Gündem

350 Nüfuslu Köyden 120 Doktor, 100 Tıp Öğrencisi Çıktı!

Türkiye’nin en çok doktor çıkaran köyü 350 nüfusuyla 120 doktor, 100 Tıp öğrencisi çıkaran Sivas’ın Kolluca Köyü oldu. Köyün ilk doktoru 44 yıl önce annesinin isteği üzerine Cahit Gümüşer oldu. Gümüşer’in ardından, diğer aileler de, ‘Benim çocuğumun ne eksiği var’ diyerek çocuklarını tıp okumaya teşvik etti.

120 Doktor, 100 Tıp Öğrencisi Çıkan 350 Nüfuslu Köy

Cahit Gümüşer, 44 yıl önce annesinin isteği üzerine okuyup, köyden çıkan ilk doktor oldu. Gümüşer’in ardından, diğer aileler de, ‘Benim çocuğumun ne eksiği var’ diyerek çocuklarını tıp okumaya teşvik etti.

4 çocuğun daha doktor olmasıyla, ailelerin çocuklarına sürekli komşularının çocuklarını örnek göstermesi köyde adeta domino etkisi yaptı. Böylece 350 nüfuslu Kolluca’dan, o günden bu yana 120 doktor çıktı.

100’ün üzerinde de tıp fakültesi öğrencisi var. Türkiye’nin dört bir yanında, hatta ABD’de bile görev yapan Kollucalı doktorların sayısı her geçen yıl artıyor.


“Onlar Köyümüzün Gururu”

İlk 5 kişinin köyün tüm çocuklarına örnek olduğunu belirten muhtar Mustafa Polat; “Köyde her ailede 3-5 doktor var. Mesela komşumuzun 4 oğlundan 3’ü doktor. Neredeyse doktor çıkmayan ev yok.

Buda çocukların birbirini örnek alması ve ailelerin teşviki ile oldu. Yaz ayları geldi mi köyümüz ‘DR’ plakalı otomobillerle dolar taşar. Bu da bizi çok gururlandırır. Köyde şuanda 92 nüfusumuz var. Çoğu okuyup köyden ayrıldı” dedi.


“Okusunlar Diye Zor İşlerde Çalıştırıyoruz”

Köylülerden Sadık Polat ise, Kayseri’de eskiden, ticarette başarılı olmayan çocuklar, ‘bari okusun’ diye okula gönderilirmiş. Bizde ise çocukları zor işte çalıştırıp okumaya teşvik ederler. Hal böyle olunca çocuklar okulu daha çok severlermiş.

Köyümüzden çıkan Profesörler İbrahim Gül, İsmail Polat, Melih Akyol, Cahit Gümüşer ve Abdulkadir Hasbek gibi isimler çocuklara hep örnek olarak gösterildiler. Çocuklarda onları örnek alarak okuyup doktor oldular. Şimdi Türkiye’nin en çok doktor çıkaran köyü olduk” diye konuştu.

Ali ALTUNTAŞ


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu