal alıyoruz yani yurt dışından Türkiye’ye getiriyoruz ve kendi paralarımızı yurt dışına veriyoruz. Durum şimdi bile böyleyken 1 dolar 1 Türk lirasına eşit olursa, yurt dışından dolarla satın alınan ithal ürünler arabalar, telefonlar 1 dolar 1 TL’ye eşit olduğunda daha da ucuza geleceği için Türkiye’de yabacı ürün kullanımında büyük bir patlama yaşanırdı.
  • Dolar yüksek olduğu için en basitinden teknoloji ürünlerini artık almakta zorlanıyoruz. Eğer 1 dolar 1 TL’ye eşit olursa elimizde hali hazırda bulunan yerli üretim durur ve herkes günümüzde olduğundan çok daha fazla bir şekilde ithal ürünlere yoğunlaşır..

  • Domates ’in, Patates ’in Ekmeğin bile yurt dışından ithal olarak getirildiğini düşünün. 1 doların 1 TL’ye eşit olmasıyla yerli üretim tamamen durursa kısa vadede belki çok fazla ürün ucuza gelir. Ancak uzun vadede hiç bir şey üretmeyeceğimiz için Türkiye komple batar.

  • Her şeyi satın alıp, geriye hiçbir şey satılmazsa cari açık daha da artar dolayısıyla dış borç da artar. 1 dolar 1 TL’ye eşit olursa ithal ürün tüketimi patlar.. Türkiye’nin kasasından devamlı olarak dolar çıkar. Yerli mala olan talebin düşmesi üretimin azalması demektir. Üretimin azalmasıyla işsizlik artar. Sonucundaysa cari açık daha da artar ve uzun vadede alım gücü de düşer.

  • Türkiye’de yabancılar açısından ucuz Türk işçiliği artık yok olduğu için yabancı yatırımcıya çekici gelmeyen bir ülke olur. Hatta pahalılaşan Türkiye’de Turizm de çöker. 1 dolar 1 TL’ye eşit olduğunda kötü bir senaryo gördük. Şuan Dolar’ın 10 TL olması çok daha kötü tabi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu