Yaşam

Aksef 500 mg Ne İşe Yarar? Aksef 500 mg Kullananların Yorumları

Aksef 500 mg Ne İşe Yarar? Aksef 500 mg Kullananların Yorumları. Etkili bir antibiyotik olarak da bilinen Aksef 500 mg Ne İçin Kullanılır? Bakteriler üzerinde öldürücü etkiye sahip olan Aksef Hangi Grup Antibiyotik? içindedir merak edilenler arasında. Aksef İdrar Yolu iltihabı ve diş iltihabı için Kullanılır mı? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Aksef 500 mg Ne İşe Yarar?

Vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, ağır ve yaşamsal türdeki enfeksiyonlar da dahil olmak üzere bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotik olan Aksef 500 mg. etkili bir antibiyotik olarak raflarda yerini almıştır. Solunum yolu (bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit, bronşit, zatürre, orta kulak iltihabı) enfeksiyonları, menenjit, septisemi, bel soğukluğu (gonore), idrar yolu (idrara kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, Lyme hastalığı (kene ısırması ile geçen bakterinin neden olduğu hastalık); deri ve yumuşak doku (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihaplanması gibi) enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.


Aksef 500 mg Ne İçin Kullanılır?

AKSEF bileşimindeki sefuroksim, önemli hedef proteinlere bağlanarak bakterilerde hücre duvarı sentezini önleyerek öldürücü etki gösterir. Duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Kullanıldığı başlıca enfeksiyonlar:

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları: Kulak, burun, boğaz enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit (yutak iltihabı) gibi.
 • Alt solunum yolu enfeksiyonları: Akut bronşit ve kronik bronşitin ani alevlenmeleri ve pnömoni (akciğer iltihabı) gibi.
 • Genital enfeksiyonlar ve idrar yolları enfeksiyonları: Piyelonefrit (idrar yolları ve böbrek iltihabı), mesane iltihabı ve idrar yolu iltihabı gibi.
 • Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları: Çıban (furonkül), irinli deri enfeksiyonu (piyoderma), bulaşıcı, yüzeysel, mikrobik deri enfeksiyonu (impetigo) gibi.
 • Bel soğukluğu (gonore): Akut ve komplike olmayan gonokoklardan kaynaklanan idrar yolu iltihabı ve rahim ağzı iltihabı (servisit).

Erken Lyme hastalığının (kene ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı bakterinin yol açtığı hastalık) tedavisinde ve takiben yetişkin ve 12 yaşından büyük çocuklarda geç Lyme hastalığının önlenmesinde kullanılır.

👉 Rabelis Ne İşe Yarar? Rabelis Ne Kadar Süre Kullanılır?

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Aksef 500 mg Film Tablet Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, septisemi, bel soğukluğu, idrar yolu enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, Lyme hastalığı (kene ısırması ile geçen bakterinin neden olduğu hastalık); deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.
 3. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 4. İlacın kullanımından 2 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit  ilaç kullanmak sakıncalıdır. Çünkü ilacınızı, bu ilaçlarla beraber kullanmanız, ilacınızın etkisini azaltabilir.
 5. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 6. İlacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 7. İlacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 8. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı , kolit-kalın bağırsak iltihabı, yetersiz beslenme, şeker hastalığı hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 9. Kullanımı baş dönmesine neden olabileceğinden, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı   gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Aksef 500 mg Tablet Nasıl Kullanılır?

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber  tok karnına almanız gerekir.
Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Aksef 500 mg Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, Eozinofıli (kanda eozinofil sayısında artış), karaciğer enzimlerinde geçici yükselme ve uzun süreli kullanımda mantar (Candida) çoğalması yaygın görülen yan etkilerdendir.

Aksef 500 mg Tablet Kullanma Talimatı İçin TIKLAYINIZ

👉  Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu