Kimdir

Başak Demirtaş Kimdir? Başak Demirtaş Hayatı ve Biyografisi!

Son günlerde katıldığı programlar ve çarpıcı konuşmaları ile gündeme gelen Başak Demirtaş, herkes tarafından merak konusu haline geldi. Aslen Diyarbakır’ lı olan Başak Demirtaş, 770 gün rapor alarak okula gitmeyip öğretmenlikten istifa etmiştir.  Başak Demirtaş Kimdir?  Kaç Yaşında? Başak Demirtaş Hayatı ve Biyografisi! Başak Demirtaş Nerede Öğretmen? Başak Demirtaş Alevi mi? sorularının cevaplarını sizler için makalemizde bulabilirsiniz…

Başak Demirtaş Kimdir?

 1977 yılında Diyarbakır’ın Sur  ilçesinde doğdu ve büyüdü. Başak Demirtaş yoksul bir ailenin kızı. İşçi emeklisi olan babası gençlik yıllarında siyasetle uğraşmış hatta Demirtaş 5 yaşındayken de hapis yatmış. Başak Demirtaş 14 yıldır öğretmenlik yapıyor. Uzun yıllar Diyarbakır köy okulunda öğretmenlik yaptıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle 2014 yılından beri raporlu ve öğretmenliğe ara vermiş durumda. 2002’de Selahattin Demirtaş ile evlendi ve bu evliliğinden iki kızı oldu. Biri 9, diğeri 13 yaşında Dilda ve Dilal adında iki kızı var. Eşiyle kapı komşusu olarak çocukluk yıllarında tanışan Başak Demirtaş, Dicle Eğitim Fakültesi mezunu.

Başak Demirtaş Hayatı ve Biyografisi!

Eşinin 2016’da tutuklanmasından sonra Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta, yaşadıklarının kendi çocukluğunu hatırlattığını söyleyen Demirtaş,: “1982’de babamı götürdüler. Diyarbakır’daydık ve polisler, babamı da almaya gece yarısı gelmişlerdi. şeklinde sözlerine devam etti. Başak Demirtaş, eşini ziyaret etmek için düzenli olarak Diyarbakır’dan Edirne’ye gitmektedir.  Selahattin Demirtaş, 6 Haziran 2018 tarihinde cezaevinden kampanya konuşmasını eşinin telefonuna bağlanarak yaptı.

Eşinin serbest bırakılmasını savunması için 2018 yılında AB Raportörü Kati Piri ile bir araya geldi. COVID-19 salgını sırasında binlerce mahkûmu serbest bırakacak yasa kapsamına siyasi mahkûmların da alınmaları için kampanya yürüttü. 2019 yılında Stockholm’de düzenlenen “Progressive Alliance” adlı birliğin kongresine katıldı ve eşi Selahattin Demirtaş’a bu birlik tarafından verilen Siyasi Cesaret Ödülü’nü onun adına aldı. Haziran 2020’de, bir Twitter hesabından cinsel sataşmanın hedefi oldu. Bu olay, ülkede bütün siyasi partiler, insan hakları savunucuları ve kadın politikacılar tarafından şiddetle kınandı. COVID-19 krizinde, cezaevi ziyaret takviminin belirsizliği nedeniyle Eylül 2020’de öğretmenlikten istifa etti.


➡Diğer Merak Ettiğiniz Kişiler İçin TIKLAYINIZ


Öğrenci Gündemini Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Ederek Güncel Bilgilere Daha Hızlı Bir Şekilde Ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Gündemi: Instagram

Öğrenci Gündemi: Twitter

Öğrenci Gündemi: Facebook

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu