Teknoloji

4K ve 4K Ultra HD Çözünürlük Nedir?

4K ve 4K Ultra HD Çözünürlük Nedir?. 4K Ultra HD, 1080p veya full HD’den bir adım ötede olan bir çözünürlüğü ifade eder. 4K Ultra HD ekran, önceki nesle göre yaklaşık dört kat daha fazla piksele sahiptir ve bu da daha temiz, daha ayrıntılı bir görüntü oluşturur.

4K ve 4K Ultra HD Çözünürlük Nedir?

1080p yüksek çözünürlüklü bir TV, 4K Ultra HD görüntüsünden tam olarak yararlanamaz. Artık 4K Ultra HD filmlerden ve TV şovlarından en yeni video oyunlarına kadar her yerde geniş ekran alanı ve mükemmel görüntü kalitesi için bilgisayarınız için bir Ultra HD 4K monitör alabilirsiniz.

4K ve 4K Ultra HD Farkı

Tüketiciler tarafından birbirinin yerine kullanılmasına rağmen, 4K ve 4K Ultra HD aynı değildir. 4K, Digital Cinema Initiatives (DCI) tarafından tanımlanan bir üretim standardı iken, 4K Ultra HD yalnızca bir ekran çözünürlüğüdür. 4K Ultra HD yalnızca bir ekran çözünürlüğüdür. Filmler DCI 4K olarak üretilirken, çoğu TV’de 4K Ultra HD ile eşleşen bir çözünürlük vardır.

4K üretim standardı, önceki standart olan 2048 x 1080 veya 2K’nın genişliğinin ve uzunluğunun iki katı olan 4096 x 2160 piksellik bir çözünürlük belirtir. Bu üretim standardının bir parçası olarak 4K, kullanılması gereken sıkıştırma türünü (JPEG2000), maksimum bit hızını (saniyede 250 Mbit’e kadar) ve renk derinliği özelliklerini (12 bit, 4: 4: 4) da belirtir.

Ultra HD, 3840 x 2160 piksel ekran çözünürlüğüne sahiptir ve modern TV’lerin büyük çoğunluğunda, 4K özellikli olduğu ilan edilenlerde bile kullanılmaktadır. Ekrandaki piksel sayısının yanı sıra, herhangi bir ek özellik yoktur. İki format arasındaki gerçek farklar, görüntülerin genişliği ve en boy oranlarıdır.


HDR Nedir?

Yüksek dinamik aralık (HDR) genellikle filmlerde ve TV’lerde de tanıtılır ve bu tamamen farklı bir teknolojidir. 4K bir üretim standardı ve UHD bir çözünürlük iken, HDR, daha geniş bir renk gamı ​​ve daha yüksek tepe parlaklığı anlamına gelen, gevşek bir şekilde tanımlanmış bir terimdir.

1080p HDR mevcut olabilse de, “Full HD” çağında HDR içeriği yaygın olarak üretilmedi, bu nedenle piyasada 1080p’de HDR sunan herhangi bir televizyon bulamazsınız. Bununla birlikte, piyasadaki 4K setlerin büyük çoğunluğu HDR’yi bir şekilde desteklemektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Telefonunuzla Eski Fotoğrafları Tarama Yöntemi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu