Gündem

Erasmus Öğrencilerine Verilen Hibede Bütçe Yetersizliği Nedeniyle Kesinti: Öğrenciler Tepkili

Farklı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmaları hedef alınan bir Avrupa Birliği programı olan Erasmus, bu kurumların ortak projeler üretip bu projeleri hayata geçirmeleri için gerekli olan programdır. Ayrıca bu program sayesinde kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır. Lakin Türkiye’de Erasmus Öğrencilerine Verilen Hibede Kesinti yapıldı ve yurt dışına giden üniversite öğrencilerinden yüzlercesine ödenmesi gereken hibelerde aksaklık yaşanıyor. Bu sebeple şuan yurt dışındaki çok sayıda öğrenci zor durumda.

4 Yada 8 Ay Eğitim Alan Erasmus Öğrencileri Hibelerini Alamıyor

Dünya’nın en çok tercih edilen öğrenci değişim programı olan Erasmus, Türkiye’deki öğrencilerin yurt dışı görmesi ve akademik hayatlarını daha da ileri seviyeye taşımaları için kullanabilecekleri sayılı şanslardan biriydi. Avrupa Birliği puanı yüksek olan öğrencilere farklı bir ülkeye yarım ya da tam dönemliğine giden öğrencilerin bir kısmına gittiği ülkede geçinebilmesi için hibe veriyordu. Verilen hibe ile öğrenciler gittikleri ülkede kira, temel gereksinimler ve hatta gezip eğlenmeye kâfi ölçüdeydi, ki Erasmus’un amaçlarından biri de zaten buydu. Türkiye Ulusal Ajansı’ndan gelen bir düzenlemeyle birlikte Avrupa’dan gelen hibelerin büyük bir kısmı kesildi.

İTÜ Elektrik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Bünyamin Talha Bostan, Eylül ayının başında iki dönem için Çekya’nın Ostrava kentine giden Bünyamin Talha, geçtiğimiz Cuma günü aldığı mailin tüm planlarını bozduğunu söyleyerek, Erasmus hibelerinin kesilmesi sonrası içinde bulunduğu durumu bu sözlerle anlattı:

 “Yurt ücreti 110 euro. 2,5 aylık hibe benim ancak yurt masrafıma yetiyor. Geriye kalan yemek, ulaşım, gezi için hiçbir şey kalmıyor. Bu yüzden bir dönercide kaçak çalışmayı düşünüyorum. Mecburiyetten böyle çalışacağım.”

Tam ya da yarım periyotluk yerine 2,5 aylık hibe verilecek

Türkiye’de Erasmus Öğrencilerine Verilen Hibede Kesintisinin sebebi olarak ise Avrupa Birliği ve Türkiye’nin işbirliğiyle uygulanan Erasmus+ programı çerçevesinde yurt dışındaki öğrencilere ödenen hibelerde yaşanan aksaklıklar. Söz konusu aksaklık, geçen hafta İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) öğrencilerine hibelerin tamamının ödenemeyeceğini e-postayla iletmesi üzerine ortaya çıktı. Taahhüt edilen hibelerin bir kısmının ödenmeyeceğinin belirtildiği e-postada, öğrencinin 4 ya da 8 ay yurt dışında olduğuna bakılmaksızın en fazla 2,5 aylık hibe ödemesi yapılabileceği duyuruldu. Bütçe durumuna göre bu ödemelerin artabileceği, ilk ödemenin ise Şubat 2022’ye sarkabileceği ifade edildi.

Bu sene Avrupa Birliği, her öğrenciye kalacakları ülkeye nazaran her ay 300 ila 500 euro yardım yapacaktı.

Yapılan açıklamaya göre hibenin koordinasyonunu yapan Dışişleri Bakanlığına bağlı Türkiye Ulusal Ajansı, 3 milyon 640 bin euro talep eden İTÜ’ye hibeler için 971 bin euro bütçe ayırabildi. Diğer bazı okullarda da benzer sıkıntıların yaşandığı kısa süre sonra ortaya çıktı.


Karar AB’nin mi, Okulların mı; Yoksa Türkiye Ulusal Ajansı’nın mı?

Bu kararın ilanının birinci yapıldığı üniversitelerden biri İstanbul Teknik Üniversitesi’ydi. Okul bu duyuruyu yaptığında öğrenciler, kararın okuldan geldiğini düşünerek reaksiyon gösterdi. Fakat öbür okulların da emsal duyurular yapması ve İTÜ’nün öğrencilere verdiği karşılık gösterdi ki, karar Türkiye Ulusal Ajansı’na bağlıydı. Münasebetiyle bilhassa sosyal medyada hibelerin devlet tarafından mı yoksa AB tarafından mı sağlandığı istikametinde tartışmalar başladı. Yeni Şafak gazetesinden Taha Hüseyin Karagöz, attığı tweet’le hibelerin devlete ilişkin olduğunu iddia etti. Lakin durum bu türlü değil. .


Erasmus Hibesi Devlet Tarafından mı Sağlanıyor?

Hayır. Erasmus için verilen öğrencilere verilen hibeler külliyen Avrupa Birliği tarafından karşılanıyor. AB’nin resmî Erasmus sitesindeki açıklamaya nazaran genelde her sene artırılan bütçe, bu sene 26,2 milyar euroya ulaşmış durumda. Bunun maksadı ise daha çok öğrenciye yeteri kadar dayanak verebilmek.

Türkiye Ulusal Ajansı, üniversitelerin paylaştığı açıklamaya nazaran yaptığı açıklamada “2021-2027 yeni Erasmus+ Programına iştirak için Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Kurulu ortasındaki milletlerarası mutabakatların imza süreci devam etmektedir. Bu prestijle ilan edilen hibe meblağları süreksiz nitelikte olup, resmi iştirak sürecinin tamamlanmasını müteakip değişiklik gösterebilir.” sözlerine yer verdi. Hibe dağıtım sonuçlarıysa birçok üniversitenin hibe ölçüsünde önemli bir düşüş olduğunu gösterdi.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu