Kimdir

Ahmet Kasım Han Kimdir, Aslen Nereli? Ahmet Kasım Han Hayatı ve Biyografisi

Ahmet Kasım Han Kimdir, Aslen Nereli? Ahmet Kasım Han Hayatı ve Biyografisi. Akademik başarıları ve araştırmaları ile alanında uzman Profesörler arasında yer alan Prof. Dr. Ahmet Kasım Han Kaç Yaşında? Ahmet Kasım Han annesi Babası Kim? araştırılmakta. Gelin birlikte Ahmet Kasım Han hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Ahmet Kasım Han Kimdir?

Ekonomi, uluslararası ilişkiler, strateji, finans ve müzakere stratejileri alanlarında yüksek eğitimler alan ve akademik başarıları ile adından sık sık söz ettiren Ahmet Kasın Han aynı zamanda siyasete dair yorumları ile de merak edilen isimler arasında yer almaktadır. 1969 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ahmet Kasım Han, 2023 yılı itibari ile 54 yaşındadır ve aslen İstanbulludur..

Eğitim hayatından bahsedecek olursak; İstanbul Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. Eğitimine hız kesmeden devam eden Ahmet Kasım Han, ardından üniversitede Siyasi Tarih üzerine Yüksek Lisans yaptı ve yine aynı üniversitede Uluslararası İlişkiler alanında doktora çalışmalarını tamamladı. Ayrıca Harvard’da Müzakere eğitimi aldı..

Çeşitli ulusal ve çokuluslu şirketlerde yönetim kurulu üyeliği ve, özellikle ekonomik-politik risk analiz ve yönetimi, birleşme ve satın alma ve anlaşmazlık çözümü işlemleri ve bunların iş süreçlerinin yapılandırılması ve müzakeresi alanlarında danışmanlık yapmış; Türkiye İhracatçılar Meclisinin Uluslararası İlişkiler Danışmanlığı (2003 – 2005) görevinde bulunmuştur..

Yerli ve yabancı basında görüşlerine sıklıkla başvurulan bir uzman olarak Prof. Dr. Han’ın aralarında NTV, HaberTürk, Hürriyet, CNN International, New York Times, Wall Street Journal, Financial Times, Paris Match, Der Spiegel, Nikkei, Ashai Shimbun ve The Economist’in de bulunduğu ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarında 1000’in üzerinde yazı, röportaj, program ve belgesel çekimi yayınlanmıştır..

Ayrıca; Istituto per gli Studi di Politica Internazionale (Milano/ İtalya) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kıdemli Uzmanı; Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Siyasal Liderlik Mükemmeliyet Programı Koordinatörü ve Danışma Kurulu üyesi, ve German Marshall Fund of the United States’in On Turkey paneli uzmanı ve Türkiye – AB – ABD Trilateral Strategic Group üyesidir..


Ahmet Kasım Han Hayatı ve Biyografisi

Başarılı bir eğitim geçmişi olan Ahmet Kasım Han, 2003-06 yılları arasında Türkiye İhracatçılar Birliği’nde Uluslararası İlişkiler Danışmanlığı yapmıştır. 2005-2008 yılları arasında Harp Akademisi’nde uluslararası görevler üstlenen tüm yüksek rütbeli personelin alması gereken Uluslararası Müzakere Stratejileri dersini şekillendirdi ve ders verdi. Bir dönem Toktamış Ateş’in asistanlığını yaptı.

akademik Kariyerinden bahsedecek olursak; İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı, aynı Üniversitenin İktisadi, İdari, Sosyal Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi ve aynı zamanda Milli Savunma Üniversitesi Atatürk Stratejik Araştırmalar Merkezinde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Han bundan önce Altınbaş, İstanbul, Bilgi, İstanbul Ticaret ve Kadir Has Üniversitelerinde Rektör Yardımcısı, Rektör ve Mütevelli Heyeti Danışmanı, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü, Dekan, Bölüm Başkanı gibi idari pozisyonlarda bulunmuş, çok sayıda komisyon başkanlığı yürütmüş ve öğretim üyesi olarak hizmet etmiştir. İstanbul, Boğaziçi, Koç ve Harvard Üniversitelerinde, Ekonomi-Finans, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Strateji ve Müzakere alanlarında eğitim almıştır..

Kendisi ulusal ve uluslararası çok sayıda Üniversite, Araştırma Merkezi ve Düşünce kuruluşunda ziyaretçi öğretim üyesi ve kıdemli uzman olarak bulunmuştur. Ahmet Kasım Han, Kadir Has Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir ve aynı kurumda Rektör Danışmanlığı görevini yürütmektedir. Ayrıca çeşitli televizyon programlarında kendi alanıyla ilgili yorumlar yapmaktadır.

Son olarak özetlersek Ahmet Kasım Han, ABD German Marshall Fund, Almanya Konrad Adenauer Stiftung’un bulunduğu dünyanın en önde gelen düşünce kuruluşlarıyla Türkiye ve bölge siyaseti, kriz yönetimi ve çatışma çözümü, ticari ve kamu diplomasisi, stratejik süreç yapılandırması, genç liderlerin yetkinliklerinin geliştirilmesi ve çözümü üzerinde çalışmalar yürütmektedir.

Akademik yaşamına ara verdiği dönemde özel sektörde finans, emtia, inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarda CEO, Uluslararası Sermaye Piyasaları Koordinatörü, Proje Müdürü gibi görevlerde bulunmuş olan Han, halen finans, hizmetler, lojistik, teknoloji, ilaç, tarım, maden ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerde yönetim kurulu üyesi, yönetim kurulu danışmanı, yatırım komitesi üyesi olarak hizmet etmektedir..


Twitter’da Ahmet Kasım Han

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu