Lise

12. Sınıf Devamsızlık Hakkı 2023-2024 Kaç Gün?

12. Sınıf Devamsızlık Hakkı 2023-2024 Kaç Gün? Lise 12. sınıf öğrencileri Üniversite sınavına girecekleri için günleri yoğun geçmekte. Bu nedenle 12. sınıf öğrencileri tarafından 12. devamsızlık hakkı kaç gün? soruları en çok merak edilen sorulardan oluyor. Gelin hep birlikte 12. sınıfta kalma var mı? öğrenelim.

12. Sınıf Devamsızlık Hakkı 2023-2024

2023-2024 Eğitim-öğretim yılının başlamasıyla Üniversite sınavına hazırlanan 12. sınıf öğrencileri günlerinin yoğun geçmesinde dolayı devamsızlık haklarını merak ediyor. Geçtiğimiz yıllarda 12. sınıf öğrencileri Açık liselere geçerek Üniversite sınavı çalışmalarına ağırlık veriyordu. Milli Eğitim Bakanlığı bu durumun önüne geçmek için açık liselere geçişleri zorlaştırdı ve sadece istisnai durumu olan öğrencilerin açık liseye geçmesine karar verildi.

Lise öğrencilerine 10 gün özürsüz, 20 gün özürlü toplamda 30 gün devamsızlık hakkı verilmiştir. Özürsüz olarak öğrenciler 10 günden fazla devamsızlık yapmaları durumunda sınıf tekrarı yapmak zorunda kalırlar. Yani özürsüz olarak 10 gün devamsızlık yapan 12. sınıf öğrencileri sınıfta kalır.

Birinci derece yakını kaybeden öğrencilerin ise özürsüz devamsızlık süresi olan 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 40 gündür.

Madde 35’e göre öğrenci, ilk derse belirlenen süreden daha fazla geç kaldığı her 5 seferde yarım gün devamsızlık yapmış sayılır. Bu tür durumlarda öğrenci idareye giderek geç kaldı fişi almalı ve öğretmenine teslim ederek derse girmelidir.

Madde 36’nın (b) bendine göre günlük toplam ders saatinin 2/3 kadarına ya da fazlasına girmeyen öğrenci tam gün devamsızlık yapmış sayılır.

Yönetmeliğin 36. maddesinin 5. fıkrasına göre ortaöğretim kurumlarında:

Devamsızlık süresi özürsüz (raporsuz) olarak 10 gün, özürlü (raporlu) olarak 20 gün olmak üzere toplamda 30 gündür.

Özür durumlarına dair mevzuattaki açıklama ise şu şekildedir:

a ) Üniversite, eğitim ve araştırma ya da tam teşekküllü devlet hastanelerinde sürekli tedavi görmek durumunda olan öğrenciler ya da organ nakli gerektiren bir hastalığı olan öğrenciler,
b) Tam zamanlı kaynaştırma yoluyla eğitim gören öğrenciler,
c) Özel eğitim meslek liselerine kayıt yaptıranlar,
d) EGM’ nin yayınladığı resmi raporlara göre korunan ya da bakım altına alınan öğrenciler
e) Tutuklu öğrenciler

Bu koşulları taşıyan kişiler, özürsüz devamsızlık süresi olan 10 günü geçmemek şartıyla toplamda 60 gün devamsızlık yapma hakkına sahiptirler.

Öğrenciler yaptıkları devamsızlıklar nedeniyle bir sonraki yıl aynı sınıfa tekrar giderler. Öğrenim görme hakkı olmayan öğrenciler ise Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Meslek Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ya da mesleki eğitim lisesi gibi eğitim merkezlerine yollanırlar.

Mesleki eğitim merkezi gibi kurumlara gönderilen öğrenciler için özürlü ya da özürsüz devamsızlık şartı; alınması gereken teorik ders süresinin 6’da 1’ini geçmemelidir. Yukarıda saydığımız istisnai durumlarda kalan ve devamsızlık süresi 60 güne çıkabilen öğrencilerde teorik derslere devam etme süresi toplam teorik ders saatinin 3’te 1’ini geçmemelidir.

Madde 36’nın 8. fıkrasına göre öğrenciler, katıldıkları tamamlayıcı eğitim programlarına ve telafi programlarına devam etmek zorundadır. Eğer bu derslerin toplam saatinin 6’da 1’inden fazla olacak şekilde özürlü ya da özürsüz devamsızlık yaparlarsa “başarısız” kabul edilirler.

Madde 36’nın 9. fıkrasına göre yarıyıl tatillerinde ya da yaz tatillerinde mesleki eğitim alan öğrenciler ücretli ya da ücretsiz izin yaptıklarında devamsızlık yapmış sayılmazlar. Özürsüz devamsızlık süreleri ise yaptıkları ücretsiz izin sürelerinden düşülür.

Sağlık sorunları nedeniyle gidemeyen öğrencilerin 36. maddenin 5. bendinde sayılan sağlık kurumlarından alacağı sağlık raporunu okula ibraz edebilirsiniz.

Öğrencinin özür durumu yada veli izni ile gitmeme durumunda 5 iş günü içinde veli dilekçe ile bizzat kendisi okula başvurabilir.

Af konusuna gelecek olursak eğer: bu husus tamamen eğitim ve öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığının alacağı karara bağlıdır. Şuan için böyle bir uygulama söz konusu değil. Olması halinde gerekli bilgilendirme bu sayfamızdan yapılacaktır.


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bildirilen takvime göre;

22 Ocak-2 Şubat 2024’te yarıyıl tatili, 8-12 Nisan 2024’te ise ikinci ara tatil olacak.

11 Eylül 2023’de başlayan eğitim öğretim dönemi, 14 Haziran 2024’te sona erecek.


2023-2024 Eğitim öğretim yılında MEB takvimine göre; 22 Ocak-2 Şubat 2024’te yarıyıl tatili, 8-12 Nisan 2024’te ise ikinci ara tatil olacak.


MEB takvimine göre; 8-12 Nisan 2024’te ise ikinci ara tatil olacak.

11 Eylül 2023’de başlayan eğitim öğretim dönemi, 14 Haziran 2024’te sona erecek.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Lisede Devamsızlık Sildirme 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu