Blog

21. Yüzyılda Üniversiteli Olmak

21. Yüzyılda Üniversiteli Olmak. Her 5 kişiden birinin üniversite okuduğu veya mezun olduğu 21. yüzyılda üniversiteli olmak neleri gerektirir. 21. yüzyılda üniversiteli olmak, bilgiye erişimdeki avantajları değerlendirirken aynı zamanda denge, öz disiplin ve kişisel gelişim üzerine odaklanmayı gerektirir.

21. Yüzyılda Üniversiteli Olmak

21. yüzyılda üniversiteli olmak, birçok farklı deneyim ve olanak sunan heyecan verici bir durumdur. Teknolojinin hızla ilerlemesi, öğrencilere daha geniş bir bilgi yelpazesi ve iletişim imkanı sunmaktadır. Ayrıca, çeşitli disiplinler arası çalışmalar ve küresel bağlantılar sayesinde öğrenciler, farklı perspektiflerden faydalanarak kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır. Ancak, bu dönemdeki rekabetçi ortam ve bilgiye erişim kolaylığı, öğrencilerin dikkatlerini dağıtabilir ve stresli bir atmosfer yaratabilir.


1. Misyon ve Vizyon Sahibi Olmayı

Üniversitede misyon sahibi olup düzenli bir çalışma biçimine girersek önümüzün pek açık olacağını söyleyebiliriz. Her zaman misyonumuzu akıllıca belirlemeli ve o misyon uğruna misyonumuza bir fayda etmeyecek şeylere hayır demeliyiz. Misyon sahibi olmak bizi her zaman birkaç adım öne taşır. Aynı zamanda vizyon sahibi olan her birey ülkenin en iyi okulları arasında kendine rahatlıkla yer bulacak ve en kaliteli eğitimleri alacaktır.


2. Planlı Yaşam Sürmeyi

Planlı yaşam sürmek yaşantımızın her yanında bize faydalı olacaktır. Planlı  olmak insanı motive ettiği gibi çalışma isteği uyandırır. Motive olmak ve çalışma isteği ise üniversite döneminde çokça ihtiyaç duyacağımız başlıklardır.


3. Farkındalık Sahibi Olmayı

Farkındalık sahibi olmak ırk, cinsiyet vs. ayrımı yapmadan insana saygı duymamızı gerektirir. Üniversitede bu yetkinliğe sahip olmamız, farkındalık olgunluğuna varmış olmamız bizim için her zaman bir artı olacaktır.


4. Araştırmacı ve Girişimci Olmayı

Araştırmacı kişiliğe sahip olanlar her zaman bilgiye aç olduklarını dile getirmişlerdir. Bu kişilik üniversite yıllarınızda işinize çok iyi yarayacaktır. Bilgi, teknoloji çağının gereksinimlerindendir ve teknoloji çağında geri kalmamamız adına gerekli bilgiyi doğru kullanmalı, çağa ayak uydurmalıyız.


5. Yabancı Dil Becerisi Kazanmayı

Farklı kültürlerle etkileşimde özellikle İngilizcenin önemini vurgulamamız lazım İngilizce artık dünya dili olmuş durumda farklı kültürlerde etkileşimde bulunmamız için İngilizcemizi ve artı bil dil olarak kendimizi geliştirmemiz lazım. Şuan İngilizcenin yanında çoğu özel sektör Çince’de istemekte.


6. Teknoloji ve Bilime ilgili Olmayı

Teknoloji ve bilime ilgili olmak öğreneceğiniz bilgiler ile kendinizi bir üst seviyeye çıkarmanız demek.

Hem kişisel hem de arkadaş çevrenizde insanların kişisel gelişimlerine katkı sağlamak sizi bir adım öne çıkaracak.


7. Bilinçli Arkadaş Edinmeyi

Bilinçli arkadaş ile yükselir bilinçsiz arkadaş ile alçalırsınız. Bilinçli arkadaş bizimle bilim, teknoloji muhabbeti yaparken bilinçsiz arkadaş siz doğru düzgün dinleyip düşüncelerimize saygı duymaz bile. Üniversitede bilinçli arkadaş edinmenin önemi çok daha fazladır çünkü üniversite bizim net work açısından çokça gelişebileceğimiz bir yerdir. Networkümüzü bilinçli kişilerle doldurmazsak geleceğimiz iyi şekillenmez, şekillenemez. .


8. Eğitim ve Öğretim Hayat Boyu Olduğunu Unutmamayı

Eğitim ve öğrenim hayatının sürekli olduğunu bilmek, gün içindeki bazı olayları anlamlandırıp üzerine düşünmemiz bile bir ders çıkarmamıza olanak sağlayabilir. Örneğin; üniversite biter, yüksek lisans biter fakat kitaplar her zaman bir yerlerde okunmayı bekliyorlardır. Kitaplarla hayatımız boyunca öğrenim sağlayabiliriz. Bir yandan arkadaşlarımızla ilişkilerimizi sürdürürken insanlarla ilişkilerimizi geliştiririz yeni arkadaşlar edinebiliriz ve elbette bu da bir öğrenimdir. Eğitim ve öğrenim arzumuzu hiçbir zaman söndürmemeniz dileğiyle.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu