Öğrenci Gazetesi

10 Soruda 2022-YKS ile Üniversiteye Giriş Sistemi

Üniversite sınavında baraj puanı uygulamasının kalkmasından sonra yeni sistem hakkında tüm merak edilenleri paylaştık.

10 Soruda 2022-YKS ile Üniversiteye Giriş Sistemi. YÖK 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kaldırıldığını açıkladı. Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı.

10 Soruda 2022-YKS ile Üniversiteye Giriş Sistemi

Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecekler. 2022 YKS hakkındaki detayları 10 soruda derledik.

1- YKS’de Baraj Puanı Uygulamasının Kaldırılması Ne Anlama Geliyor?

2022-YKS’den itibaren SAY, SÖZ, EA ve DİL puan cinslerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan tipinde 150 puan alma koşulu ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan çeşidi için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan cinsleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı.

Bu düzenleme ile YKS’ye giren ve puanı hesaplanan tüm adaylar, üniversite tercihi yapabilir hale geldi. YKS puanının hesaplanması için Türkçe ve Matematik testinden 1 net yapmak yeterlidir.


2- Yerleştirme Puanı Nasıl Belirlenecek?

Bu yıldan itibaren ilgili puan tiplerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim muvaffakiyet puanı eklendikten sonra yerleştirme puanı hesaplanacak. Adaylar, evvelki yıllarda olduğu suretiyle sınav puanına ortaöğretim muvaffakiyet puanının eklendikten sonra oluşacak yerleştirme puanıyla puan üstünlüğüne nazaran yerleşme imkanı elde edecek.


3- Hangi Adayların TYT ve AYT Sınav Puanları Hesaplanacak?

TYT sınav puanının hesaplanması için temel matematik testi veya Türkçe testinden 0,5 veya daha çok ham puan almış olma kuralı uygulanmaya devam edecek. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacak.

SAY, SÖZ ve EA puan çeşidindeki sınav puanlarının hesaplanması için lüzumlu olan ilgili puan çeşidine ilişkin AYT’deki iki testin minimum birinden 0,5 veya daha çok ham puan almış olma kuralı ile DİL puan cinsindeki sınav puanının hesaplanması için lüzumlu olan Yabancı Dil Testi’nden 0,5 veya daha çok ham puan almış olma koşulu uygulanmaya devam edecek.


4 – Özel Yetenek Sınavıyla Öğrenci Alan Bölümlerde Uygulama Nasıl Olacak?

YÖK’ün düzenlemesinden evvelki uygulamada, hususi beceri sınavıyla talebe alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üstü olması gerekiyordu.

2022 YKS’den itibaren hususi beceri sınavıyla talebe alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanması gerekecek. Şu demek oluyor ki hususi beceri imtihanı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme sürecine alınacak tüm adayların 2022-YKS’ye müracaat yapmaları mecburî olacak.

Ayrıyeten, hususi beceri imtihanında taban puan kaidesi aranıp aranmamasına, aranacak ise minimum kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili üniversiteler karar verecek ve basın-yayın organlarıyla adaylara duyuracak.


5-  “Başarı Sırası Koşulu” Uygulaması Devam Edecek mi?

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için lüzumlu olan en düşük muvaffakiyet sırası şartı uygulanması sürecek.

Buna nazaran, bu yılki hukuk programlarına yerleştirme süreçlerinde EA en düşük 100 bininci, mühendislik programlarına yerleştirme süreçlerinde SAY en düşük 300 bininci, mimarlık programlarına yerleştirme süreçlerinde SAY en düşük 250 bininci, tıp programlarına yerleştirme süreçlerinde SAY en düşük 50 bininci, öğretmenlik programlarına yerleştirme süreçlerinde ilgili puan cinsinde en düşük 300 bininci, eczacılık programlarına yerleştirme süreçlerinde SAY en düşük 100 bininci, diş hekimliği programlarına yerleştirme süreçlerinde SAY en düşük 80 bininci olmak gerekecek.


6- 2021-TYT’de alınan 200 ve üstü puanlar, 2022-YKS’de kullanılabilecek mi?

2021-TYT puanı 200 ve üstü olanlar, istedikleri takdirde 2022-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2021-TYT puanını 2022-YKS yerleştirmelerinde kullanabilecekler, lakin bu adayların 2022-YKS’ye müracaat yapmaları mecburî olacak. 2021-TYT’de alınan 200 ve üstü puanlar, 2022 YKS’de dönüştürülerek kullanılabilecek.


7 –  2021 TYT puanı 200 ve üstünde olanlar, Mülakat Sınavı Sonucu Üniversiteye Yerleşmek İsterlerse Ne Yapmaları Gerekecek?

Bu durumda olup ilgili yükseköğretim kurumlarınca yapılacak hususi beceri imtihanı sonucu yükseköğretim programlarına yerleşmek isteyen adayların da dönüştürülmüş puanlarının hesaplanabilmesi için 2022-YKS’ye müracaat yapmaları gerekecek.


8 – TYT 200 ve Üstü Puan Uygulamasının Bir Sonraki Yıl Kullanılması Uygulaması Devam Edecek mi?

2022 YKS’den itibaren alınan TYT 200 ve üstü puanlar bir sonraki yıl kullanılamayacak.


9- YKS’de sınav Sürelerine İlişkin Değişim Var mı?

Yükseköğretim Heyetinin dün akşamki açıklamasına nazaran, YKS’nin birinci oturumu ve en fazlaca adayın katılmış olduğu TYT’nin 135 dakika olan sınav mühleti, 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulanacak.

YKS’nin ikinci oturumu olan AYT ise daha evvelki yıllarda olduğu suretiyle 180 dakika, üçüncü oturum olan YDT ise 120 dakika olarak uygulanmaya devam edecek.


10- 2022 YKS Başvuruları Ne Zaman?

18-19 Haziran’da yapılacak 2022-YKS’nin müracaat kılavuzu “https://osym.gov.tr” sitesinde yayımlandı. Müracaatlar, 7 Mart’a kadar ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” web adresinden veya ÖSYM Aday Süreçleri Taşınabilir Uygulamasından yapabilecek.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu