Gündem

Ailelerin Yapmadığı, Yapması Gereken 8 Şey

Mükemmel bir ebeveyn diye bir şey yoktur ve ne kadar gelişmiş olduğumuzu düşünmeksizin hepimizin gelişmesi için yer vardır. Ebeveyn iseniz, o zaman bunların hepsini çok iyi biliyorsunuz.

Çocuklar, çoğu insanın yaptığı kadar basit değildir. Tahmin edebileceğinizden çok daha fazla zenginleşmeye ihtiyaçları var. Bu gün ve yaştaki çocuklar, geçmişte yaşayan insanların nasıl olmadıklarını ortaya çıkarmaz ve bu, hepimizin uyması gereken bir şeydir. Ancak, aşağıdakileri yapmıyorsanız, belki de bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Aşağıda, ebeveynlerin yapması gerekenlerin çoğunun üstesinden gelmeye çalışacağım. Bunlardan bazıları psikoloji dünyasında öne çıkan insanlardan, bazıları ise yıllar boyunca farkettiklerim. Onları ne kadar çok düşünürseniz, onların düşündüğümüzden çok daha önemli olduklarını kabul edeceğinizden eminim.

1. Akşam yemeği en az haftada bir kez birlikte yiyin

Birlikte akşam yemeği yemek, aileyi bir araya getirmenin bir yoludur. Programınıza bakılmaksızın bu gün ve yaşta her öğünü bir arada yiyemeseniz de haftada bir öğünüzü bir araya getirebilmelisiniz. Akşam yemeği idealdir, eğer gece vardiyasında çalışıyorsanız, o zaman belki kahvaltı bazen daha iyi bir seçenek olacaktır.


2. Günün ekransız zamanlarını ayarlayın.

Gün boyunca, çocukların ve ebeveynlerin herhangi bir ekrana bakmadığı noktalar olmalıdır. Televizyonlar kapalı ve cep telefonları ertelendi. Herkes birlikte ya da ayrı olarak elektronikle ilgisi olmayan şeyleri yapmak için zaman harcıyor.


3. Dışarıda oynamaya zaman ayırdıklarından emin olun.

Çocuklarınızın dışarıda kirlenmelerine izin vermekten korkmayın. Dışarı çıkmalarına ve çocuk olmalarına izin verin. Tüm zamanlarını televizyon seyretmek için harcayarak geçirmek onlar için iyi değil. Doğaya ihtiyaçları var, bırak gitsinler.


4. Onlara kendileri için konuşmayı öğretin.

Çocuklarınız için her zaman konuşma. Elbette, bazen çok gergin olabilirler ve belki de mümkün olduğunca sık konuşmalarına izin vermek zorunda kalabilirsiniz. Eğer birileri isimlerinin cevap vermesine izin verirse, bu onların artık yanınızda olmadıkları zamanlar için hazırlık yapmalarına yardımcı olur.


5. Dünyanın onların etrafında dönmediğini bildiklerinden emin olun.

Aşırı çocuklarınızı şımartmayın. Tabii ki, sahip olmadığınız şeyleri ve daha fazlasını onlara verebilirsiniz, ancak onların diğer insanlardan daha iyi olduklarını düşünmelerini sağlamak zorunda değilsiniz. Onlara şefkat vermeyi öğretin ve bazen onların kendi yollarına gidemediklerini bilmelerini sağlayın.


6. Mantıklı olarak kendi çıkarlarını seçmelerine izin verin.

Kendileri olmalarına izin verin, olmalarını istediğiniz gibi olmaya zorlama. Çocuklarınızın oynadıkları sporları veya spor yaptıklarını seçmelerine izin verin. Kirazlarını hayatlarının bir kısmını seçmeyin ve onları yaşayabileceğiniz birine dönüştürmeyin.


7. Bazen kendi hatalarını yapmalarına izin verin.

Çocuklarınızın yaptığı her şeyi tekrar etmeyin. Kendi hatalarını yapmalarına izin verin. Bazen onların üzerinde durup işleri düzeltmek için orada olmayacaksın. Kendileri için bir şeyler öğrenmeye ihtiyaçları var.


8. Rahatsız edici duyguları olduğu kadar iyilerini de hissetmelerini sağlayın.

Elbette, çocuklarınız üzüldüğünde emilebilir, ancak bu rahatsız edici duygular, kimsenin önleyebileceği bir şey değildir. Gerçek dünyaya çıkmadan önce nasıl işleneceklerini öğrenmeleri gerekir. Onların hissetmeleri gereken şeyleri hissetmelerine izin vermeyin. Hayat zor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu