Gündem

Antalya’da Bir Gencin Katledildiği Yurtta Kalan Öğrencinin Ağabeyi: ‘KYK Çıkmayınca Cemaate Muhtaç Kaldık’

Geçtiğimiz günlerde Antalya’da bir gencin öldürüldüğü cemaat yurduyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Kardeşi o yurtta kalan bir ağabey, devlet yurdu çıkmadığı için cemaate muhtaç kaldıklarını ve yurt görevlilerinin ayrılmak isteyen öğrenciler üzerinde baskı kurduğunu da söyledi. Daha birçok açıklamalarda bulunan abinin sözleri makalemizde…

 ‘KYK Çıkmayınca Cemaate Muhtaç Kaldık’

Geçtiğimiz günlerde Antalya’da bir gencin öldürüldüğü cemaat yurduyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Kardeşi o yurtta kalan bir ağabey, devlet yurdu çıkmadığı için cemaate muhtaç kaldıklarını söyleyerek devam etti: 45 kadar öğrencinin kaldığı yurtta namaz ve sohbetlere katılımın zorunlu olduğunu, öğrencilerin ilk fırsatta buradan kaçmaya çalıştıklarını belirten Ağabey, kaçmayanların ise ‘IŞİD kafasında’ olduklarını söyledi. Yurt görevlilerinin ayrılmak isteyen öğrenciler üzerinde baskı kurduğunu da söyleyen ağabey, yurt müdürünün kardeşine ‘Dinsizlerin yurduna mı gideceksin’ dediğini aktardı.

18 yaşındaki üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul, 7 Aralık’ta Antalya İlim ve Kültür Derneği‘ne (ALİMDER) ait öğrenci yurdunda, yurdun aşçısı tarafından acımasızca katledildi. Psikolojik rahatsızlığı bulunduğu belirtilen aşçı İhsan Güney tutuklanırken yurt yöneticileri hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmadı, sadece ifadelerine başvuruldu.

Cemaat yurdunun kaçak olduğu ortaya çıktı, yurtta kalan öğrenciler de hızlı bir şekilde Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirildi.


Olayla ilgili gizlilik kararı ve yayın yasağı getirildi.

Cenaze töreninde ‘Kendisinin kaldığı, konakladığı eller, emin ellerdi. Biz bundan eminiz’ diyen baba şunları söylemişti:’Bugün bizim Şeb-i Arusumuz, biz bunu düğün gecesi olarak düşünüyoruz Mevlana’nın diliyle. Dünyanın geçici bir yer olduğunu, emanet sahibinin vakti saati geldiğinde emanetini aldığını, bizim bu konuda bir irademizin, bir etkimizin olamayacağının bilincindeyiz.’

Yurtta kalan bir öğrencinin ağabeyi: “Aylık ücreti 500 TL’ydi. Çok çok uygun bir fiyattı. Mecbur kaldık”

O yurtta kalan bir öğrencinin ağabeyi, Gazeteci Batuhan Çolak’a ulaşarak cemaate nasıl mecbur bırakıldıklarını ve yurttaki işleyişe ilişkin bilgiler verdi.Çolak, köşesinde yer verdiği bilgileri Twitter hesabından da aktardı.


                                    www.aykiri.com.tr

Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu