Gündem

Akademisyenliği Bırakıp Girişimci Oldu: 18 Öğrenciyi İstihdam Ediyor!

İzmir’de yaşayan İdil Kaçar, yardımcı doçentliği bırakarak hem sanat galerisi hem de kafe olarak hizmet veren üçüncü mağazasını açtı. İşletme ve pazarlama alanlarında akademik kariyer yapan, ardından teorik bilgisini pratiğe döken Kaçar, işletmelerinde içlerinde kendi öğrencilerinin de yer aldığı toplamda 18 öğrenciye iş imkanı sağlıyor.

Akademisyenliği bırakıp İş hayatına atılan ve İzmir’de yaşayan 40 yaşındaki İdil Kaçar, 15 yıl boyunca Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde akademisyenlik yapmıştır. Yardımcı doçentlik takımını alan, işletme ve pazarlama alanlarında öğrencilerine dersler verip doçentlik unvanını almasına az bir zaman kala iş hayatına atılmaya karar verdi. Biri kolektif stüdyo olmak üzere bir sanat galerisi ve bir kafe olarak hizmet veren toplamda üç mağaza açan İdil Kaçar, teorideki deneyimlerini pratiğe döktü. Vaktinde amatör olarak fotoğraf sanatı ile ilgilenen İdil hoca, pandemi periyodunda yaptığı yapıtlarını mağazalarının duvarlarında sergilerken bir yandan da başka sanatkarların tablolarına da duvarlarda yer veriyor. Pandemi sürecinin sona ermesi ile birlikte sanatın her alanında faaliyetlere yoğunluk vereceğini belirtti. Kendi öğrencilerinin de yer aldığı toplamda 18 öğrenciye de istihdam sağlıyor.“Bana ‘İdil çılgınlık yapıyorsun’ dediler”

Akademisyenlikten girişimciliğe nasıl yol aldığını anlatan İdil Kaçar girişimcilik hikayesini anlattı, “Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Kısmından 2004 yılında mezun oldum. Akabinde mastera başladım. Daha sonra Celal Bayar Üniversitesinde bir programa kabul aldım ve doktora ile birlikte asistanlık sürecim başladı. 15 yıl iktisadi ve idari bilimler fakültesinde akademisyenlik yaptım. Yardımcı doçentlik takımımı aldım, 3 yıl derslere girdim. Doçentliğime az bir vakit kala ayrılık kararı aldım. Akademik alanda tıkandığımı, kendimi keyifli hissetmediğimi fark ettim. Ben teşebbüsçü ruhu olan bir beşerim. O nedenle teşebbüsçü olmaya karar verdim. Etrafım ve ailem, düzgün bir mevkide olduğum için düşünmem gerektiğini söyledi. Etrafımdaki birtakım beşerler bana ‘İdil çılgınlık yapıyorsun’ dedi. Pişman olacağımı, başarısız olacağımı düşünenler oldu fakat baktılar ki memnunum ve bu alanda da üretmeye başladım, hiçbir düşünce kalmadı. Şu an hepsi benim adıma memnun ve benimle gurur duyuyor. Ben master ve doktoramı pazarlama alanımda yapmıştım. O alanda da teorik dersler veriyordum. Bunu burada pratiğe döküyorum. Çalışanlarımın birçoğu da öğrenci. Onları bir yandan eğitiyorum, bir yandan da öğrencilerimin hayatlarına katkı sağlıyorum. Bu benim için tatmin edici” dedi.

Pandemi de çizdiği fotoğrafları, kendi sanat galerisin de yer almakta.Mağazaları hakkında bilgi veren Kaçar, “Biz bu yerleri tasarlarken, gençlere katkı sağlayacak bir yer olsun istedik. Markamızın kuruluş emeli da sanata ve sanatsal faaliyetlere destek vermekti. Mağazalarımız hem kafe hem de sanat galerisi şekilde hizmet veriyor. Pandemi münasebetiyle fazla aktiflik yapamasak da pandemi sonrası burada her kolda sanatsal faaliyetler yapmayı düşünüyoruz. Ben birebir vakitte amatör olarak fotoğrafla de ilgileniyordum lakin akademik hayatta vakit ve motivasyon bulamadığım oluyordu. Ama işimle de bütünleşince sanatın üzerine daha fazla eğilmeye başladım. Şu anda duvarlarda pandemi devrinde çizdiğim fotoğraflarımı sergiliyorum. Ayrıyeten tekrar duvarlarımızda öteki sanatkarlarımızın tabloları da sanat galerimizde sergileniyor. Mağazalarımızda fotoğrafların yanı sıra heykel sanatını icra eden sanatkarların yapıtlarına de yer veriyoruz. Alt katımızda kütüphane kısmımız var. Yani burada ilerleyen süreçle bir arada fotoğraf, heykel, edebiyat, sinema üzere pek çok alanda çalışmalar düzenlenecek” diye konuştu.

İş hayatında da öğrencilerini bırakmadı.İş hayatında da öğrencilerini bırakmayan İdil Kaçar, “Öğrencilerimin kimileri burada çalışıyor, kimileri da ziyaretlerime geliyor. Öbür çalışan arkadaşlarımız da ya farklı kısımlardan öğrenciler ya da yeni mezun olmuş arkadaşlardan oluşuyor. Öğrenciler, okulda idealize ettikleri bir kişinin bu türlü bir pratiğe sahip olmasını memnuniyetle karşılıyor. Zira okulda öğrettiğim derslerin burada somut halde olduğunu fark ediyorlar. Girişimciliğin en kıymetli şeyi uygulanabilir bir fikir oluşturmak ve bunu finanse edebilmektir. Bayanlar cesaretli olmalı, risk almayı sevmeli lakin alışılmış ki ayakları yere basan bir planlama içinde olmaları gerekiyor. Hayalcilikle girişimciliği birbirine karıştırmamak lazım. Ben işin teorisine hakim olduğu için pratikte gideceğim adımları net görebildim fakat iş hayatında öğrendiğim çok şey de oldu” dedi.“Burası okul üzere oldu”
Üniversite öğrencisi Cüneyt Yılmaz, “Ben hem okuyup hem de çalışmak istiyordum. Çok sayıda işyeri gezdim fakat her yer burası kadar öğrencilere destek vermiyor. İşe başladıktan sonra İdil Hanım’ın hoca olduğunu öğrendim. Bu da kendimi daha fazla rahat hissetmeme neden oldu. Herkes öğrenci olduğu için burası okul üzere oldu. Başka çalışanlarla yaş gruplarımız da benzer” derken, bir diğer üniversite öğrencisi Pelin Yuka ise, “İdil Hanım’ın akademisyen olması benim açımdan avantaj. Burada onun kendi öğrencileri de çalışıyor, öteki okullardan gelen öğrenciler de çalışıyor. Okurken aileme destek olmak için çalışıyorum. Hem çalışıp hem okumak zorundayım. İdil Hoca’nın akademisyen olması bana kendimi daha rahat hissettiriyor” sözlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu