Yaşam

Bacakta Çatlak Neden Olur? Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Bacakta Çatlak Neden Olur? Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer?. Bir çok erkek ve kadının ortak problemi olan bacaktaki çatlaklar genellikle kadınlarda daha sık görülür. Çatlaklar ciltteki dermis tabakasının aşırı gerilmesinden dolayı ortaya çıkan yırtıklardır. Çatlak oluşumunda en büyük etken hormonlardır.

Bacakta Çatlat Neden Olur?

Kadınlar kadar erkeklerde de görülen bacak çatlakları genellikle ergenlik ve hamilelik gibi dönemlerde hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşabileceği gibi spor veya çeşitli kas yapıcı ürünlerin kullanımı sonrası kasların birden büyümesi ile yeterince esnek olmayan derinin yırtılmasıyla meydana gelebilir. Bunlarla birlikte hızlı bir şekilde boy atıldığında da enine çizgiler ortaya çıkabilir.

Bu faktörler bacaklarda çatlak oluşumunu tetiklese de asıl problem cildin yeterince neme sahip olmamasıdır. Cilt yeterince nemli olmadığında esnekliğini kaybedeceği için içerideki kas veya yağ oranının artması cildi zorlayarak çatlamasına neden olacaktır.


Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Yukarıda da söylediğimiz gibi bacak çatlaklarının sorun olmasını istemiyorsanız bacak çatlakları ortaya çıkmadan önce önlem almanız gerekiyor. Bunun en etkili yolu ise çatlak oluşumunu tetikleyen başlıca sebep olan elastikiyet azlığına önlem almaktır. Cildin elastikiyet kazanması için öncelikle bol sıvı tüketmek ve düzenli spor yapmak gerekiyor. Bunlarla birlikte cildi nemlendirmek için doğal yağlarla düzenli olarak masaj yapmalısınız. Bacaklardaki Çatlaklara İyi Gelen Doğal Yöntemleri öğrenerek deneyebilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olan ve bu özelliği ile mucizevi iyileştirici özelliklere sahip bir bitkidir. Evinizde kolayca yetiştirebileceğiniz bu bitkiler görünüm olarak da oldukça dekoratiftir. Aloe vera ile çatlaklardan kurtulmak için yaprağından taze jeli alın ve bacaklarınıza masaj yapın. 20-30 dakika bekletin. Her gün uygulayın ve ılık su ile durulayın.


Kahve

Kahve, kafein içeriği ile kan akışının hızlandırmaya ve cildin daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Ayrıca cilt altı hücreleri de uyaran kahve peeling etkisi ile ölü derileri ortadan kaldırır. Kahve telvesini az su ile karıştırın ve çatlaklarınızın olduğu bölgelere sürün. Dairesel hareketlerle 5 dakika masaj yapın ve yıkayın. Ardından zeytinyağı ile ovun ve temizleyin.


Kakao Yağı

Kakao yağı çatlakların azalmasına yardımcı oluyor ve gebelik sırasında ve sonrasında kullanıldığında çatlakların olumunu engelliyor. Kakao yağını gece yatmadan önce bacaklarınıza sürün ve iyice masaj yapın. Haftada 2-3 kez uyguladığınızda çatlak görünümüz hızla azalabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu