Blog

Avustralya’daki En İyi Üniversiteler

Avustralya’da okumak istiyorsanız, üniversite seçenekleriniz hakkında biraz bilgiye ihtiyacınız olacak. En iyi Avustralya üniversiteleri ülke genelinde, batıda Perth’den doğuda Brisbane’e, kuzeyde Darwin’e ve güneyde Hobart’a yayılmıştır. Avustralya, İngiltere ve ABD’nin arkasındaki dünyadaki en yüksek üçüncü uluslararası öğrenciye sahip.

1. Melbourne Üniversitesi

Melbourne Üniversitesi (eski öğrenmek için okumaya devam) o ülkenin ikinci en eski yapım 1853 yılında kuruldu.

47.000 öğrenciye ve 6.500 personel üyesine ev sahipliği yapar ve dünya genelinde 280.000 mezunu vardır (bunların yüzde 15’i Avustralya dışında yaşamaktadır).

Melbourne Üniversitesi’ne 12.000’den fazla uluslararası öğrenci kayıt yaptırmıştır ve orada bir yer edinirseniz, 130 farklı ülkeden öğrencilere katılacaksınız.

Ayrıca bazı ünlü akademisyenlerin omuzlarını ovuşturacaksın. Nobel ödüllü Peter Doherty (fizyoloji ve tıp) ve Kraliyet Cemiyeti David Solomon ve David Boger’in arkadaşları, Melbourne’da eğitim veriyor.


2. Avustralya Ulusal Üniversitesi

1946’da kurulan Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) aslen Avustralya Parlamentosu tarafından lisansüstü bir araştırma üniversitesi olarak kuruldu. Avustralya’nın başkenti ve hükümet koltuğu Canberra’da yer almaktadır.

Fakülte ve mezunlar arasında altı Nobel priz kazananı sayar ve hatta Nobel ödüllü bir işletme tarafından yönetilir. Evrenin genişlemesinin hızlandığına dair kanıt sağladığı için 2011 Fizikte Nobel Ödülü’nü (Saul Perlmutter ve Adam Riess ile birlikte) kazanan Brian Schmidt, kurumun başkan yardımcısıdır.

Üniversite , Yale Üniversitesi , Oxford Üniversitesi , ETH Zürih ve Singapur Ulusal Üniversitesi dahil olmak üzere uluslararası üniversiteler ile birçok ortaklığa sahiptir.


3. Sidney Üniversitesi

1851’de kurulan Sidney Üniversitesi, Avustralya’daki en eski üniversitedir.

Halen, 45.000 öğrenci, 134 ülkeyi temsil eden Sydney Üniversitesi’ne devam etmektedir. 30’dan fazla ülkeyle yaklaşık 280 denizaşırı değişim programı uygulanmaktadır.

1901’de Avustralya’nın ilk federal seçimlerini kazanan Edmund Barton da dahil olmak üzere, üniversiteye beş Avustralya başbakanından az olmamış.

Sidney ayrıca öğrenciler için en iyi üniversite şehirlerinden biri olarak kabul edilir.


4. Queensland Üniversitesi

Sloganı Queensland Üniversitesinde (uq) sloganı  Scientia ac Labore,  için Latince olan “bilgi ve sıkı çalışma sayesinde” – bu nedenle bazı greftlemesine yapmaya hazır olun!

UQ, 141 ülkeden 12.000 uluslararası öğrenci dahil olmak üzere kayıtlı 39.000 öğrenciye sahiptir. Ayrıca kayıtlı 13.800 lisansüstü öğrencisi ile Avustralya’nın en büyük doktora gruplarından birine sahiptir.

Meşhur mezunlar arasında Nobel ödülü, iki Fortune 500 şirket CEO’su, Oscar ödüllü Geoffrey Rush ve şair Bronwyn Lea bulunuyor.

Üniversitenin ana kampüsü, kentin en varlıklı bölgelerinden biri olan St Lucia’nın yeşil ve yapraklı Brisbane banliyösünde bulunur.


5. UNSW Sidney

UNSW Sydney , 1949’da kuruldu.

Üniversitede, 130 ülkeden 13.000 uluslararası öğrenci olmak üzere 52.000’den fazla öğrenci bulunmaktadır.

Üniversite, öğrenci değişimlerini ve araştırma projelerini kolaylaştırmak için 39 ülkedeki üniversitelerle 200’den fazla anlaşmaya sahiptir.

Üniversite kısa süre önce öğrencilerin iş fikirleri tasarlamaları ve denemelerini desteklemeyi amaçlayan Michael Crouch Yenilik Merkezi’ni başlattı. Ardından ekip, ticari şirketler ile ortaklıklar yaparak öğrencilerin fikirlerini gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı olur.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu