Öğrenci Gazetesi

2022 AYT’de 180 Barajını Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

2022 AYT’de 180 Barajını Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?. Yüksek Kurumlar Sınavında 4 yıllık bir lisans bölümüne yerleşebilmek için AYT bölümünden 180 puan almak gereklidir. 180 barajını geçemeyen adaylar 4 yıllık lisans bölümlerini tercih edemez. TYT sınavında 14,25 net yapan aday 150 barajını geçiyor. Peki 2022 AYT’de 180 barajını geçmek için kaç net yapmak gerekir? 2022 AYT barajı kaç net? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

AYT Barajını Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

ÖSYM tarafından paylaşılan YKS kılavuzuna göre; adayların lisans yani 4 yıllık bölümleri tercih edebilmeleri için ilk oturum olan TYT’de 150 ve üstü, ikinci oturum olan AYT’de ise 180 ve üstü puan almaları gerekmektedir. Gelin hep birlikte AYT Sözel-Sayısal-Eşit Ağırlık ve Yabancı Dil barajını geçmek için kaç net yapmak gerekir? gereken netleri öğrenelim….


AYT Sözel Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

4 yıllık bir sözel puanla alım yapan bölüm tercih etmek istiyorsanız AYT sözel de barajı geçmek için minimum 35 net yapmanız gerekmektedir. 35 net size 181 puan getirmektedir. Tabi ki hangi dersten kaç net yaptığınızda etkilidir. Aşağıdaki tabloda derslere göre yapmanız gereken netleri görebilirsiniz.


AYT Sayısal Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

4 yıllık bir sayısal puanla ile alım yapan bölüm tercih etmek istiyorsanız AYT sayısal da barajı geçmek için minimum 35 net yapmanız gerekmektedir. 35 net size 182 puan getirmektedir. Tabi ki hangi dersten kaç net yaptığınızda etkilidir. Aşağıdaki tabloda derslere göre yapmanız gereken netleri görebilirsiniz.


AYT Eşit Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

4 yıllık bir eşit ağılık puanıyla alım yapan bölüm tercih etmek istiyorsanız AYT sayısal da barajı geçmek için minimum 36 net yapmanız gerekmektedir. 36 net size 180 puan getirmektedir. Tabi ki hangi dersten kaç net yaptığınızda etkilidir. Aşağıdaki tabloda derslere göre yapmanız gereken netleri görebilirsiniz.


YKS Yabancı Dil Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

4 yıllık bir eşit Yabancı Dil puanıyla alım yapan bölüm tercih etmek istiyorsanız AYT Yabancı Dil barajı geçmek için minimum 37 net yapmanız gerekmektedir. 37 net size 182 puan getirmektedir. Tabi ki hangi dersten kaç net yaptığınızda etkilidir. Aşağıdaki tabloda derslere göre yapmanız gereken netleri görebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 AYT Matematik Çıkmış Sorular PDF İndir (Son 11 Yıl)

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu