Gündem

Asgari Ücret Desteği Nedir? Asgari Ücret Desteği Kimlere Verilecek?

Asgari ücret desteğinin 2023 yılında 400 TL‘ye yükseltilmesinin ardından merak edilen konular arasında yer aldı. Asgari ücret desteğinden yaklaşık 1 milyon 800 binin üzerinde işletmeyle ve işveren faydalanabilecek. Peki Asgari Ücret Desteği Nedir? Asgari Ücret Desteği Kimlere Verilecek? Asgari Ücret Desteğinden Kimler Yararlanabilir? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

Asgari Ücret Desteği 2023 Ne Kadar Oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 250 TL olan asgari ücret desteği ile ilgili, “Asgari ücret destek miktarını, özellikle küçük işletmelerimizin bu yükün altından daha kolay kalkmalarını temin amacıyla 400 liraya yükseltme kararı aldık. Hayırlı olsun” duyurusunda bulundu.


Asgari Ücret Desteği Nedir?

Asgari ücret desteği işletmelerin iş yerlerinde çalıştırdıkları personel sayısına göre verilen destek parasıdır. .


Asgari Ücret Desteği Kimlere Verilecek?

Asgari ücret desteği yaklaşık 1 milyon 800 binin üzerinde işletmeye sağlanan asgari ücret desteği, sigortalı ev hizmetlisi çalıştıran işverenleri kapsıyor.

Asgari ücret desteği alabilmek için; 2022 yılına ait aylık prim ve hizmet belgelerinin veya muhtasar, prim hizmet beyannamelerinin yasal süresinde verilmesi, eksik bildirimde bulunulmaması gerekli.

Asgari ücret desteğiyle sağlanacak indirim tutarı, takip eden aylardan doğan sigorta prim borçlarına mahsup edilecek. .


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu