Bilgi Arşivi

Ambulanstaki Yeşil Düğme Ne İşe Yarar?

Ambulanstaki Yeşil Düğme Ne İşe Yarar? Geçtiğimiz yıllarda pilot uygulama ile hayata geçirilen Ambulansta Yeşil Işık projesi son günlerde sosyal medya da konuşulması üzerine tekrar gündeme geldi. Peki ama Ambulanstaki Yeşil Düğme Ne İçin Kullanılır? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Ambulanstaki Yeşil Düğme Ne İşe Yarar?

Geçiş üstünlüğü olan araçların zaman kaybı yaşamaması için bir proje olarak hazırlanan ve pilot bölgelerde denendikten sonra faaliyete geçirilen Ambulanstaki Yeşil Düğme Ne İşe Yarar? merak edilmekte. Özellikle sosyal medyada son günlerde sıklıkla konuşulan ve araştırılan Ambulanstaki Yeşil Düğme, Durmak Yok, Yola Devam projesi kapsamında zaman içerisinde hayata geçirildi

Geçtiğimiz yıllarda ilk olarak Kırıkkale’de pilot bölge olarak bir süre denenip ardından ise günümüzde  genel olarak tüm Ambulanslara faaliyet geçirilen Ambulanstaki Yeşil Düğme, ilk olarak ambulanslarda denense de asıl amaç geçiş üstünlüğü olan araçların zaman kaybını önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Peki Ama  Ambulanstaki Yeşil Düğme Ne İçin Kullanılır? yazımızın devamında tüm detayları bulabilirsiniz.


Ambulanstaki Yeşil Düğme Ne İçin Kullanılır?

Yukarı da bahsettiğimiz gibi geçiş üstünlüğü olan araçların; acil hastalara veya vakalara zamanında yetişebilmeleri amacıyla hazırlanan Ambulanstaki Yeşil Düğme, kavşaklarda ve ışıklarda kullanılması için tasarlanmıştır. Öyle ki; Ambulans yaklaşınca kırmızı ışık yeşile dönüşecek ve bu sayede zaman kaybı önlenmiş olacaktır. Bu proje sayesinde acil servis araçları artık kırmızı ışıkta zaman kaybı yaşamayacak.

Ayrıca belirtelim ki bu proje kapsamında ambulansın ve diğer geçiş üstünlüğü olan polis, itfaiye, AFAD gibi tüm araçlar kavşağa 600 metre yaklaştığında kırmızı ışıklar yeşile dönüşecektir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu