Gündem

ASEAN Nedir? ASEAN Ülkeleri Nelerdir?

ASEAN Nedir? ASEAN Ülkeleri Nelerdir? ASEAN, “Güneydoğu Asya Uluslar Birliği” anlamına gelen “Association of Southeast Asian Nations”ın kısaltmasıdır. ASEAN, 1967 yılında Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur ve Tayland tarafından kurulmuş olan siyasi ve ekonomik bir birlik ve işbirliği örgütüdür. ASEAN’ın amacı, bölgesel istikrarı, ekonomik büyümeyi, sosyal ilerlemeyi ve kültürel gelişmeyi teşvik etmek ve üye ülkeler arasında işbirliğini artırmaktır.

ASEAN Nedir?

ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) Güneydoğu Asya Uluslar Birliği; Vietnam Savaşı’ndan kaynaklanan komünizme karşı olarak Filipinler, Malezya, Tayland, Endonezya ve Singapur arasında 8 Ağustos 1967’de kurulan uluslararası bir örgüttür.

Örgütün Amacı: Ekonomik, sosyal, kültürel, teknik, eğitim ve diğer alanlarda işbirliği, adalet kavramına, hukuk ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygı çerçevesinde bölgesel barış ve istikrarın sağlanmasıdır.

Kuruluş Tarihi: 1967 Merkezi: Cakarta Genel Sekreteri: Le Dato Lim Jock Hoi


ASEAN Ülkeleri Nelerdir?

ASEAN ülkeleri;

Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur (kurucu üyeler), Bruney (1984), Vietnam (1995), Laos (1997), Myanmar (1997) ve Kamboçya (1999)


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu