Öğrenci Gazetesi

ALES’e Kimler Girebilir? ALES’e Önlisans Girebilir mi?

ALES’e Kimler Girebilir? ALES’e Önlisans Girebilir mi? ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), yüksek lisans eğitime başvuracak kişilerin ve akademik personel  öğretim görevlisi, okutman, uzman çevirici gibi kadrolara atanmak isteyen adayların ve doktora başvurusu yapmak isteyen adayların girmesi gereken ÖSYM tarafından yapılan sınavdır.

ALES’e Kimler Girebilir?

Bir Lisan programında okuyan ve bir lisans programından mezun olmuş herkes Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na girebilir. Denklik belgesine sahip olan, yurt dışında lisans eğitimi görmüş kişiler de sınava başvurabilirler.

ALES için bir sınırlama söz konusu olmayıp adaylar dilediği kadar sınava girebilir. Bir yere başvuru yapıldığında adayların geçerlilik süresi bulunan en yüksek ALES puanı kullanılır.


ALES’e Önlisans Girebilir mi?

ALES’e ön lisans yani 2 yıllık mezunu olanlar giremez. ALES’e girebilmek için lisans mezunu olan ve mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 ALES Matematik Konuları ve Soru Dağılımı Tablosu

👉 ALES Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı Tablosu

👉 ALES Deneme Sınavı PDF İndir 

👉 ALES YouTube Ders Kanal Önerileri

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu