Gündem

Akıllı Telefon Bağımlılığının Üstesinden Gelmenin 15 Yolu

Nomofobi “cep telefonu olmayan fobi” nin kısaltmasıdır. Akıllı telefonunuzdan uzak olma korkusu.

Ve yükselişte.

Genç yetişkinlerin% 87’si akıllı telefonlarının asla yanlarından ayrılmadığını söylerken , akıllı telefon kullanıcılarının% 80’i telefonlarını uyandıktan sonraki 15 dakika içinde kontrol ediyor.

Akıllı telefon bağımlılığı büyük bir sorun haline geliyor. İşte bazı bağımlılık belirtileri:

 • Telefonunuzu sık sık yemek saatlerinde kullanırsınız.
 • Telefonunuzda, başkalarıyla şahsen etkileşim kurmaktan daha fazla zaman harcarsınız.
 • Daha üretken bir şey yapmanız gerektiğini bildiğinizde telefonunuzu sık sık kullanırsınız.
 • Telefonunuzu, ödev tamamlama, rapor yazma veya araba kullanma gibi odaklanma gerektiren görevleri gerçekleştirirken sık sık kullanırsınız.
 • Telefonunuz yanınızda olmadığında kendinizi rahatsız hissedersiniz.
 • Bazen gecenin ortasında telefonunuzu kontrol edebilirsiniz.

Bir bağımlı mısın, yoksa tanıdığın birini tanıyor musun?

Bağımlılık ne kadar hafif veya şiddetli olursa olsun, üstesinden gelmenize yardımcı olacak 15 yol var.

İpuçlarını uygularsanız, bu alışkanlığı kıracağınızı garanti ederim.

İşte 15 ipucu:

1. Bildirimleri kapatın.

Birçok kişi Facebook, Twitter, Instagram, Spotify ve diğer uygulamalardan aldıkları sonsuz bildirimlerden rahatsız olur.

Birisi durum güncellemenizi “beğenirse”, sizi Instagram’da takip ederse veya size bir e-posta gönderirse hemen bilmenize gerek yoktur.

Telefonunuzu ne kadar sık ​​kontrol ederseniz, o kadar yerleşik bir alışkanlık haline gelir. Bu nedenle bildirimleri kapatın, telefonunuzu kullanmaya daha az mecbur hissedersiniz.

Bildirimlerini kapatmadığınız tek uygulamalar kısa mesaj uygulamanız ve takvim uygulamanız olabilir. Bunun nedeni, bazen bir metni acilen beklemeniz veya takvim uygulaması bildirimlerinizin sizi programda tutmasıdır.


2. Telefonunuzu kontrol etme dürtüsünü hissettiğinizde, gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alın.

Bir grup not okuyor veya rapor yazıyorsunuz. Birdenbire, telefonunuzu alıp Facebook haber akışınızı kontrol etmek için ezici bir dürtü hissedersiniz.

Dürtüye boyun eğiyorsun. Arkadaşınızın en son tatil fotoğraflarına bakıp bunlardan üçüne yorum yaparsınız. Sonra, süper modellerin gizli yaşamları hakkında uzun bir makale okudunuz. Sonra bir kedi videosu ve bir bebek videosu izliyorsunuz.

Bilmeden önce, sadece 3 dakikalık bir mola vermek istediğinizde 20 dakika geçti.

Kulağa tanıdık geliyor mu?

Telefonunuzu kontrol etme dürtüsü dalgalar halinde gelir. Sadece birkaç saniye beklerseniz, dürtü geçer. Daha sonra işe geri dönebilirsiniz.

İşte tavsiye ne: Eğer gibi Hissettiğinde var yakın gözlerini telefonunuzu kontrol ve derin bir nefes almaya. Üç saniye nefes alın ve üç saniye nefes verin. Bu dürtü genellikle ortadan kalkacaktır.

Eğer dürtü hala oradaysa, derin bir nefes daha alın. Daha sonra orijinal görevinize dönme iradesine sahip olmalısınız.

Bu, akıllı telefon bağımlılığınızı kırmanıza yardımcı olacak basit ama güçlü bir tekniktir.


3. Telefonunuzdaki tüm sosyal medya uygulamalarını silin.

Bu sert bir önlem gibi geliyor, ama öyle değil. Sosyal medya sitelerine telefonunuzun İnternet tarayıcısı üzerinden erişmeye devam edebilirsiniz.

YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter’ın mobil cihazlara uygun web siteleri vardır. Elbette, mobil web deneyimi uygulama deneyimi kadar sorunsuz değildir. Ancak, zaman zaman sosyal medya özleminizi tatmin edecek kadar iyi.

Ayrıca, İnternet tarayıcı uygulamanızı açmanın ve sitenin URL’sini yazmanın ek adımı, sürece rahatsızlık katar. Bu, sosyal medya güncellemelerinizi dikkatsizce kontrol etmenizi engelleyecektir.

Bir adım daha ileri gitmen için sana meydan okuyorum: Telefonundaki her oyunu sil. Sonuç olarak daha üretken bir insan olacaksınız.


4. Kullanmadığınız tüm uygulamaları silin.

Bu, karmaşayı telefonunuzdan kaldırmanıza ve uygulamalarınızı “keşfetmek” için harcadığınız zamanı azaltmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, akıllı telefon bağımlılığınızı aşmaya çok daha yakın olacaksınız.

Kullanılmayan veya az kullanılan uygulamalarınızı silmek, depolama alanınızı da boşaltır ve telefonunuzun pil ömrünü ve performansını artırır.


5. Akıllı telefon kullanımı için belirli sınırlar belirleyin.

Kendinize “telefonunuzu daha az kullanmanız” gerektiğini söylemek etkili değildir, çünkü bu ifade çok geneldir. Telefon kullanımınızı sınırlamak için bunun yerine belirli sınırlar belirleyin.

İşte bazı olası sınırlar:

 • Yemek saatlerinde telefon kullanımı yok
 • Tuvalette telefon kullanımı yok
 • Sosyal etkinliklerde telefon kullanımı yok
 • Yüz yüze görüşmeler sırasında telefon kullanımı yok
 • Yatak odasında telefon kullanımı yok

Kolay olanla başlayın ve ayda bir tane ekleyin. Zamanla, telefon kullanım alışkanlıklarınızda büyük bir fark göreceksiniz.


6. Grup sohbetlerinizi sessize alın.

Aile grubu sohbetim dışında tüm Whatsapp grup sohbetlerimin sesini kapattım. Bu şekilde, gün boyunca mesajlarla bombalanmam.

Çoğu kişi gibiyseniz, grup sohbetlerinizden aldığınız mesajlar zaman açısından duyarlı değildir. Yani mesajları günde sadece birkaç kez okursanız sorun olmaz.

Ayrıca, grup sohbetlerinizi sessize almak, gruplardan aniden ayrılmak için daha kibar bir alternatiftir.


7. Etkin olmayan sohbetlerinizi arşivleyin.

Akıllı telefon kullanıcıları aradıklarını bulmadan önce onlarca sohbete göz atarlar. Uzun vadede bu çok zaman harcıyor.

Alternatif nedir?

Etkin olmayan sohbetlerinizi arşivleyin.

Konuşma sona erdiyse, arşivleyin. Şu anda mesajlaşma uygulamanızın ana ekranında yüzlerce sohbetiniz varsa, onlardan geçmek ve etkin olmayanları arşivlemek için 10 dakika ayırın.

İyi harcanan 10 dakika olacak!

(İsterseniz, etkin olmayan sohbetleri arşivlemek yerine silebilirsiniz. Bir sohbeti silerseniz sohbet geçmişini kaybedeceğinizi unutmayın. Ancak bir sohbeti arşivlerseniz sohbet geçmişi kalır.)

Bu işlemi tamamladıktan sonra, muhtemelen mesajlaşma uygulamanızın ana ekranında 5 ila 10 etkin sohbet kalır. Bu, aradığınız sohbetleri bulmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca telefonunuzdaki karmaşayı da azaltacaktır, böylece daha düzenli olursunuz.

Bu nedenle, akıllı telefon bağımlılığınızın üstesinden gelmenize yardımcı olacak metin mesajlarınızı işlemek için daha az zaman harcarsınız.


8. Metin mesajlarını günde yalnızca üç kez yanıtlayın.

Ailenizden ve yakın arkadaşlarınızdan gelen acil kısa mesajlar dışında hemen cevap vermeyin. Hemen cevap vermenin cazibesinin harika olduğunu biliyorum, ama buna direnmelisin.

Neden?

Çünkü kısa mesajları tek seferde değil, toplu olarak yanıtlamak daha verimlidir.

Mesajlara sabahları bir kez, öğleden sonra bir kez ve geceleri bir kez cevap vermenizi öneririm. Bu, genel olarak size zaman kazandıracak ve yanıtlamak için telefonunuzu zorunlu olarak kontrol etmenizi önleyecektir.

Bu daha büyük hedefle uyumludur: akıllı telefonunuza bağımlılığınızı ve bağımlılığınızı ortadan kaldırmak.


9. Yatmadan önce telefonunuzu kapatın.

Yatmadan önce telefonunuzu kapatın ve yatak odanızın dışında şarj etmek için bırakın. Telefonunuzu gecenin ortasında kullanmak cazip gelebilir, ancak telefonunuza ulaşmak için çok fazla çaba gerektiriyorsa yapmayacaksınız.

Tavsiyemi uygularsanız, yarı uyanık bir durumda odanızdan çıkmanız gerekir. Ardından, telefonunuzun önyüklenmesi için 30 saniye beklemeniz gerekir. Yani muhtemelen sadece uykuya geri döneceksin – yine de yapman gereken şey bu.

Seni neredeyse duyabiliyorum, “Bunu yapamam Daniel. Telefonumu çalar saat olarak kullanıyorum. Telefonum yatak odamın dışındaysa, sabahları alarmı duymayacağım. ”

Bu sizseniz, çözüm için 10. İpucunu okuyun.


10. Gerçek bir çalar saat kullanın.

Herkes telefonunu çalar saat olarak kullanıyor gibi görünüyor, değil mi? Farklı olabilir ve bunun yerine gerçek bir çalar saat kullanabilirsiniz.

Bu şekilde, İpucu # 9’u uygulamamak için hiçbir mazeretiniz olmayacaktır. Bu da akıllı telefon bağımlılığınızla mücadele etmek için yolda olacağınız anlamına gelir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu