Gündem

Askerlik Yoklaması: Yoklama Kaçağı Nedir?

Askerlik Yoklaması: Yoklama Kaçağı Nedir?. Askerlik yoklaması: Askerlik çağına gelen erkek vatandaşların sağlık, eğitim gibi durumlarının incelenip askerliğe uygun olup olmadıklarının belirleme işlemine denir. 20 yaşını dolduran erkek vatandaşlar kanunda belirtilen süre içerisinde askerlik yoklamalarını yaptırmak zorundalardır. Kanunda belirtilen süre içerisinde Askerlik yoklamasını yaptırmayan her Türk erkek vatandaşı Askelik yoklama kaçağı durumuna düşer. Peki Askerlik Yoklama Başvurusu Nasıl Yapılır? Yoklama Kaçağı Ne Demek? Yoklama Kaçağı Cezası Nasıl Ödenir? İşte yanıtları…

Askerlik Yoklama Başvurusu Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı iş birliğinde başlatılan “e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri Projesi” kapsamında yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formları e-Devlet sistemi üzerinden dolduruluyor ve aile hekimine giderek yoklama işlemleri yapılıyor.

Askerlik yoklaması için yapılması gerekenler şu şekildedir;

  1. Askerlik yoklamasını yaptırabilmek için öncelikle e Devlet sitesine giriş yapmanız gerek. E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapabilmek için de e Devlet şifrenizin olması gerekmekte. E-Devlet şifresine sahip değilseniz, size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Zarf içerisinde teslim edilen şifre ve TC kimlik numaranız birlikte e-Devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapın. Eğer daha önce e-Devlet şifresi aldıysanız ve e-Devlet sitesine giriş yapabiliyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.
  2. Siteye giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “ASAL Yoklama İşlemleri” yazıp, “ASAL Yoklama İşlemleri” başlığı altında bulunan “ASAL Yoklama Başvurusu” bölümüne tıklayıp yoklama işlemlerini yapabilirsiniz. Bu bölümde askere sevk işleminizi ve askerlik tecil işlemlerinizi yapabilirsiniz.
  3. ASAL Yoklama Başvurusu bölümünde sizden bir takım bilgileri girmeniz istenecek. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu alanda fotoğraf yükleme bölümü karşınıza gelecek. Buraya JPEG yada JPG formatında vesikalık fotoğrafınızı yüklemeniz gerekiyor. Fotoğrafınızı yükledikten sonra Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formunu dolduracaksınız. Bu formları doldurduktan sonra çıktı almayın. Form doldurma işlemi bittikten sonra kayıtlı olduğunuz Aile Hekimine, TC Kimlik Kartınızı ve varsa sağlık durumunuzu gösterir raporları da yanınıza alarak başvuruda bulunacaksınız. Aile hekimi tarafından muayeneniz yapılacak.
  4. Aile hekimi sizi muayene ettikten sonra eğer “Askerliğe Elverişlidir” kararı verirse, yoklama işleminiz bitmiş olacak. Aile hekimi “askere elverişlidir” diye giriş yapınca sistem otomatik olarak tüm bilgilerinizi elektronik ortamda askerlik şubesine gönderecek. Sizin bir daha şubeye gitmenize ya da e-Devlet sitesinde tekrar işlem yapmanıza gerek kalmayacak.
  5. Aile hekimleri tarafından muayene ve yoklama işlemleri tamamladıktan 1 iş günü sonrasında e-Devlet üzerinde başvurunuzu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra e-Devlet üzerinden elektronik imzalı olarak “Askerlik Durum Belgesi” alabilirsiniz.

Yoklama Kaçağı Ne Demek?

Yoklama kaçağı, kanunda yer alan tanıma göre, ‘yoklamada bulunmayan ve bulunamadıklarına dair bu kanunda yazılı bir mazeret gösterememiş olanlara denir.


Yoklama Kaçağı Cezası Ödeme

Yoklama kaçağı, saklı ve bakayalar Askeralma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına göre idari para cezasıyla cezalandırılır.

Bunlardan kendiliğinden gelenler her gün karşılığı 5 Türk Lirası, yakalananlar ise 10 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılır. Bu fıkra kapsamında belirlenen idari para cezalarının yeniden değerlemesinde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 17’nci maddesinin yedinci fıkrasındaki idari para cezasının bir Türk Lirasının küsuru dikkate alınarak uygulanır. İdari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Askere Gidene Ne Denir?

👉 Askeri Rütbe Nasıl Yükselir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu