Sıradaki içerik:

Aile Hekimi Nasıl Olunur? Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

AKUT Gönüllüsü Nasıl Olunur? AKUT Gönüllüsü Olma Şartları Nelerdir?

avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Mağara, dağ gibi ulaşılması zor olabilecek yerlerde veya doğal afetlerde kaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren, Türkiye’nin arama kurtarma konusunda ilk sivil toplum derneğidir. Peki AKUT’un Görevleri Nelerdir? AKUT Gönüllüsü Nasıl Olunur? AKUT Gönüllüsü Olma Şartları Nelerdir? İşte merak edilen tüm detaylar….

AKUT Gönüllüsü Nasıl Olunur?

AKUT Gönüllüsü olmak için;
• İstanbul’da İkamet ediyorsanız;
AKUT’a gönüllü olmak isteyen gönüllü adaylarımız; öncelikle derneğimizin genel tanıtımının yapıldığı ve ortalama ayda bir düzenlenen gönüllü tanışma toplantısına katılmalıdır. AKUT‘un Genel Merkezi olan Büyükdere Cad. No:120 Esentepe / Şişli – İstanbul adresinde gerçekleştirilen bu toplantılarda kurumumuzun genel yapısı, işleyişi ve gönüllülerin bu yapıda nasıl görev aldıkları anlatılmaktadır. Bu toplantının ardından gönüllü kaydı yaptırmak isteyenler aşağıda listesi bulunan belgelerin asıllarını, eksiksiz olarak hazırlayıp dernek merkezimize getirerek bir başvuru formu doldururlar.
Hazırlanması gereken evraklar;
• İkametgah (Yerleşim yeri) Belgesi
• Kan grubu kartı veya belgesi
• Nüfus cüzdan sureti
• Sabıka Kaydı
• 2 adet vesikalık fotoğraf
Başvuru formu doldurduktan sonra;
Form dolduranlara İnsan Kaynaklarımız tarafından ulaşılarak birebir tanışmanın gerçekleştirileceği bir toplantıya çağırılacaktır. Ayrıca bu toplantıda karşılıklı olarak meslek, bilgi ve beceriler ışığında başarılı ve faydalı olunabilecek bir birim seçilmesine de karar verilecektir. İlgili birime yönlendirilmeniz ile birlikte gönüllülük süreci başlamış olacaktır.
• İstanbul’da ikamet etmiyorsanız;
Ekiplerimizin bulunduğu il ve ilçeler ana sayfamızda bulunan Türkiye haritası üzerinde işaretlenmiştir. Bölgesinde bulunduğunuz ekibin üzerine tıkladığınızda ilgili Operasyonel Ekip Liderinin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Böylece direk Ekip Lideri ile iletişim kurarak gönüllü olmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz.

AKUT’ta Yapılan Çalışmalar Karşılığında Bir Ücret Alınıyor Mu?

AKUT’taki bütün faaliyetler “Dernekler Kanunu” kapsamında, tamamen gönüllük esasına göre yürütülmekte ve bu faaliyetlerin karşılığında herhangi bir maaş veya ücret alınmamaktadır.
Devlet AKUT’a Çalışmalarında Maddi Katkı Sağlıyor Mu?
AKUT, Sn. Bülent Ecevit’in Başbakan olduğu dönemde 1 kez aldığı maddi yardım dışında, devletten bugüne dek hiçbir maddi destek almamıştır. Değerli vatandaşlarımızın bağışları, çeşitli kamu, özel kurum ve kuruluşlarıyla ortak yürüttüğümüz projelerden elde ettiğimiz gelirler, üye aidatları, dernek olarak kuruluş amaçlarımız doğrultusunda verilen eğitimlerden elde edilen kazançlar, çeşitli etkinliklerden sağlanan gelirler ile AKUT’a yardım etmek isteyen çeşitli kurum ve kuruluşların karşılık beklemeksizin sağladığı nakdi yardım, araç ve benzeri desteklerle çalışmalar sürdürülmektedir.

Operasyon İhbarı Nasıl Alınıyor?

Vatandaşlar 24 saat boyunca dönüşümlü olarak nöbet tutulan ve aynı zamanda acil durum merkezimiz olan genel merkezimizin telefonundan veya mail yolu ile ulaşabilirler. Aynı zamanda AFAD veya devlet kurumlarından veya güvenlik birimlerinden (Polis, Jandarma) ihbar veya destek talebi gelebilmekte. Ülkemizin karşılaştığı bir afet durumunda ise AKUT kendi planlamasına uygun olarak ön hazırlıklarını tamamlar ve acil durum yönetim merkezini işletmeye başlar.

Yurt Dışında Operasyonlara Gidiliyor Mu?

AKUT Birleşmiş Milletler’in INSARAG oluşumu tarafından gerçekleştirilen derecelendirme tatbikatını geçen ilk Türk ekibi ve STK’dır. INSARAG üyesi olmak demek; bir ülkeden uluslararası yardım çağrısı geldiğinde, gerekli eğitimini tamamlamış gönüllü ve operasyon ihtiyacını karşılayan ekipmanla beraber ülkeye ilk birkaç saat içerisinde gidip arama-kurtarma çalışması yapabilen yapabilecek ve kendi kendine yetebilen yani  kendi iaşenizi (yemek, barınma gibi) karşılayabilecek kapasitedeki ekipsiniz demektir. AKUT’un yurtdışında da arama ve kurtarma yaptığı birçok afet bulunmaktadır.

Bir Gönüllü Ne Kadar Sürede Operasyonel Olabilir?

AKUT olarak tüm eğitimler 2’ye ayrılır. Temel Eğitimler ve İleri Eğitimler. Temel eğitimler; Temel İletişim, AKUT Etik ve Disiplin, Temel İlk Yardım, Temel Afet Bilinçlendirme, İlk Haber Alımı gibi… Tüm gönüllülerimiz operasyonel olmak istesin veya istemesinler, bilinçli bireyler olmak ve sahadaki ekip arkadaşlarına lojistik destek verebilmek için bu eğitimleri tamamlamak zorundalar. Bu eğitimler ortalama 6 ayda tamamlanır. Akabinde gönüllümüz arzu eder ve performans testinden başarıyla geçerse operasyonel eğitimleri başlar. Bu noktadan sonraki eğitimlerimiz ise ileri seviye eğitimlerdir. Örneğin gönüllümüz Kentsel Arama Kurtarma’ da (enkaz) uzmanlaşmak isterse, sırasıyla Sartech 3, INSARAG Farkındalık, Enkaza Yaklaşma ve Beton Kırma 1-2, Afetlerde Tıbbi Operasyonlar 1-2, Kapalı Kısıtlı Alanda Arama Kurtarma, İp Teknik Kurtarma, İleri İlk Yardım gibi 150 saati aşan bir dizi eğitimi tamamlamak zorunda ki bu da ortalama 2 yıl sürer. Bir gönüllünün asistan seviyesinde operasyona çıkabilmesi, tüm eğitimleri zamanında alacağı farz edilirse ortalama 2-3 yıl arasında gerçekleşir.

Tüm Gönüllüler Operasyonel Midir?

Yurt genelinde 27 ekip, 2200’ü aşkın gönüllü var. Bu gönüllülerin %40’ı operasyonel kabiliyettedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli