Öğrenci Gazetesi

AYT Fizik Formülleri PDF İndir

AYT Fizik Formülleri PDF İndir. Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’ye hazırlanan öğrencilere kaynak olabilmesi için AYT Fizik Formülleri PDF dosyasını paylaştık. AYT sınavında 14 tane Fizik sorusu çıkmaktadır. Geçmiş yıllara ait AYT Fizik sorularını incelediğinizde soruların genel olarak bilgiye ve formüllere dayalı yorum soruları olduğunu görebilirsiniz bu nedenle AYT Fizik formüllerini bilmek önemlidir.

AYT Fizik Formülleri PDF

AYT Fizik sınavında karşınıza çıkan 14 Fizik sorusunu yapabilmek için Fizik formüllerini bilmek gereklidir. Bu makalemiz tüm fizik formüllerini bulabilirsiniz. Fizik dalına ait bir kaç formül şu şekildedir. Formül= V=X/t: Bu formülde V=hız x=yol t=zaman olarak belirlenmiştir. Yani hızı bulurken yolu zamana bölerek buluyorsunuz.

Formül= a=v/t: Bu formülde ise a=ivme V=hız değişimi t= zaman olarak belirlenmiştir. Yani ivmeyi bulmak istediğimizde toplam hız değişimini zamana bölmemiz gerekir. Ayrıca bu formülden hız formülünün de v=a.t olduğunu görürüz. Yanı bize ivme ve zaman verildiğinde toplam hız değişimini bulabiliriz.

Formül= P=F/S: Bu formülde P=basınç (katılarda) F=kuvvet S=yüzey alanı olarak kabul edilir. Yani katılarda yüzeye yapılan basıncı bulmak için kuvveti yüzey alanına bölmek gerekiyor. Formül= F=m.a: Bu formülde F=kuvvet, m=kütle a=ivme olarak kabul edilir. Yani kuvveti bulmak için ivmeyle kütleyi çarpmak gerekir. Verilen formülleri kullanırken 2 nicelik bilindiğinde diğer üçüncü niceliği bulabilirsiniz.

Aşağıdaki grafikten: vektör formülleri, moment formülleri, denge, paralel kuvvetler, ağırlık merkezi, basit makineler, madde ve özellikleri, basınç, kaldırma kuvveti, ısı sıcaklık, optik, mercekler, hareket formüllerine göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak AYT Fizik formülleri PDF dosyasını indirebilir bilgisayarınıza, telefonunuza indirerek kolay erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca çıktısını alarak çalışma masanıza aşabilirsiniz.

AYT Fizik Formülleri PDF İndir


İlginizi Çekebilir  👇

👉 2024 AYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

👉 AYT Fizik Son 10 Yıl Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu