Lise

11. Sınıf Matematik Test Kitabı Önerileri 2024

11. Sınıf Matematik Test Kitabı Önerileri 2024. Okullar açıldı ve çocuklarımızın geleceği için en iyisini düşünmek ve planlamak anne ve babaların en çok kaygı duyduğu şeylerdendir. Her anne ve baba evladının iyi bir yere geldiğini görmek ister. Özellikle de Lise 11. sınıf öğrencileri için artık Üniversite kaygısı başlamış bulunuyor. 11. sınıf öğrencileri ve velileri diğer dersler gibi Matematik için de en verimli test kitaplarını araştırmakta. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız için bizde 11. Sınıf Matematik Test Kitabı Önerileri listesi hazırladık.

11. Sınıf  Matematik Test Kitabı Önerileri 2024

Öncelikle aradığınız 11. Sınıf Matematik Test Kitabı Önerileri ni okuyup kitabı almadan önce öğrencinin hangi seviyede olduğunu belirleyip ona göre test kitabını almanızı öneririz. Her öğrenci birbirine denk değildir. Kimi öğrenciye ileri seviyedeki test kitaplarını çerez gibi gelirken diğer bir öğrenciye aynı kitap aşırı zor gelebilir. bu yüzden bu öğrenci başlangıç seviyesinde olan test kitaplarından başlaması daha faydalıdır. Bu şekilde hem test çözmekten sıkılmaz hem de elindeki kitabı bitirip bir seviye üstüne geçmek için kendi motive eder. Aynı zamanda alacağınız kitabın müfredata uygun olması da önemlidir. Bütün bu kriterleri dikkate alarak inceleyebilirsiniz.

Değerlendirme kriterlerimiz

Zorluk seviyesi: Kaynak içerisinde bulunan kolay, orta ve zor soruların dağılımına göre ortalama bir ölçüm olarak düşünülebilir.

Başlangıç seviyesine uygunluk: Temel eksikleriniz varsa her kaynak başlangıç için size uygun olmayabilir. Çünkü kademe kademe seviyeyi yükseltmeniz gerekir. Başlangıç seviyesinde, belki sınavda çıkmayacak fakat öğretici olan sorular da çözmek gereklidir. Bazı kaynaklar öğretici yanıyla ön plana çıkarken bazı kaynaklar da farklı soru türleri görmek açısından zengin olabilir.

Müfredata uygunluk: Bir kaynak içerisinde kaldırılmış konuların bulunması, yeni konuların bulunmaması, artık sorulmayacak soru türlerine sıklıkla yer verilmesi ciddi zaman kayıplarına yol açabilir.

Soru çeşitliliği: Bazen bir kaynak içerdiği soruların kalitesiyle ön plana çıkarken farklı soru türlerini içermesi açısından zayıf kalabilir. Bu tarz durumlarda bu gibi kaynakları tek başına referans almak yeterli olmayabilir.

YKS’ye uygunluk: YKS soruların düzeyi ve türü açısından ÖSYM’nin son 10 yıldaki sınavlarından belirgin farklılıklar göstermiştir. Temel kavramlar sorulmuş, zorlayıcı işlem sorularına yer verilmemiştir. Matematik ve yorum yeteneğinin birlikte kullanılmasının gerektiği sorular soruldu.

YKS öncesine uygunluk: 2018 öncesindeki son 10 yıla baktığımızda gördüğümüz soru tiplerini artık “eski tarz sorular” olarak anıyoruz.

Tasarım/Grafik: Tasarım ve baskıda sadeliği tercih ediyoruz. Soruların önüne geçmeyen, soruları anlamamızı zorlaştırmayan ve mümkünse basit olan tasarımları tercih ediyoruz. Renklerin kullanımı, soru çözümleri için uygun boşlukların bırakılmış olması, çizimlerin soruya uygunluğu gibi kriterleri de bu başlığa dahil edebiliriz. Bu değerlendirme kriterimizin diğer kriterler kadar önemsenmemesi daha doğru olacaktır.


Antrenmanlarla Matematik

 Halil İbrahim Küçükkaya, Mehmet Girgiç, Ahmet Karakoç

Sıfırdan başlayan öğrencilerin başvurabileceği bir kaynak. Soruların seviyelerine göre yerleştirilmiş olması lise matematiğine yeni başlayan öğrencilerin işini kolaylaştıracaktır.

Benzer tarzda bol örnek içerdiği için pratik kazanmak için kullanılabilecek bir kaynak. Kitaptaki sorularda bol miktarda şekil de bulunduğu için yeni tarza yakın bir görünümde.

Kolay bir soru bankası olmasına karşın her testinde öğrenciye yeni şeyler katabilecek, düşündürücü sorular yer alıyor.


Karekök Yayınları – Matematik 0 (Sıfır)

YKS hazırlık için yararlanabileceğiniz oldukça temel düzey bir kaynak. Kitaptaki konu dizilimi YKS’ye hazırlık müfredatına göre yapılmış.

Kitabın sayfa dizaynı oldukça iyi kurgulanmış. Kitapta önce konu anlatımları yapılıyor. Ardından çok temel düzeyde sorular çözülerek konu pekiştiriliyor. Temeli zayıf olan öğrenciler için ilerlemesi kolay bir kaynak.

Hangi konudan başlayacağını bilmeyen öğrenciler için gidişatın sıralı olması ve kitabın düzeyinin temel olması öğrencinin konudan kopmadan devam etmesine olanak sağlıyor.


Birey Yayınları – A Serisi Temel Düzey Matematik Video Çözümlü Soru Bankası Gelişim Serisi

Sıfırdan başlayan öğrencilerin başvurabileceği bir kaynak. Soruların seviyelerine göre yerleştirilmiş olması lise matematiğine yeni başlayan öğrencilerin işini kolaylaştıracaktır.

Benzer tarzda bol örnek içerdiği için pratik kazanmak için kullanılabilecek bir kaynak. Kitaptaki sorularda bol miktarda şekil de bulunduğu için yeni tarza yakın bir görünümde.

Kolay bir soru bankası olmasına karşın her testinde öğrenciye yeni şeyler katabilecek, düşündürücü sorular yer alıyor.

Matematik temeli çok zayıf olan öğrenciler, Antrenmanlarla Matematik kitabını tamamladıktan sonra bu kitaptan devam edebilirler.


Çap Yayınları –  Matematik Fasikülleri

Temel eksikleri olan ve konu çalışmak isteyen öğrencilerin başvurabileceği bir kaynak.

Kısa konu anlatımlarıyla tanımlar veriliyor. Ardından örnek sorularla konu öğreniliyor. Devamında ise testlerle bol miktarda soru çözülüyor.

Fasiküller ünitelere bölünmüş şekilde. Derslerin seviyesi kademe kademe yükseliyor. Bu sayede öğrencinin motivasyonunu korumasına yardımcı olacak bir kaynak.


ÜçDörtBeş Yayınları –  TYT – AYT Matematik Soru Bankası – Mehmet Kıvrak

Kolay sorulardan başlayarak zora doğru gittiği için her düzeyden öğrenciye hitap edebilecek bir kaynak. Konu içindeki ilk testlerde başlangıç seviyesine uygun sorular yer alırken ilerleyen testlerde zorluk seviyesi artıyor.

Kitabın kolay soruları sınav seviyesinin altında kalırken kitabın zor soruları da sınav seviyesinin üstüne çıkıyor. Konu sonunda yıldızlı seçme sorulara yer verilmesi kitabın soru çeşitliliğini artırıyor.

Kitabın düzeni öğrencinin motivasyonunu artıracak nitelikte. Kitaptaki sorularda bol miktarda şekil de bulunduğu için yeni tarza yakın bir görünümde.


Esen Yayınları –  AYT – TYT Matematik Konu Anlatımlı ve Rehber Sorularla Konu Anlatımı Kitapları – Halit Bıyık, Nevzat Asma

Kolay seviyeden başlayan ve orta seviyeye doğru ilerleyen bir kaynak. Başlangıç seviyesindeki bir öğrenci kendisini geliştirmek için bu kaynaklara başvurabilir.

Matematik çalışmaya başlamak isteyen fakat düzenli ve öğretici konu sıralamasına nereden erişebileceğine dair kaygıları olan öğrenciler için Esen Yayınları Konu Anlatım kitabı kurtarıcı olacaktır. Kısa konu anlatımlarıyla tanımlar veriliyor. Ardından örnek sorularla konu öğreniliyor. Devamında ise testlerle bol miktarda soru çözülüyor.

Konu anlatımından sonra gelen sorular özenle seçildiği için çalışılması kolay bir kaynak. Bu sayede öğrenci motivasyon kaybı yaşamadan keyifle çalışabiliyor.


Birey Yayınları – B Serisi Orta Düzey Matematik Video Çözümlü Soru Bankası Gelişim Serisi

Orta seviyede, matematik temeli olan öğrencilerin yorum yeteneğini geliştirmek için başvurabileceği bir kaynak. Biray A kitabında olduğu gibi bu kitapta da bol miktarda şekil yer alıyor.

Konu testleri içinde yer alan soruların zorluğu kademeli olarak artıyor. Benzer tarzda bol örnek içerdiği için pratik kazanmak için kullanılabilecek bir kaynak.

YKS matematiğinde karşımıza gelen sorulara benzer tarzda sorular da içeren bir kaynak.

Başlangıç seviyesi için uygun değildir ancak belirli bir temeli olan ve kendini geliştirmek isteyen öğrenciler kullanabilir.


Karekök Yayınları – TYT – AYT Matematik Soru Bankası

Orta ve üst seviyeye hitap eden bu kaynak yoğun işlem ve yorum soruları içeriyor. Öğrencileri fazla kalem oynatmaya zorlayan bu kaynak işlem becerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Kitapta yer alan sorulardaki işlemler yer yer yorucu olabiliyor.

Zorlayıcı sorular testlere yayıldığı için konuları yeni öğrenen öğrenciler için uygun olmayan bir kaynak.

İçerdiği yorum soruları yeni sınav sistemine uygun.


Metin Yayınları – TYT Soru Bankası

Orta ve üst seviyelere hitap eden bu kitap işlem ve yorum sorumlarını iyi bir şekilde dengelemiş.

Kitapta çok fazla şekilli ve yorumlu soru mevcut. Kitabın güzel dizaynı ve gidişatı öğrencilerin motivasyonunu korumaya yardımcı olacak şekilde.

İçerdiği yorum ve şekil soruları yeni sınav sistemine uygun. Yer yer farklı, zorlayıcı sorular da mevcut.


Endemik Yayınları – TYT – AYT Matematik

Orta ve üst seviyede sorular çözmek isteyen öğrencilerin başvurabileceği bir kaynak. Başlangıç seviyesine uygun olmayacaktır.

Yeni sınav tarzına en yakın kaynaklardan birisi. Kitaptaki sorularda bol miktarda şekil de bulunduğu için yeni tarza yakın bir görünümde. Sınavdan önce, sınav sorularına aşina olmak adına kullanılabilecek bir kaynak.

Kaynakta yer alan sorular öğrencinin yorum yeteneğini geliştirebilecek nitelikte.


Acil Yayınları –  TYT – AYT Acil Matematik Soru Bankası – İbrahim Turan Başay, Mahsum Öztürk

Orta ve üst seviyede sorular çözmek isteyen öğrencilerin başvurabileceği bir kaynak. Başlangıç seviyesine uygun olmayacaktır.

Yeni sınav tarzına en yakın kaynaklardan birisi. Kitaptaki sorularda bol miktarda şekil de bulunduğu için yeni tarza yakın bir görünümde. Sınavdan önce, sınav sorularına aşina olmak adına kullanılabilecek bir kaynak.

Kaynakta yer alan sorular öğrencinin yorum yeteneğini geliştirebilecek nitelikte.


Bilfen Yayınları – TYT – AYT Matematik Soru Bankası

İleri seviyede bir kaynak olduğu için matematiğini kuvvetlendirmek ve soru kaçırmamak isteyen öğrenciler kullanabilir.

Kitap, müfredata uyma kaygısından yer yer uzaklaşarak, sizleri zihinsel olarak zorlayacak sorularla karşı karşıya bırakıyor.

Daha önce karşılaşmadığımız bir soruyla karşılaştığımızda, soruya nasıl yaklaşabileceğimize dair becerilerimizi geliştirecek ufuk açıcı bir kitap.


Apotemi Yayınları – Fasiküller – TYT Soru Bankası

Temeli orta düzey olan ve kendini zorlamak isteyen öğrencilerin başvurabileceği bir kaynak.

Kısa konu anlatımlarıyla tanımlar veriliyor. Ardından gelen sorular kolay seviyeden zor seviyeye doğru ilerliyor. Ünite sonlarında da bol miktarda soru mevcut.

Fasiküller ünitelere bölünmüş şekilde.

Düzey olarak orta seviyeden üst seviyeye doğru olduğu için zaman zaman öğrencinin motivasyonu düşebiliyor. İçerisinde güzel sorular içerdiği için bazen de uğraştırıcı olabiliyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu