Din

Ateşli Çocuğa Okunacak En Etkili Dualar (Esmaül Hüsna)

Ateşli Çocuğa Okunacak En Etkili Dualar (Esmaül Hüsna). Çocuklar bebeklik dönemlerinde farklı nedenlerden dolayı sıklıkla ateşlenebilirler. Anneler de bu konuda genellikle hassas olurlar. Çocuk ve bebeklerin ateşi düşmediği zamanlarda öncelikle sağlık kuruluşlarına gidip muayene olması kesinlikle önemlidir. Çocuklarına gerekli tedavi yapılsa da yine de anneler dillerinden ve kalplerinden duaları da eksik etmezler. Çocuk ve Bebeklerde Ateşi Düşürmek İçin Okunacak Dua yı her gün ateşi olan çocuk üzerine şifa niyetine kalpten ve  inançla okuyabilirsiniz.

Ateşli Çocuğa Okunacak En Etkili Dualar

Peygamber Efendimizin bir hadisinde “ Allah duada ısrarcı olan Müslümanlarını sever ” şeklinde buyurmuştur. Anne ve baba ,çocuğu rahatsızken ve hastalıkla mücadele ederken bir yandan da Allah’a sürekli dua ederler. Böyle bir durumda özellikle annelerin çocukları için içten, samimi ve inanarak edilen bir duası Allah’ın izni ile kabul olur.

Çocuk ve Bebeklerde Ateşi Düşürmek İçin Okunacak Dua üç gün üst üste yıkanıp her yıkandıkça:

“Allah’ın adıyla! Allah’ım, ben ancak Senin şifânı aramak ve peygamberini tasdîk etmek için yıkanıyorum” derse hastalığı gider. (Tuhfetüz-Zâkirîn, 216)

Rasûlullah –sallallahu aleyhi ve sellem– aksırdığı zaman حَمْدًا لِلّٰهِ Allah’a hamd ederim der, kendisine يَرْحَمُكَ اللّٰهُ Allah sana rahmet eylesin denilir, O da: يَهْدِيَكُمُ اللّٰهُ وَيُصْلِحْ بَالَكُمْ Allah size hidâyet versin ve hâlinizi ıslâh eylesin!diye cevâb verirdi. (Buhârî, Edeb, 126)

Ateşli çocuğa okunacak dua:

Bismillâhil kebîr. Eûzübillâhil azîmi min şerri külli irqin ne’âr. Ve min şerri harrinnâr.


Havale Geçirmemesi İçin Okunacak Dua

Hazret-i Âişeder ki: Rasûlullah –sallallahu aleyhi ve sellem– Hazretleri’nin vücûd-ı risâlet penâhîlerine hastalık ârız oldukda mu’tad-ı nebevîleri üzerine Muavvizeteyn sûrelerini okuyarak mübarek ellerinin avuçlarına nefes ederler ve sonra mübarek elleriyle hasta olan çocuğu meshederler idi.

Maraz-ı mevtinde ve hâlet-i ihtizârda iken, ben de Muavvizeteyn (Felak ve Nas) sûrelerini okur ve nefes ederdim. Rasûlullah –sallallahu aleyhi ve sellem– son hastalığı günlerinde iken kulağımı mübârek ağızlarının yanına tutup dinlediğimde arkasını bana dayamış olduğu halde:

“Ya Rabb beni affet, bana rahmet eyle ve beni refîk-i a’lâya ilhak eyle” diyerek duâ ettiğini işittim. (Buârî, Maraz, 19)


Ateşli Çocuğa Okunacak Esmaül Hüsna

Ateşi olan ateşli hastaya hastalara özelliklede çocuklara okunacak şifasını bulması için dua, kendinize veya başkasına okuyabilirsiniz;

Okunacak Dua:
“Bismillahil’kerim, E’ûzü Billâhil’aziym, Min Şerri Külli Irkın Naârin Ve Min Şerri Harrinnâr.”

Manası:Yüce Allâh’ın Adıyla. Amansız Ağrı Ve Sızıların Tümünün Şerrinden
(Zararından) Ve Cehennemin Amansız, Helak Edici Ateşinin (Azabının) Şerrinden
Aziym Olan, Ulu Allah’a Sığınırım.


Uykusunda Ağlayan Çocuğa Okunacak En Etkili Esma ve Sureler


Uyumayan Çocuk İçin Hangi Dua, Sure ve Esmalar Okunur?


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu