Öğrenci Gazetesi

ALES’e Girmek İçin Mezun Olmak Şart mı? ALES’e Kimler Girebilir?

ALES’e Girmek İçin Mezun Olmak Şart mı? ALES’e Kimler Girebilir?. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı kısaca ALES’e girmek isteyenlerin en çok araştırdıkları ALES’e Girmek İçin Mezun Olmak Gerekir mi? Sorularını bu makalemizde yanıtladık. ALES, ÖSYM tarafından yıl da (3) üç kez yapılır ve sınav puanı 5 yıl geçerlidir.

ALES Nedir, Ne İşe Yarar?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı (ALES), yüksek lisans, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman ve uzman çevirici gibi kadrolara girmek için girilmesi gereken sınavdır. Yüksek Lisans ve Doktora başvurusunda bulunabilmek için ALES’e girilmesi ve istenilen taban puanı almak gereklidir.

Yükseköğretim kurumlarına ( öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman vb.) gibi kadrolara atanmak için alanında ALES’ten (70) yetmiş puan alan adaylar başarılı sayılmaktadır. .

Tezli Yüksek Lisans alımlarında ALES puanı en az 55 puan istenilmektedir. (Bölümlere ve Üniversitelere göre değişebilmektedir.)


ALES’e Girmek İçin Mezun Olmak Şart mı?

ALES’e girebilmek için herhangi bir lisans programında okuyan herkes girebilir. Yani ALES’e girebilmek için mezun olmak şart değildir. ALES’in geçerlilik süresi beş (5) yıl olduğu için Üniversite 1. 2. 3. ve 4 . sınıfta ALES’e girebilirsiniz.

Tezli yüksek lisans başvurusunda bulunurken geçerlilik süresi bitmemiş en yüksek ALES puanınızla başvuruda bulunabilirsiniz.

ALES’e başvurularında herhangi bir sınırlama ve yaş sınırı yoktur. İstediğiniz kadar, istediğiniz yaşta girebilirsiniz.


ALES’e Kimler Girebilir?

ALES’e bir lisans bölümünde eğitim gören ve mezun olan herkes Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavına girebilir. Denklik belgesine sahip olan yurt dışında lisans eğitimi görmüş kişiler de ALES’e girebilir.


ALES’te Ne Soruluyor?

ALES sınavı ÖSYM tarafından yılda (3) üç kez İlkbahar (genellikle Mayıs ayı içerisinde), Yaz ve Sonbahar (genellikle Kasım ayı içerisinde) yapılır.

ALES’te sözel 50, sayısal 50 olmak üzere 100 soru sorulmaktadır ve sınav süresi 150 dakikadır yani 2 saat 30 dakikadır.

ALES’te yer alan dersler aşağıdaki gibidir.

  • Matematik .
  • Geometri
  • Sayısal Mantık
  • Türkçe
  • Mantıksal Akıl Yürütme (Sözel Mantık)

ALES soruları genel olarak muhakeme yeteneğini ölçmeye yönelik sorulardır.

ALES sayısal (Matematik) soruları sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardır.

ALES sözel (Türkçe) soruları sözel akıl yürütme ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 ALES Konuları ve Soru Dağılımı Tablosu 

👉 ALES Deneme Sınavı PDF İndir

👉 ALES Türkçe Tüm Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 ALES YouTube Ders Kanal Önerileri 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu