ABD’deki Üstün Zekalılar Okuluna 5 Yaşındaki Eren Tam Burslu Girdi

5 yaşındaki Eren Akdoğan Amerika’daki üstün zekalılar okulu Edison Regional Gifted Center’a ilk kez bir Türk tam bursla kabul edildi. 8 öğrenci alınacak sınavda 3 bin 500 öğrenci yarıştı. 153 IQ’suyla Eren birinci oldu.

ABD’de devletin yılda bir kez üstün zekalı çocukları belirlemek için yaptığı “Regional Gifted Centers Admissions Testing” sınavına Eren’i devam ettiği James G. Blaine kreşindeki öğretmenleri yönlendirmiş. Eren, 3 bin 500 adayın yarıştığı sınavda ABD’nin üstün zekalılar eğitiminde en prestijli okuluna alınacak 28 kişi içinden birinci olmayı başardı.

OKULDAKİ İLK TÜRK

Edison Regional Gifted adlı üstün zekalılar okuluna şimdiye kadar kabul edilen ilk Türk olan Eren’in babası Erman Akdoğan, “ABD’de doğan Eren, 2 ile 4.5 yaş arasında Türkiye’deydi.

Geçtiğimiz ağustosta buraya geldi. Anadili İngilizce değil ve hiçbir hazırlığı da yoktu. Çok umutlu değildik. Aileler, bu sınav için çocuklarını 2 yaşında kurslara gönderiyormuş. Eren rekor kırarak, birinci olunca herkes çok şaşırdı” dedi.

“Robot mühendisi olacağım”

Baba Erman Akdoğan sözlerini, “Eren’in, süper kahramanı Süperman değildi. Süper kahramanı, ‘Kötü adamları kovalayan, büyük komutan’ dediği Atatürk’tü.

Meraklı, çok soru soran bir yapısı var. Kitaplar, futbol, basketbol, satranç, canlılar, doğa olayları ve robotlarla çok ilgili. 3 yaşında, ‘Robot mühendisi olacağım’ dediğinde de şaşırmıştık” diye tamamladı.

Edison Regional Gifted Center okulunun özelliği ne?

– ABD eğitim sistemindeki en başarılı ilk ve ortaokul yapısı.
– 45 yıldır zeka testi sonuçlarıyla özel öğrencileri seçiyor.
– Eğitimde en prestijli ödül Blue Ribbon’u kazanmış.
– Okulda halen üstün zekalı 275 öğrenci okuyor.
– Anaokulundan 8’inci sınıfa kadar hızlandırılmış müfredat var.
– Ekonomi, siyaset, hukuk, felsefe, kodlama eğitimi de veriliyor.
– Dersler keşfetme, sorgulama, problem çözme odaklı yapılıyor.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Bir İlimiz’de Daha Maske Zorunlu Hale Getirildi!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478