KPSS

Anadolu İmam Hatip Mezunları KPSS İle Nerelere Atanabilir?

Anadolu İmam Hatip Mezunları KPSS İle Nerelere Atanabilir?. İmam Hatip Lisesi mezunlarına yönelik kadroların son yıllarda azımsanmayacak kadar arttırılmasından sonra İmam Hatip okuyan ve okumak isteyen öğrenciler İmam Hatip Mezunları Hangi Meslekleri Seçebilir? sorularının yanıtlarını merak ediyor. Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

KPSS DHBT Sınavı Nedir?

KPSS merkezi atama lise mezunlarının girebileceği 2 yıl bir yapılan KPSS ortaöğretim sınavıdır. İmam Hatip lisesi mezunları KPSS ortaöğretim sınavı girip 2049 nitelik kodlu kadrolara başvuruda bulunabilir. Ayrıca İmam Hatip lisesi mezunları KPSS ”Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT)” sınavına katılıp yeterli puanı alarak Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı özel kadrolara yerleşebilmektedir.

İmam Hatip Lisesi mezunlarının girebileceği diğer bir sınav ise KPSS DHBT’dir. KPSS DHBT sınavı Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlara personel alımı için yapılan sınavdır. Bu sınava İmam Hatip mezunları, İlahiyat mezunları (2 ve 4 yıllık) , islami ilimler bölümü mezunları ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunları başvurabiliyor. Bu sınava girmeye hak kazanmanız için KPSS’den belli bir baraj puanı almanız gerekiyor. Bazen 50, bazen 60 olarak belirlenen baraj puanını aşanlar DHBT sınavına katılarak Diyanet’in açtığı kadrolara atanma şansına sahip olabilirler.

KPSS ortaöğretim oturumunda barajı aşıp DHBT’de de yeterli puanı alanlar aşağıda belirttiğimiz kadrolara veya iş ilanlarına başvurabilirler:

  • İmam-Hatip
  • Kayyım
  • Kuran Kursu Öğreticisi
  • Müezzin

Diyanet İşleri Başkanlığı ilana çıktığı kadrolara alım yapmak için sadece yazılı sınavlarda alınan puanlara bakmıyor. Açılan kadrolara atanmanız için mülakatta da başarılı olmanız gerekir. diyanet İşleri genellikle alım yapacağı kişi sayısının üç katı kadar adayı mülakata çağırır. Bu mülakatlarda alınan puanlar da dikkate alınarak atamalar yapılır.

2001 nitelik kodu: herhangi bir liseden mezun olma şartıdır. İmam Hatip lisesi mezunları yukarıdaki atamalarında dışında bu kadrolara başvuruda bulunabilir.


İmam Hatip Mezunlarının Tercih Edebileceği Üniversite Bölümleri

İmam Hatip Lisesi mezunları istediği üniversite bölümünü, herhangi bir puan kırılması yaşamadan tercih edebilir. İmam hatip lisesi öğrencileri, mezun olduklarında imam veya vaiz oldukları gibi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olabildikleri gibi doktor, hemşire, öğretmen, mühendis, mimar, arkeolog, beden eğitimi öğretmeni, psikolog vb. de olabilirler. Bu konu ile ilgili hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Vaize Nedir? Vaize Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu