Kimdir

Alper Gezeravcı Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşında? Uzaya Gidecek İlk Türk Alper Gezeravcı

Alper Gezeravcı Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşında? Uzaya Gidecek İlk Türk Alper Gezeravcı hakkında tüm merak edilenleri paylaştık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Teknofest’de yaptığı konuşmada Türkiye’nin ilk uzay yolcusunun Pilot Alper Gezeravcı olduğunu açıkladı. Gelin hep birlikte Mersinli Pilot Alper Gezeravcı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Alper Gezeravcı Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşında?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin ilk uzay yolcusunun Alper Gezeravcı olduğunu açıkladı. F-16 Pilotu olan Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979 yılında Mersin doğumludur. 2023 yılı itibariyle 44 yaşında olan Gezeravcı, Hava Harp Okulu, Elektronik Mühendisliği mezunudur ve yükseklisans eğitimini ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yapmıştır.

F-16 Pilotu olan Alper Gezeravcı 21 yıldır Hava Kuvvetlerinde görev yapmaktadır. Alper Gezeravcı’nın Babası Ali Gezeravcı, annesi ise Sıddıka Gezeravcı’dır ve yaşamını Mersinde sürdürmektelerdir.


Uzaya Gidecek İlk Türk Alper Gezeravcı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Atatürk Havalimanında yapılan 2023 Teknofest konuşmasında yaptığı açıklamada Türkiye’nin ilk uzay yolcularını açıkladı.

”İki uzay yolcumuzu belirledik. Başvuruda bulunan binlerce vatandaşımıza teşekkür ediyoruz.

Uzay yolcumuzun uzayla buluşma zamanı 2023 yılının son çeyreği olarak planlanıyor. Uzay yolcularımızı tanıma vakti geldi. Alper Gezeravcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri’nde önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak. Yedek isim ise Tuva Cihangir Atasever.”


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu