Gündem

Akıllı Telefon Bağımlılığının Üstesinden Gelmenin 15 Yolu

Akıllı Telefon Bağımlılığının Üstesinden Gelmenin 15 Yolu. Genç yetişkinlerin% 87’si akıllı telefonlarının asla yanlarından ayrılmadığını söylerken , akıllı telefon kullanıcılarının% 80’i telefonlarını uyandıktan sonra 15 dakika içinde kontrol ediyor.

Akıllı Telefon Bağımlılığının Üstesinden Gelmenin 15 Yolu

Akıllı telefon bağımlılığı büyük bir problem haline geliyor. İşte bazı bağımlılık belirtileri:

 • Telefonunuzu sık sık yemek saatlerinde kullanırsınız.
 • Telefonunuzda diğer kişilerle etkileşime girmekten daha çok zaman harcıyorsunuz.
 • Daha üretken bir şey yapmanız gerektiğini bildiğiniz zaman, telefonunuzu sık sık kullanıyorsunuz.
 • Telefonunuzu, bir ödevi tamamlama, bir rapor yazma veya sürüş gibi odaklanma gerektiren görevleri gerçekleştirirken sıklıkla kullanırsınız.
 • Telefonunuz yanınızda olmadığı zaman kendinizi rahatsız hissedersiniz.
 • Bazen gece yarısı telefonunuzu kontrol edebilirsiniz.

Bağımlı mısınız, yoksa kim olduğunu tanıyor musunuz? Bağımlılık ne kadar hafif veya şiddetli olursa olsun, burada üstesinden gelmenize yardımcı olacak 15 yol vardır. İpuçlarını uygularsanız, bu alışkanlığı bozacağınızı garanti ederim.

İşte 15 ipucu:

1. Bildirimleri kapatın

Birçok kişi Facebook, Twitter, Instagram, Spotify ve diğer uygulamalardan aldıkları sonsuz bildirimden dolayı dikkatini dağıtıyor.

Birisi durum güncellemenizi “seviyor “sa, Instagram’da sizi takip ediyorsa veya bir e-posta gönderirse hemen bilmeniz gerekmez.

Telefonunuzu ne kadar sık ​​kontrol ederseniz o kadar çok yerleşik bir alışkanlık haline gelir. Bu nedenle bildirimleri kapatın; telefonunuzu kullanmaya daha az zorlanırsınız.

Bildirimleri kapatmadığınız tek uygulamalar kısa mesaj uygulamanız ve takvim uygulamanız olabilir. Bunun nedeni, bazen acil olarak bir metin bekliyor olmanızdır veya takvim uygulaması bildirimleriniz sizi programa bağlı tutar.


2. Telefonunuzu kontrol etme dürtüsünü hissettiğinizde, gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alın.

Sen edilir notları bir dizi okuma veya rapor yazma. Birdenbire telefonunuzu çıkarmak ve Facebook haber akışınızı kontrol etmek için ezici bir istek duyuyorsunuz.

Dürtüye katılırsın. Arkadaşınızın en son tatil fotoğraflarına bakar ve üçüne yorum yaparsınız. Sonra, süpermodellerin saklı yaşamları hakkında uzun bir makale okudunuz. Sonra bir kedi videosunu ve bir bebek videosunu izlersin.

Siz bilmeden önce, 20 dakika geçti – sadece 3 dakikalık bir mola vermek istediğinizde.

Tanıdık geliyor mu?

Telefonunuzu kontrol dürtüsü dalgalar halinde geliyor. Sadece birkaç saniye basılı tutarsanız, dürtü geçecektir. Daha sonra işe geri alabilirsiniz.

İşte size önerdiğim şey: Telefonunuzu kontrol etmeniz gerektiğini hissettiğinizde , gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alın. Üç saniye nefes al ve üç saniye nefes al. Dürtü genellikle kaybolur.

Dürtü hala oradaysa, derin bir nefes alın. Ardından, asıl görevinize dönme iradesine sahip olmalısınız.

Bu akıllı telefon bağımlılığı kırmanıza yardımcı olacak basit ama güçlü bir tekniktir.


3. Telefonunuzdaki tüm sosyal medya uygulamalarını silin.

Bu sert bir ölçü gibi geliyor, ama değil. Telefonunuzun İnternet tarayıcısı üzerinden sosyal medya sitelerine hala erişebileceksiniz.

YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter’da mobil uyumlu web siteleri var. Elbette, mobil web deneyimi, uygulama deneyimi kadar kusursuz değil. Ancak, zaman zaman sosyal medya özleminizi giderecek kadar iyidir.

Ayrıca, İnternet tarayıcısı uygulamanızı açmanın ve sitenin URL’sini yazmanın ilave adımı işlem için sakınca yaratıyor. Bu, sosyal medya güncellemelerinizi dikkatsizce kontrol etmenizi engeller.

Bir adım daha ileri gitmek için sizi zorluyorum: Telefonunuzdaki her bir oyunu silin. Sonuç olarak daha üretken bir insan olacaksınız.


4. Kullanmadığınız tüm uygulamaları silin.

Bu, dağınıklığı telefonunuzdan kaldırmanıza ve uygulamalarınızı “keşfetmek” için harcadığınız zamanı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, akıllı telefon bağımlılığınızın üstesinden gelmek için bu kadar yakın olacaksınız.

Kullanılmayan – ya da az kullanılmış – uygulamaların silinmesi depolama alanını boşaltır ve telefonunuzun pil ömrünü ve performansını artırır.


5. Akıllı telefon kullanımı için belirli sınırları belirleyin.

Kendinize “telefonunuzu daha az kullanmanız” gerektiğini söylemek etkili değildir, çünkü bu ifade çok geneldir. Telefon kullanımınızı sınırlandırmak için bunun yerine belirli sınırları belirleyin.

İşte bazı olası sınırlar:

 • Yemek saatlerinde telefon kullanımı yok
 • Tuvalette telefon kullanımı yok
 • Sosyal etkinliklerde telefon kullanımı yok
 • Bireysel görüşmelerde telefon kullanımı yok
 • Yatak odasında telefon kullanımı yok

Kolay bir tane ile başlayın ve ayda bir ekleyin. Zamanla, telefon kullanım düzeninizde büyük bir fark göreceksiniz.


6. Grup sohbetlerinizi sessize alın.

Aile grubu sohbeti dışındaki tüm Whatsapp grup sohbetlerimi susturdum. Bu şekilde, gün boyunca mesajlarla bombalanmıyorum.

Çoğu insan gibiyseniz, grup sohbetlerinizden aldığınız mesajlar zamana duyarlı değildir. Yani mesajları sadece günde birkaç kez okumanız iyi olur.

Ayrıca grup sohbetlerinizi susturmak, gruptan ayrılmaya karşı daha kibar bir alternatiftir.


7. Etkin olmayan sohbetlerinizi arşivleyin.

Akıllı telefon kullanıcıları, aradıklarını bulmadan önce onlarca sohbetten geçerler. Uzun vadede, bu çok zaman harcıyor.

Alternatif nedir?

Etkin olmayan sohbetlerinizi arşivleyin.

Konuşma sona erdiyse, arşivleyin. Şu anda mesajlaşma uygulamanızın ana ekranında yüzlerce sohbetimiz varsa, bunlardan geçmek ve etkin olmayanları arşivlemek için 10 dakikanızı ayırın.

İyi harcanan 10 dakika olacak!

(İsterseniz, etkin olmayan sohbetlerinizi arşivlemek yerine silebilirsiniz. Bir sohbeti silerseniz, sohbet geçmişini kaybedeceğinize dikkat edin.

Bu işlemi tamamladıktan sonra, muhtemelen mesajlaşma uygulamanızın ana ekranında 5 ila 10 aktif sohbete bırakılacaksınız. Bu, aradığınız sohbetleri bulmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca telefonunuzdaki karmaşayı azaltacaktır, böylece daha düzenli olursunuz.

Bu nedenle, kısa mesajlarınızı işlemekte daha az zaman harcarsınız; bu, akıllı telefon bağımlılığınızın üstesinden gelmenize yardımcı olur.


8. Metin mesajlarına günde sadece üç kez cevap verin.

Aileden ve yakın arkadaşlardan gelen acil metin mesajları dışında, hemen cevap vermeyin. Hemen cevap verme eğiliminin harika olduğunu biliyorum, ama buna karşı koymalısın.

Niye ya?

Çünkü metin mesajlarını tek tek değil grup halinde cevaplamak daha verimlidir.

Mesajları sabah bir kez, öğleden sonra bir kez ve gece bir kez yanıtlamanızı öneririm. Bu size zaman kazandırır ve telefonun yanıt vermesi için telefonunuzu zorunlu olarak kontrol etmenizi önler.

Bu daha büyük amaç ile aynı çizgidedir: Akıllı telefonunuza bağımlılığınızı ve bağımlılığınızı ortadan kaldırın.


9. Yatmadan önce telefonunuzu kapatın.

Yatmadan önce telefonunuzu kapatın ve yatak odanızın dışında şarj olmasını bekleyin. Telefonunuzu gecenin ortasında kullanmak cazip gelebilir, ancak telefonunuza ulaşmak için çok fazla çaba harcayamazsanız olmaz.

Tavsiyeme uyarsanız, odanızdan yarı uyanık bir durumda çıkmanız gerekir. Ardından, telefonunuzun başlaması için 30 saniye beklemeniz gerekir. Yani muhtemelen sadece uyumak için geri dönersiniz – yine de yapmanız gereken şey budur.

Neredeyse duyabiliyorum, “Bunu yapamam, Daniel. Telefonumu çalar saat olarak kullanıyorum. Telefonum yatak odamın dışındaysa, sabah alarmı duymayacağım. ”

Eğer sizseniz, çözüm için Tip 10’a bakınız.


10. Gerçek bir alarm saati kullanın.

Görünüşe göre herkes telefonunu çalar saat olarak kullanıyor, değil mi? Eh, farklı olabilir ve bunun yerine gerçek bir çalar saat kullanabilirsiniz.

Bu şekilde, İpucu 9’u kullanmamaya gerek kalmayacaksınız. Bu da akıllı telefon bağımlılığınızla savaşmak için yolda olacağınız anlamına geliyor.


11. Çalışmaya başlamadan önce, telefonunuzu sizden en az 10 metre uzağa yerleştirin.

Daha da iyisi, telefonunuzu çalışmayı planladığınız odanın dışına koyun. Baştan çıkarmayı tamamen ortadan kaldırmak için telefonunuzu kapatın – veya en azından uçak moduna ayarlayın.

Michigan State Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Erik Altmann, sadece 2,7 saniyelik bir kesinti yapıldığında hata oranınızı ikiye katlıyor .

Öyleyse 11. ipucunu kullanın; işinizi daha hızlı ve daha iyi yapın.


12. Akıllı telefon kullanımınızı izlemek ve sınırlamak için uygulamaları kullanın.

Bu uygulamalar arka planda çalışır, bu yüzden sizi rahatsız etmeyeceklerdir.

İşte üç kullanışlı uygulama:

 • RescueTime (Android) Bu uygulama, telefon kullanım modellerinizi anlamanıza yardımcı olur, bu nedenle nasıl daha üretken olacağınızı bilirsiniz. Farklı uygulamaları kullanarak ne kadar zaman harcadığınızı ayrıntılı olarak gösterir.
 • Moment (iOS) Bu uygulama ile iPhone ve iPad’inizi ne kadar kullandığınızı takip edebilirsiniz. Günlük kullanım limitlerini ayarlayabilir ve bu limitleri aştığınızda bildirim almayı seçebilirsiniz.
 • AppDetox (Android) AppDetox telefon kullanım kurallarını belirlemenizi sağlar. Örneğin, her gün saat 20: 00’den sonra e-posta uygulamanızı açmanızı önleyebilirsiniz. Veya, metin kısıtlama uygulamanızı her gün, diğer kısıtlama türleriyle birlikte açma sayısını sınırlayabilirsiniz.

13. Saatinizi takın, telefonunuzu o zaman kontrol etmenize gerek kalmaz.

Muhtemelen telefonunu zamanını söylemek için kullanıyorsun. Ama bunun daha önce başına geldiğine eminim…

Saatin kaç olduğunu görmek için telefonunuza göz atın. Bunu yaparken, Facebook bildirimleri ve metin mesajları sesini görüyorsunuz. Onları geçmeye başlarsınız ve göz açıp kapayıncaya kadar 15 dakika geçti.

Ve tek yapmak istediğin zamanı kontrol etmek iki saniye sürdü.

Bunun olmasını engellemenin bir yolu nedir?

Saat takmak. Gerçekten bu kadar basit.


14. Kararınızı başkalarına anlatın ve yardımlarını alın.

Başkalarına akıllı telefon bağımlılığınızı kırma ve yardımlarını isteme kararınızdan bahsederseniz, başarılı olma ihtimaliniz daha yüksektir.

İşte bunu yapmanın birkaç yolu:

 • Arkadaşlarınızı ve ailenizi kararınız hakkında bilgilendirin ve haftada bir kez sizinle görüşmelerini isteyin.
 • Çalışmaya başlamadan önce, telefonunuzu güvenilir bir arkadaşınıza veya aile üyenize verin.
 • Arkadaşına söyle, planına uymadığın her zaman, ona 10 dolar vereceksin.
 • Onun akıllı telefonuna da bağımlı bir arkadaş bulun ve alışkanlığı kırmak için onu size katılmaya ikna edin.

15. Telefonunuzu can sıkıcı derecede uzun bir şifre ile kilitleyin.

Çoğu kişi kısa bir şifre belirleyerek telefonlarının hızlı bir şekilde kilidini açabilir. Ancak akıllı telefon bağımlılığınızı azaltmak istiyorsanız, bunun yerine uzun bir şifre belirleyin.

En az 15 karakter uzunluğunda yapın, sembol ve büyük harf kullanın. (Hem Android telefonlar hem de iPhone’lar için bu şifre türünü ayarlayabilirsiniz.)

Telefonunuzun kilidini açmanın sakıncası, telefonunuzu dikkatsiz kullanmayacağınız anlamına gelir.


Sonuç

Akıllı telefonlar, daha iyi ve daha verimli hayatlar sürmemize yardımcı olacak. Ama akıllı telefon bağımlılığına yenildiğinde, telefonumuza köle oluyoruz. Bu ilişkilerimizi, işimizi ve yaşamımızı etkiler.

Bu yazıda 15 ipucu uygulayarak, bu olmayacak. Ayrıca, anlamlı ilişkiler kurmak, başkalarına hizmet etmek ve topluluğumuza katkıda bulunmak için daha fazla zamana ve enerjiye sahip olacağız .

Çünkü gözlerimiz sürekli olarak küçük, parlak bir LCD ekrana yapışmıyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu