KPSS

KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? Lisans-Ön lisans-Ortaöğretim

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından (ÖSYM) her yıl Kamu Kurum ve Kuruluşlarında memur olarak atanmak isteyen adayların Kurumca belirlenen puanı alması için yapılır. Kamu Personeli Seçme Sınavı Lisans, Ön lisans ve Ortaöğretim olarak yapılmaktadır. KPSS içerisindeki sınavlar adayın mezun olduğu bölüm ve atanmak istediği kadrolara göre değişiklik göstermektedir. Peki KPSS Lisans Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? KPSS Ön lisans Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? KPSS Ortaöğretim Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? KPSS ÖABT Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? KPSS A Grubu Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? KPSS B Grubu Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? 

KPSS Lisans Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

KPSS Lisans sınavına lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak, sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar girebilir. KPSS A grubu sınavı her yıl, KPSS B grubu sınavı iki yılda bir KPSS ÖABT sınavı B grubuna girdiği için iki yılda bir yapılır.

KPSS Lisans puanı 2 yıl geçerlidir adaylar KPSS lisans sınavına giren adaylar girdikleri yıldan itibaren 2 yıl boyunca elde ettikleri puanı kullanabilirler.

KPSS A Grubu puanı 2 yıl geçerlidir. KPSS A grubu sınavına giren adaylar girdikleri yıldan itibaren 2 yıl boyunca elde ettikleri puanı kullanabilirler.

KPSS B Grubu puanı 2 yıl geçerlidir. KPSS B grubu sınavına giren adaylar girdikleri yıldan itibaren 2 yıl boyunca elde ettikleri puanı kullanabilirler.

KPSS ÖABT puanı geçerlilik süresi aşağıdaki gibidir;

➡ KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? 

KPSS Ön lisans Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

KPSS Ön lisans sınavına bir ön lisans programından mezun olanlar ve sınavın geçerlilik süresi içinde mezun olabilecek adaylar girebilir. Ön lisans mezunu olup şu an lisans okuyan öğrenciler (mezun olmamış), isterlerse Ön lisans KPSS‘ye, isterlerse de Lisans KPSS‘ye girebilirler. 

KPSS Ön lisans puanı 2 yıl geçerlidir. KPSS  Ön lisans sınavına giren adaylar girdikleri yıldan itibaren 2 yıl boyunca elde ettikleri puanı kullanabilirler.

KPSS Ortaöğretim (LİSE) Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

KPSS Ortaöğretim sınavına, liselerden mezun olanlar ve sınava başvuru sırasında henüz mezun olamayan ancak sınavın iki yıllık geçerlilik süresi içerisinde mezun durumda olabilecek adaylar başvuru yapabilirler. Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez.

KPSS Ortaöğretim puanı 2 yıl geçerlidir. KPSS Ortaöğretim sınavına giren adaylar girdikleri yıldan itibaren 2 yıl boyunca elde ettikleri puanı kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu