23 Kez Şikayetçi Olduğu Halde Boşandığı Eşi Tarafından Satırla Öldürülen Ayşe Tuba Arslan

Maalesef Türkiye’de erkek eliyle işlenen kadın cinayetlerinin sonu gelmiyor. Eskişehir’de bir anaokulunda aşçı olarak çalışan 2 çocuk annesi 44 yaşındaki Ayşe Tuba Arslan 6 ay önce boşandığı 24 yıllık eşi Yalçın Özalpay’ın  satırla öldürüldü. Hem de hayatından endişe ettiği için 23 kez suç duyurusunda bulunduğu halde. Ayşe Tuba Arslan mahkemeye verdiği son dilekçeyi “Ben ölünce mi yardım edeceksiniz?” cümlesiyle bitirdi. Detaylara birlikte bakalım.

Eskişehir’de yaşayan iki çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan evli olduğu Yalçın Özalpay’dan 6 ay önce boşandı.

Yalçın Özalpay, Ayşe Tuba Arslan’a hakaretlerini ve tehditlerini devam ettirmesi üzerine Arslan, boşandığı erkek hakkında ilk kez 14 Eylül 2018’de 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında uzaklaştırma kararı aldı.

Bu karar defalarca uzatıldı. Ancak Yalçın Özalpay hakaretlere ve tehditlere son vermedi. Hatta Özalpay’ın koruma kararlarını ihlal etmesine rağmen hakkında herhangi bir zorlama hapsine hükmedilmedi.

Hakaretlere ve tehditlere maruz kalan Ayşe Tuba Arslan 2 yılda tam 23 kez savcılığa suç duyurusunda bulundu.

A. Tuba Arslan’ın sadece 1 Ocak-5 Temmuz 2019 tarihleri arasında 10 defa suç duyurusu yaptığı belirlendi. Başvurularından 5’i ‘delil yetersizliği’nden takipsizlikle sonuçlandı ve Tuba Arslan’ın tüm başvurularına rağmen önlem alınmadı.

Ayşe Tuba Arslan son olarak 5 Temmuz 2019’da bir kez daha koruma kararı için Ankara 2’nci Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Genç kadının dilekçesinde ise şunlar yazıyordu;

Boşanmış olduğum eski eşimden hâlâ şiddet ve ağıza alınmayacak hakaretlere maruz kalıyorum. Özalpay tarafından üzerime bir sürü borç bırakılmıştır. Maaşıma icra getirmiştir. Şu an kendisi oturmakta olduğu evdeki mobilyalarını bana ödetmektedir. Ve ben şu an maddi manevi çok zor durumdayım, çalışmıyorum. Defalarca şikayet etmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım. Uzaklaştırmam olduğu halde. Benim bu Yalçın Özalpay isimli şahısla ilgili başvurmadığım hukuki işlem kalmadı. Bu şahıstan tehdit alıyorum. Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz. ”

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Bilim İnsanlarına Göre Geleceğin En Popüler 50 Mesleği

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478