Teknoloji

APK Dosyası Nedir? Android’de APK Dosyası Nasıl Kurulur?

APK Dosyası Nedir? Android’de APK Dosyası Nasıl Kurulur?. Bir Android cihazınız varsa, muhtemelen bir noktada APK dosyasını duymuş ve muhtemelen ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. İşte APK Dosyası için tüm merak ettikleriniz bu makalemizde.

APK Dosyası Nedir?

Android Paket Kiti (APK), mobil uygulamaların dağıtımı ve kurulumu için Android işletim sistemi tarafından kullanılan paket dosya formatıdır. Windows (PC) sistemlerinin yazılım yüklemek için bir .exe dosyası kullandığı gibi, APK aynı şeyi Android için de yapar.

Android cihazınızın Google Play Store’a erişimi yoksa, cihazınıza uygulama yüklemek için tek seçeneğiniz APK dosyalarıdır.


 Android’de APK Dosyası Nasıl Kurulur?

 1. APK dosyalarını tarayıcınızdan Android akıllı telefonunuza veya tabletinize de yükleyebilirsiniz.
 2. Tarayıcınızı açın, indirmek istediğiniz APK dosyasını bulun ve ona dokunun – daha sonra, cihazınızın üst çubuğunda indirildiğini görebilmeniz gerekir.
 3. İndirildikten sonra İndirilenler’i açın , APK dosyasına dokunun ve istendiğinde Evet’e dokunun  .
 4. Uygulama, cihazınıza yüklenmeye başlayacaktır.

APK Dosyalarını Bilgisayarınızdan Yükleme

APK dosyalarını indirmek ve yüklemek için akıllı telefona ihtiyacınız yok. Bunu masaüstünde de yapabilirsiniz.

 1. Öncelikle, istediğiniz bir APK dosyasını bulmalısınız. Çevrimiçi olarak bir APK dosyası arayın ve bilgisayarınızda bulması kolay bir konuma indirin (masaüstünüz gibi).
 2. Telefonunuza yüklemeden önce, cihazınızda üçüncü taraf uygulamaların kullanılmasına izin verildiğinden emin olmanız gerekir.
 3. Telefonunuzun Google Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yüklemesine izin vermek için  Menü> Ayarlar> Güvenlik> seçeneğine gidin ve Bilinmeyen Kaynaklar’ı işaretleyin.
 4. Android’in daha yeni sürümleri işleri biraz farklı yapıyor . Bilinmeyen kaynaklardan yüklemeye izin vermek için genel bir ayarı kontrol etmek yerine, ilk kez yapmaya çalıştığınızda tarayıcınızın veya dosya yöneticinizin APK’ları yüklemesine izin vermeniz istenir.
 5. APK dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, Android cihazınızı ona bağlayın.
 6. Bu noktada, telefonunuzu şarj etmek veya bir ‘medya cihazı’ olarak bağlamak isteyip istemediğiniz sorulabilir. Medya cihazı seçin
 7. Ardından bilgisayarınızda telefonunuzun klasörünü bulun. Windows’ta (PC) “Bilgisayarım” veya “Bilgisayar” da olacaktır.
 8. APK dosyasını Android akıllı telefonunuzda seçtiğiniz bir klasöre kopyalayın.
 9. Artık  cihazınızın Dosyalarım klasöründe dosya konumunu arayabileceksiniz .
 10. APK dosyasını bulun, ona dokunun, ardından  Yükle’ye basın.

İşlem bu kadar şimdi akıllı telefonunuzdan açın ve düzgün çalıştığından emin olun. Olmazsa, işlemi farklı bir APK dosyasıyla tekrarlayın.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 APK Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu