Gündem

AVM’ler Sosyal Mesafe Kuralıyla Açılıyor

11 Mayıs’ta kontrollü açılışın deneneceği AVM’lerde serbest gezişe izin verilmeyecek, müşteriler bir patikayı takip ederek ilerleyecek. Sosyal mesafeyi ihlal eden uyarılacak.

AVM’ler Sosyal Mesafe Kuralıyla Açılıyor

Alışveriş merkezlerinde 11 Mayıs’ta kontrollü açılış için hazırlıklar sürerken, bütün bunlar en ince detayına kadar ele alınıyor. Sayılı müşterinin alınacağı, ateş ölçümü yapılmadan, maskesiz girişin izin verilmeyeceği AVM’lerdeki tüm güvenlik yapısı, toplum sağlığını öncelik alacak şekilde baştan aşağı yenilenecek. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun, banka, PTT ve karantina merkezleri gibi yerlerde çalışan güvenlik görevlilerine yönelik tavsiye niteliğinde bir rehber hazırlamasının ardından, güvenlik şirketleri de alacağı tedbirleri belirliyor. Bir grup gazeteciye değerlendirmede bulunan Securitas Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu, haftaya İstanbul’da AVM’lerin test açılışı yapmayı planladıklarını ve bu kapsamda alınacak yeni güvenlik önlemlerini görüştüklerini belirtti. Kösereisoğlu, AVM’lerde artık asayişi sağlamak için verilen genel güvenlik hizmetinin yanı sıra, sağlık güvenliğinin sağlanmasına yönelikte hizmet vereceklerini anlatarak, sağlık güvenliğinin daha AVM’ye girmeden bina önlerinde başlayacağını söyledi.

AVM içerisinde bundan böyle o mağazadan çıkıp diğerine kontrolsüz gitmek mümkün olmayacak. Serbest gezişin olmayabileceği belirtiliyor. Mağaza içlerinde ve genel AVM alanında müşteriler için patikalar çizilecek ve müşterilerin bu alandan ilerlemeleri istenecek. Mağaza içinde de belirlenen patikadan ilerleyerek kasaya gidiş ya da mağaza dışına çıkış mümkün olacak. Kasa önlerinde iki metre aralıklı çizgiler çizilerek sosyal mesafe korunacak.

AVM’lerde şu an marketlerde olduğu gibi mağaza metrekaresinin yüzde 10’u kadar (100 metrekare alanda 10 kişi) belirli sayıda müşteri alınması ve kasa önlerinin genişletilmesi planlanıyor. Ayrıca maske zorunluluğu bulunacak.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu