Teknoloji

Akıllı Telefonunuz Çalınırsa veya Kaybolursa Nasıl Bulunur?

Akıllı Telefonunuz Çalınırsa veya Kaybolursa Nasıl Bulunur? Akıllı telefonunu kaybetmek muhtemelen insanın en büyük korkularından biri akıllı telefonunuzu kaybettiyseniz, çalındıysa veya nerede olduğunu hatırlayamıyorsanız ne yapmanız gerektiği konusunda izlemeniz gereken adımları öğrenci gündemi olarak açıklıyoruz.

Akıllı Telefonunuz Çalınırsa veya Kaybolursa Nasıl Bulunur?

Akıllı telefonunuzu haritada ve gerçek zamanlı olarak bulmanıza yardımcı olacak uygulamalar vardır. Birinin çalması veya otobüste veya takside bırakmanız durumunda hareket ederken izleyebilirsiniz. Bu uygulamaları, onu bir restoranda, kütüphanede veya başka bir kuruluşta bırakıp bırakmadığınızı anlamak için de kullanabilirsiniz. En kötü durum senaryosu, onu çalan kişinin adımlarını takip edebilirsiniz.


1- Google Find My Device  (Google Cihazımı Bul)

Google Cihazımı Bul özelliği, nerede olursa olsun akıllı telefonunuzu bulmanıza yardımcı olur. Nerede bıraktığınızı (istemeden kaybettiyseniz) veya çalındığını anlayabilirsiniz. En iyi yanı, geri alamamanız durumunda bilgileri uzaktan da silebilmenizdir.

Bu özelliği kullanmadan önce, akıllı telefonunuzun ayarlarını kullanarak etkinleştirmeniz gerekir. Ayarlar> Güvenlik ve Gizlilik> Cihazımı Bul’a erişin . Servisi etkinleştirin ve akıllı telefonunuzu her zaman harita üzerinde bulabilirsiniz.

Google Cihazımı Bul uygulamasını kullanarak akıllı telefonunuzu kurtarın. Uygulamayı başka bir akıllı telefon veya tablet kullanarak indirin ve akıllı telefonunuza bağlı Google hesabına erişin. Hesabınıza eriştiğinizde, o hesaba bağlı tüm cihazları gerçek zamanlı olarak ve son kaydedilen konumlarını görebilirsiniz .

Uygulama, cihazın konumunu görüntüleyebileceğiniz ve aynı zamanda son internet bağlantısı veya cihazın WiFi ağ bağlantısı gibi diğer ayrıntıları kontrol edebileceğiniz bir harita içerir. Kalan pili (onu bulmak için ne kadar zamanınız kaldığını anlamak için), akıllı telefonun IMEI kodunu (bir polis raporunu doldurmak için ihtiyacınız olan) veya son internet bağlantısının zamanını da kontrol edebilirsiniz.

Android için Cihazımı Bul uygulamasında bulunan gerçekten harika bir özellik de, evinizde bir yerde olması veya başka bir yerde kaybetmeniz durumunda sesi etkinleştirebilmenizdir . Bu özellik, telefonunuzu sessize alsanız bile çalışır. Bilgilerinize başka hiç kimsenin erişmemesini sağlamak için de kilitleyebilirsiniz. Doğru, akıllı telefonunuzu uzaktan kilitleyebilir ve bir telefon numarası veya iade edilebilecek bir yer içeren bir mesaj görüntüleyebilirsiniz. Kilidi açmak için tek ihtiyacınız olan bir PIN veya telefonun kilit açma kodudur.

Her şeyi denediyseniz ancak cihazınızı kurtarabileceğinizi düşünmüyorsanız, tüm Google hesaplarınız dahil olmak üzere tüm bilgilerinizi her zaman uzaktan silebilirsiniz. [İndirmek İçin Tıklayınız]


2- Cerberus ile Akıllı Telefonunuzu Bulun

Cerberus, kaybolan veya çalınan akıllı telefonunuzu bulma konusunda en eksiksiz araçlardan biridir. Böyle bir şey olması durumunda onu uygulama çekmecenizde tutmak her zaman iyi bir fikirdir. Uygulamayı resmi web sayfası ( www.cerberusapp.com ) üzerinden internet erişimi olan herhangi bir bilgisayarı kullanarak veya akıllı telefonunuzun artık internete bağlı olmaması durumunda SMS yoluyla kontrol edebilirsiniz.

Cerberus, akıllı telefonunuzu harita üzerinde bulmanıza yardımcı olur. Mevcut konumunu ve konum geçmişini görüntüleyeceksiniz. Tıpkı Google’ın hizmetinde olduğu gibi, akıllı telefonunuzun zil sesini etkinleştirebilir veya gerekli olduğunu düşünüyorsanız tüm kişisel bilgilerinizi uzaktan silebilirsiniz . Tüm bilgileri silmeden önce, akıllı telefonunuzu kaybetseniz bile Google Drive veya Dropbox kullanarak bir yedek kopya oluşturabileceğiniz unutulmamalıdır.

Ayrıca, uygulamanın akıllı telefonunuza sahip olan kişinin fotoğraflarını çekmesini ve olası hırsızları tespit etmesini de sağlayabilirsiniz. Yanlış bir kilit açma düzenine girdiklerinde veya Cerberus uyarı mesajlarını görmezden geldiklerinde resim otomatik olarak çekilecektir. [İndirmek İçin Tıklayınız]


3- Prey Anti Theft

Prey, akıllı telefonunuzu kaybolması veya çalınması durumunda koruyan bir uygulamadır. Haritadan ve gerçek zamanlı olarak konumunu kontrol ederek başka bir akıllı telefon kullanarak ona göz kulak olabilirsiniz . Olası hırsız hareket ederken izleyecek veya akıllı telefonunuzu kaybettiğiniz yeri göreceksiniz. Haritanın yanı sıra, kaybolan veya çalınan akıllı telefonunuzla fotoğraf çekebilir veya onu kimin çaldığını anlamanıza yardımcı olabilecek ekran görüntüleri alabilirsiniz. Araba koltuğunuz, koltuğunuz vb. Gibi evinizin bir yerinde bırakmanız durumunda da alarmı etkinleştirebilirsiniz.

Prey Anti Theft hesabınıza üç farklı cihaz bağlayabilir ve bunları dünyanın herhangi bir yerinden kontrol edebilirsiniz. Diğer uygulamalar gibi, bir haritaya erişebilir ve akıllı telefonunuzun mevcut konumunu ve konum geçmişini görüntüleyebilir, ayrıca diğer ayrıntıların yanı sıra akıllı telefonunuzun tüm IMEI numarasına erişebilirsiniz. [İndirmek İçin Tıklayınız]


Akıllı telefonunuzu kilitleyin

Yukarıda belirtilen tüm uygulamalara girer girmez yapmanız gereken ilk şey, akıllı telefonunuzu gerçekten bulana kadar kilitlemektir. Başka biri varsa, en azından özel bilgilerinize erişmediğinden emin olabilirsiniz. Google Cihazımı Bul’u kullanmak, onu geçici olarak kilitlemenize ve kurtardıktan sonra şifrenizle ona erişmenize olanak tanır.


 -SIM kartınızı iptal edin

SIM kartınızı iptal ettiğinizden emin olun, aksi takdirde bir başkası sizi kolayca taklit edebilir. SIM kartınızı iptal etmek için telefon şirketinizle iletişime geçin . Bazen, telefon şirketinizin uygulamasını kullanarak ve kişisel hesabınıza girerek telefon hattınızı bile kilitleyebilirsiniz. Daha sonra, cihazınızı kurtarır kurtarmaz hesabınızın kilidini açabilirsiniz.


 -IMEI

IMEI numaranızı not edin aşağıdaki gibi benim Cihazı bulun uygulamaları kullanmaya bulabilirsiniz. Olayı polise veya telefon şirketinize bildirmeniz gerekiyorsa, bu bilgi çok önemlidir. Merak ediyorsanız ve şimdi yazmak istiyorsanız, Ayarlar> Sistem> Telefon Hakkında’ya erişin.


-Polise haber verin

Yukarıdaki uygulamalardan herhangi birini kullandıysanız ve akıllı telefonunuzun çalındığını anladıysanız, polise haber vermeniz gerekir . Size akıllı telefonunuz hakkında her türlü bilgiyi soracaklarını unutmayın: marka, tam model, renk ve IMEI. Bu ayrıntıların bir kısmı, daha önce bahsedilen uygulamalarda da bulunabilir.


-Bilgilerinizi silin

Akıllı telefonunuzu kurtarmak için gerçekten yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığına dair talihsiz bir sonuca vardıysanız, o zaman bilgilerinizden uzaktan kurtulmanız gerekir . Cerberus, akıllı telefonunuzdan bilgilerinizi güvenle silebilmeniz için bulutta bir yedek kopya oluşturmanıza izin verir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 WhatsApp’ta Parmak İzi Kilidi Özelliği Nasıl Kullanılır?

👉 WhatsApp Sesli Mesajlarını Metne Dönüştürme

👉 En Anlamlı Whatsapp Durum Sözleri 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu