Yaşam

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer adı ile Saman Nezlesi yada saman alerjisi olarak da bilinen Alerjik Rinit, burundaki mukozanın iltihaplanması ile başlayarak devam eden alerjik bir hastalıktır. Peki Alerjik Rinit Belirtileri nelerdir? Alerjik Rinit Nasıl Geçer? tüm bu soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?. Alerjik Rinit özellikle bahar aylarında her beş insandan birinde görülen, burun akıntısı, baş ağrısı, göz kızarması, nefes alma zorluğu gibi etkileri olan halk arasında saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit burnun içinde yer alan mukoza tabakasının iltihaplanması durumudur.

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjisi olan ve orta yaş insanlarda sıkça görülen bu hastalık, ilerlemiş yaşlarda şiddetini azaltsa dahi ömür boyu sürmektedir. Bu hastalığın sık görüldüğü dönemler ilk bahar aylarıdır. Bunun sebebi ise havada uçuşan polenlerin tetiklemesi nedenidir. Tabii ki tek sebep polen değildir. Bunun yanında alerjiyi tetikleyen birçok sebep olsa da genel olarak tetikleyici etken polenlerdir.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu