Gündem

Altın Neden Yükseliyor? Altın Daha Yükselir Mi? Gram Altın Kaç TL Oldu?

Son günlerde sürekli Altın yükselişinden bahsediyoruz. Bir anda yükselen altın fiyatları kimini sevindirirken kimini de üzdü. Peki Altın Neden Yükseliyor? Altın Daha Yükselir Mi? Gram Altın Ne Kaç TL Oldu?

Altın Neden Yükseliyor?

Piyasalarda yaşanan hareketlilik sürerken altının yükseliş sebebi de araştırılıyor. Son olarak altın 528 TL seviyesinde seyrediyor. Yükseliş sebebi merak edilen altın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yani TCMB ‘nın faiz indirimini takiben ABD tahvil getirilerinin yükselişiyle önemli bir artış yaşamıştı.  Hafta başında dolarda ve altında yaşanmış olan yükselişte yurt içi gelişmelerin yanında doların küresel olarak güçlenmesi de oldukça etkili oldu. Ayrıca enerji fiyatlarındaki artış ve enflasyon baskısıyla dolar kuru da son olarak 9,17 TL seviyesine gelerek zirve tazeledi.


Merkez Bankasında Görev Değişikliği Altın Fiyatlarını Etkiledi mi?

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Merkez Bankası’nda yeni bir görev değişikliği yapıldı. Merkez Bankası başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu üyesi Prof Dr. Abdullah Yavaş’ın görevden alındığı duyuruldu. Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu üyeliğine ise Prof Dr. Yusuf Tuna atandı.


14 Ekim 2021 Perşembe Güncel Altın Fiyatları! Yükselir Mi Düşer Mi?

 

Gram altın fiyatları, altının ons fiyatında ve dolar kurunda yaşanan yükselişin etkisiyle 531 lira seviyesine kadar yükselerek, 2 Haziran tarihinden beri en yüksek seviyeyi gördü. 4 ayın en yüksek seviyesini gören gram altın, gün içerisinde en düşük 523 lira seviyesini görürken, şu dakikalarda yüzde 1,22 oranında yükselişle 529 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 864 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 563 liradan işlem görüyor. Gram altın fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 522 lira seviyesinde hareket ederken; yeni güne 527 lira seviyeden başladı.

Gram altın fiyatı alış: 523,26 TL satış: 527,30 TL

Çeyrek altın fiyatı alış: 854,055 TL satış: 871,933TL

Cumhuriyet altını fiyatı alış: 3518,04 TL satış: 3556,04 TL

Tam altın fiyatı alış: 3457 TL satış: 3493 TL

Yarım altın fiyatı alış: 1711 TL satış: 1747 TL


➡Diğer gündem haberleri için TIKLAYINIZ


Öğrenci Gündemini Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Ederek Güncel Bilgilere Daha Hızlı Bir Şekilde Ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Gündemi: Instagram

Öğrenci Gündemi: Twitter

Öğrenci Gündemi: Facebook

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu