Yaşam

Arginin Ne İşe Yarar? Arginin Ne Zaman İçilir?

Arginin Ne İşe Yarar? Arginin Ne Zaman İçilir?. Arginin amino asittir. Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Amino asitler sığır eti ve diğer kırmızı et türleri, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal protein kaynaklarından elde edilir. Arginin vücutta amino asit arginin, nitrik okside (NO) dönüşür. Nitrik oksit, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olan ve aynı zamanda dolaşımı iyileştiren güçlü bir nörotransmiterdir. Argininin iki etkisi vardır: nitrik okside dönüşür ve vücudun protein oluşturmasına yardımcı olur. Bu etkiler, L-argininine kalp sağlığı ve göğüs ağrısından kas inşa etmeye, yaraları onarmaya ve erkek doğurganlığını iyileştirmeye kadar uzanan bir dizi potansiyel fayda sağlar.

Arginin Ne İşe Yarar?

Arjinin (arginin ya da arjinin diye de bilinir), bir tür amino asittir ve bildiğimiz üzere amino asitler proteinlerin “yapı taşlarıdır”. Bu amino asidi, özellikle sığır eti ve diğer kırmızı et türleri, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal protein kaynaklarından elde ederiz.

İhtiyacımız olan tüm temel aminoasitleri sağlayan bütün proteinlerin doğal olarak meydana gelmesine ek olarak arjinin, laboratuvar ortamında da üretilir. Böylece egzersiz performansına ve daha fazlasına destek olabilecek supplement olarak kullanılabilir.

Tam olarak “esansiyel” bir amino asit olmasa da yani vücudun kendi başına üretemediği ve dolayısıyla dış kaynaklardan elde edilmesi gereken bir amino asit olsa da arjinin amino asidinin, özellikle yaşlanan bireylerde gerekli olduğu düşünülmektedir. Arjinin kullanımın en büyük yararlarından biri, kan akışını ve sirkülasyonunu destekleyebilmesidir. Vücutta, kan damarlarının genişlemesine neden olan nitrik okside dönüştürülür.

Arjinin, bağışıklık fonksiyonu, detoksifikasyon ve beyin üzerinde etkilere sahiptir. Arjininin bir başka önemli rolü ise, belirli hormonların üretimi için vücudu uyarmasıdır, özellikle büyüme ve enerji üretimi için hücrelere glikoz verilmesine yardımcı olan yararlı büyüme hormonlarının ve insülinin üretiminde rol oynar. Bu rolü ile arjinin fiziksel performans, dayanıklılık ve güç artışı ile ilişkilendirilir.


Egzersiz Performansını Arttırma

Arjininin kan akışını etkili bir şekilde geliştirdiği bilinmektedir, bu da kas ve eklem dokularına besin ve oksijen getirilmesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Bu da demek oluyor ki arjininin yardımıyla, egzersizden daha fazla yarar sağlayabilir ve bu durumun tadını çıkarabilirsiniz.


Hangi Yiyecekler Arginin Bakımından Yüksektir?

Arginin , kan akışını düzenlemek için önemli olan bir amino asit türüdür.

Amino asitler, proteinin yapı taşlarıdır. Proteinler amino asitlere sindirilir ve daha sonra vücuda emilir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu farklı proteinleri yapmak için parçalara ayrılabilir ve farklı şekillerde tekrar bir araya getirilebilirler.

Vücudunuz kendi başına amino asitler üretebilir, ancak temel amino asitler olarak kabul edilen diğerleri yediğiniz gıdalardan gelmelidir.

Beslenme amaçlı amino asitler üç kategoriye ayrılır:

 • Gereksiz: Vücudunuz bunları vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarlarda üretebilir.
 • Temel: Vücudunuz bunları üretemez, bu yüzden onları gıdalardan almanız gerekir.
 • Yarı gerekli: Bu amino asitler normal koşullar altında gerekli değildir, ancak belirli durumlarda olabilir.

Arginin, yarı temel bir amino asittir çünkü tipik olarak çocukların büyümesi için gereklidir, ancak sağlıklı yetişkinler için gerekli değildir.

Vücudunuz, besin kaynaklarından elde etmenin yanı sıra arginin de üretebilir, bu nedenle eksiklikler nadirdir. Bununla birlikte, vücut üretimi gereksinimlerini karşılamıyorsa, stres ve hızlı büyüme zamanlarında kişi arginin eksikliği yaşayabilir.

Angininin En Çok Bulunduğu Besinler;

 1. Hindi Göğsü
 2. Tavuk Göğsü
 3. Kabak çekirdeği
 4. Soya fasulyesi
 5. Fıstık
 6. Süt
 7. Nohut
 8. Mercimek

Arginine Ne Zaman İçilir?

Arginine antrenmandan 25-30 dakika önce ya da akşamları yatmadan önce 1 porsiyon olarak kullanılır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu