Gündem

Altın Neden Yükseliyor? Altın Daha Yükselir Mi? Gram Altın Kaç TL Oldu?

Son günlerde sürekli Altın yükselişinden bahsediyoruz. Bir anda yükselen altın fiyatları kimini sevindirirken kimini de üzdü. Peki Altın Neden Yükseliyor? Altın Daha Yükselir Mi? Gram Altın Ne Kaç TL Oldu?

Altın Neden Yükseliyor?

Piyasalarda yaşanan hareketlilik sürerken altının yükseliş sebebi de araştırılıyor. Son olarak altın 528 TL seviyesinde seyrediyor. Yükseliş sebebi merak edilen altın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yani TCMB ‘nın faiz indirimini takiben ABD tahvil getirilerinin yükselişiyle önemli bir artış yaşamıştı.  Hafta başında dolarda ve altında yaşanmış olan yükselişte yurt içi gelişmelerin yanında doların küresel olarak güçlenmesi de oldukça etkili oldu. Ayrıca enerji fiyatlarındaki artış ve enflasyon baskısıyla dolar kuru da son olarak 9,17 TL seviyesine gelerek zirve tazeledi.


Merkez Bankasında Görev Değişikliği Altın Fiyatlarını Etkiledi mi?

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Merkez Bankası‘nda yeni bir görev değişikliği yapıldı. Merkez Bankası başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu üyesi Prof Dr. Abdullah Yavaş’ın görevden alındığı duyuruldu. Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu üyeliğine ise Prof Dr. Yusuf Tuna atandı.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu