Yaşam

Ağız Bakım Suyu Ne İşe Yarar? Ağız Bakım Suyu Nasıl Kullanılır?

Ağız Bakım Suyu Ne İşe Yarar? Ağız Bakım Suyu Nasıl Kullanılır?. Ağız bakım ürünleri ilk olarak 1800’lü yıllarda diş macunu geliştirildiğinde ortaya çıktı. Ağız Bakım Suyu ilk kez 1800’lerin sonlarında  üretildi. İlk gargara (ağız bakımsuyu) markalarının çoğu formülü stabilize etmek için alkol kullanıyordu, ancak bugün alternatif ürünler, setilpiridinyum klorür (CPC) gibi alkol stabilizasyonuna ihtiyaç duymadan mikrop öldürme özellikleri sağlıyor. CPC birçok sağlık ürününde bulunur; mikropla mücadele yeteneği formüle bağlıdır, bazı ürünler hem plak hem de diş eti iltihabına neden olan mikropları öldürmede etkilidir.


Ağız Bakım Suyu Ne İşe Yarar?

Ağız bakım suyunun ana işlevi nefes kokusunu ve ağız kokusunu gidermektir. Bununla birlikte dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra ağız bakım suyu kullanırsanız, plak bakterilerinin ürettiği asitlere karşı dişlerin korunmasına yardımcı olur.

Ağız ve diş sağlığını korumanın en temel yolu dişlerinizi düzenli ve düzgün bir şekilde temizlemektir. Bu amaçla tam ağız bakımı için gerekli malzeme; diş fırçası, diş macunu, diş ipi, ara yüz fırçası ve ağız bakım suyudur.

Diş fırçasının ulaşamadığı alanlarda diş ipi ve arayüz fırçaları kullanılabilse de bakteri oluşumunu önlemek ve uzun vadede ağız sağlığını korumak için en etkili çözüm ağız bakım suyudur. Gargara yapmanın temel amacı nefesi ferahlatmaktır. Ancak şiddetli ve kronik ağız kokusunu gidermek için diş hekimine başvurarak uygun bir tedavi planı değerlendirilmelidir. Ağız bakımı, zararlı asidik bileşenleri (dişlerde plak oluşumunu) önleyerek diş problemlerini önleyebilir. Ancak günlük ağız bakımı diş fırçası ve diş ipi ile yapılmalıdır. Ayrıca diş hekimleri, diş eti sorunlarını çözmek ve tedavi etmek için bazı özel ağız bakım suyu kullanılmasını önermektedir. Genellikle ağız kokusu olan kişilerde nefesini tazelemek için kullanılır. Ancak ağız bakım suyu, bireysel ihtiyaçlara göre çeşitli seçeneklerde kullanım imkanı sağlar. Plak ve diş çürümesini önlemek veya diş eti problemlerini kontrol altına almak için diş hekiminizle birlikte ağız bakım suyunuzu tercih etmeniz önerilir.


Ağız Bakım Suyu Nasıl Kullanılır?

Ağız boşluğu ve diş sağlığını korumak için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, diş fırçasının ulaşamadığı alanlarda diş ipi ve ara yüz fırçaları kullanmak gerekir. Ayrıca kişisel ağız yapısına uygun diş fırçası ve diş macunu seçimi de oldukça önemlidir. Her gün ağzı temizledikten sonra bakteri üremesini önlemek ve tazeliğini solumak için uygun ağız bakım suyu kullanılmalıdır.

Tek başına ağız bakım suyu asla ideal ağız hijyenini sağlayamaz. Diğer bir deyişle ağız bakım suyunun, diş temizliğinde geleneksel diş fırçalarının yerini alamayacağı bilinmelidir. Bu nedenle ağız sağlığı konusunda diş hekiminize danışmanız ve ağız bakım suyunu doğru ve etkili bir şekilde nasıl kullanacağınız konusunda bilgi almanız daha iyidir.

Gargaranın tüm ağız boşluğuna nüfuz etmesi ve etkili koruma sağlaması için ağzın yeterli süre çalkalanması gerekir. Genellikle ağzınızı en az 30 saniye ile 1 dakika arasında gargara ile çalkalamanız önerilir.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzını suyla çalkalamayın. Diş macununu tükürebilirsiniz ancak su karışıma girdiği anda diş macunundaki floridin verimi azalacaktır. Bazılarınız ağzınızı alışkanlıktan çalkalamak isteyecektir. Bu durumda ya bol bol tükürün veya ağız suları ile gargara yapın, gargarayı tükürün


Ağız Bakım Suyu Yutarsanız Ne Olur?

Aüız bakım suyunu yutarsanız, gargaranın zehirli ürünlerden hangilerini içerdiğini görmek için etiketi kontrol edin: florür veya etanol. Bu bileşenlerle ilgili aşırı dozda ağız çalkalama suyunun şiddetli semptomları arasında baş dönmesi, uyuşukluk, nefes darlığı veya ciddi vakalarda konvülsiyonlar veya koma sayılabilir. Şiddetli yutma gargara vakalarında, acil servise gidin ve mümkünse gargara şişesini yanınızda götürün.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu