Kimdir

Ali Mahir Başarır Kimdir, Nerelidir? Ali Mahir Başarır Hayatı ve Biyografisi

Siyasete dair yaptığı yorumlarla sık sık gündeme gelen Ali Mahir Başarır Kimdir? merak edilmekte. Özellikle son günlerde siyaset gündeminde uzun süre kalan Ali Mahir Başarır Alevi mi? CHP Mersin milletvekili olan Ali Mahir Başarır Kaç Yaşında? Gelin birlikte Ali Mahir Başarır Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Ali Mahir Başarır Kimdir?

3 Eylül 1975 tarihinde Mersin‘in Tarsus ilçesinde doğan Ali Mahir Başarır, Abdullah ve Gülseren çiftinin oğludur.  Türk siyasetçi, avukat ve 27. Dönem Mersin Milletvekili. 3 Eylül 1975 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Tarsus’ta tamamlamıştır. İlk, orta ve lise öğrenimini Tarsus’ta tamamladı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1999 yılında mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku dalında mastır yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Tarsus ilçe örgütüne, 1992 yılında, kurucu ilçe üyesi olarak üye oldu. O tarihten bugüne kadar gerek Mersin örgütlerinde aktif olarak çalıştı. İngilizce biliyor.2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Ali Mahir Başarır, yüksek lisansını da 2002-2004 yıllarında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim dalında yaptı.

Avukat olduktan sonra 2001 yılından itibaren İstanbul‘da serbest avukatlık yaparak iş yaşamına atıldı ve Başarır Hukuk Bürosunun kurucusu olarak avukatlık mesleğini icra etti. Ceza Hukuku alanında çalışmaları oldu. Maltepe Spor Kulübü ve Kartal Spor Kulübü’ nde yönetici olarak görev aldı. 2010 yılında Çapraz Sorgu Yöntemleri Eğitimini Amerika’da almıştır.

👉 Ahu Sungur Kimdir, Kaç Yaşında? Ahu Sungur Hayatı ve Biyografisi

Ali Mahir Başarır, 12 Eylül Darbesi sonrasında kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi‘nin 1992 yılında yeniden açılması üzerine Tarsus ilçe örgütlenmesinde görev alarak aktif siyasi yaşama atıldı. 1992 yılında CHP Gençlik Kolları Kurucu Üyesi oldu. İlk kez 2011 genel seçimlerinde Mersin Milletvekili aday adayı olan Ali Mahir Başarır, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Mersin Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 25-26 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında Parti Meclisi üyesi seçildi. TBMM Anayasa Komisyonu üyesidir.

Ali Mahir Başarır, 2010 yılında askerlik görevini Bolu’da yaptı. Ali Mahir Başarır, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve HATİAB (Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği) üyesidir. Ali Mahir Başarır, 18 Ağustos 2005 tarihinde avukat Sebla Başarır ile evlendi. 2011 yılında doğan Güney ve Ada adlarında ikiz kız çocukları vardır.


Ali Mahir Başarır Hayatı ve Biyografisi

1975 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Tarsus’ta tamamladı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Ali Mahir Başarır, yüksek lisansını da aynı üniversitede Kamu Hukuku alanında tamamladı. İstanbul’da serbest avukatlık yaparak iş yaşamına atıldı, Maltepe Spor Kulübü ve Kartal Spor Kulübü’ nde yönetici olarak görev aldı.

12 Eylül darbesi sonrasında kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 1992 yılında yeniden açılması üzerine Tarsus ilçe örgütlenmesinde görev alarak aktif siyasi yaşama atıldı. İlk kez 2011 genel seçimlerinde Mersin Milletvekili aday adayı olan Başarır, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Mersin Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 25-26 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında Parti Meclisi üyesi seçildi. TBMM Anayasa Komisyonu üyeliğinde yer aldı.

Twitter 👉 Ali Mahir Başarır

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu