Kimdir

Anna Jarvis Kimdir? Anneler Günü’nü Tüm Dünyaya Yayan Kadın

Anna Jarvis Kimdir? Anneler Günü’nü Tüm Dünyaya Yayan Kadın. Yunan mitolojisinde tanrıçaların annesi Tanrıça Kibele için bahar ayından yapılan kutlama antik dönemde Anneler günü sayılsa da modern dünyada Anneler gününü yayan kadın Amerikalı Anna Jarvis‘dir. Peki Anneler Gününü Kim Çıkarmış? İşte Anneler Günü’nü Tüm Dünyaya Yayan Kadın Anna Jarvis.

Anneler Günü Hikayesi

Anna Jarvis’in annesi Ann, Amerikan İç Savaşı sırasında yaralılara yardımcı olarak ve barışın sağlanması için çaba göstererek kahramanlaşmış bir kadındı. Anna’nın annesi Ann’in 1905 yılında hayatını kaybetmesi, kızını oldukça üzmüştü. Bunun üzerine sık sık annesi için anma organizasyonları düzenleyen Anna, annesinin anısını yaşatmak için anma törenleri düzenlemeye başladı.

Anneleri anmak için özel bir gün ilan edilmesi için uğraşan Anna, sonunda aradığı desteği bulur ve etkinliklerle anneler için özel bir ‘Anneler Günü’ olması fikri gittikçe yaygın bir hale gelmeye başlar. Yetkililere sürekli mektup yazan, Heinz, Wanamaker gibi güçlü isimlerin desteğini alan Anna, kendisiyle dalga geçen senatörlere aldırış etmeden çabasını sürdürür.

Anneler Günü etkinlikleri sayesinde ülke genelinde tüm çiçekçiler ciddi miktarda beyaz karanfil satmaya başlayınca Anna’nın etkinliğine de ekonomik destek sundular. Hatta çiçek firmaları ticari kaygıları sebebiyle sağ olan anneleri anmak için renkli, hayatını kaybeden anneleri anmak için beyaz çiçekler takmayı bile önerdi.

1920’li yıllarda Anneler Günü’nün ticari bir hale geldiğini gören Anna, bağışları geri çevirmeye ve insanları hediye almamaya teşvik etmeye başladı. Çiçekçileri, tebrik kartı üreticilerini ve konfeksiyon endüstrisini ‘şarlatan’, ‘çete’, ‘korsan’ gibi sıfatlarla lanetledi.

Anneler Günü kutlamalarını çıkarları için kullanan herkese karşı savaş açan Anna, Eleanor Roosevelt aleyhine dahi konuşmalar yaptı. Anneler Günü’nün yürürlükten kaldırılması için imza toplama faaliyetleri başlattı ve son günlerini bu uğurda harcadı.

1948 yılında hayatını kaybeden Anna, son günlerini Marshall Square adındaki bir huzurevinde geçirdi. Mal varlığını davası uğruna harcayan ve son günlerinde yoksullukla mücadele eden Anna, bakım masraflarını kendisine müteşekkir olan bir grup çiçekçinin ödediğini de asla öğrenmedi.


Anna Jarvis Kimdir?

1 Mayıs 1864 Amerika’da doğan Anna 13 çocuk doğuran bir annenin 10’uncu çocuğuydu. Ama ne yazık ki kardeşlerinden birçoğu ölmüştü. Hayatta kalan 4 çocuktan biri Anna’ydı. Annesi Ann Maria Reeves Jarvis, Batı Virginia’lı savaş karşıt bir aktivist ve öğretmendi. Sağlık koşullarını iyileştirmek için kendini askerlerin hayatına adamıştı. Amerikan İç Savaşı’ndan sonra anneler için ‘Arkadaşlık Günü’ adı altında bir gün bulmuş ve bu günün barış, huzur ve seferberlik için mühim olduğunu söylemişti. Anna’nın, annesi vefat ettikten sonra bu günden esinlenerek ‘Anneler Günü’nü ilan ettiği söylenir.

1876’da Ann Reeves Jarvis, 12 yaşındaki kızı Anna Jarvis’in de aralarında bulunduğu öğrencilerine bir sabah “Umuyorum ki bir gün birileri insanlığa yaptığı yardımlarından dolayı unutulmaz bir anneler gününde anılır” demişti. Anna, o günü asla unutmadı. 1905 yılı mayıs ayının ikinci pazar gününde annesini kaybettiğinde 41 yaşındaydı ve annesine yaşarken yeterince ilgi göstermediğini düşünüyor, çok üzülüyordu. 1907’de acısını dindirmek için arkadaşlarıyla birlikte mayıs ayının ikinci pazar günü, hayatta olan ya da olmayan tüm anneler için kutlama yapmaya karar verdi. 1 yıl sonra kutlamalar gitgide yaygınlaştı.

1908’de ilk Anneler Günü, Anna’nın annesinin 20 yıl öğretmenlik yaptığı kilisede düzenlenen etkinlikte 407 çocuk ve annelerin katılımıyla kutlandı. Gelenlere annesinin en sevdiği çiçek olan beyaz karanfil dağıtıldı. Amerika Temsilciler Meclisi bu tarz özel günlerin devamının gelebileceği gerekçesiyle günü resmileştirmeyi reddetse de ABD Başkanı Woodrow Wilson 1914’te bugünü resmi ‘Anneler Günü’ olarak ilan etti.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu