Blog

Başarılı Bir Sunum Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencisi olarak sizden kesinlikle bir sunum yapmanız istenilecek kendine güveni tavan yapmış biri değilseniz muhtemelen biraz gergin olursunuz bunun için üzerinizdeki gerginliği atmak için ve kendine güvenen bir konuşmacı olmak için önerdiğimiz sunum ipuçlarını uygulayın.

 

1. İlginç bir konu seçin

Açık konuşma korkusu, başkaları tarafından olumsuz değerlendirme korkusundan kaynaklanır, bu yüzden hayali değerlendirmeyi saptırmak için ne kadar çok strateji kullanırsanız o kadar iyi. Konuya ilgili meraklıysanız, izleyiciler bundan haberdar olacak ve kendinizi sunumdan zevk alırken bile bulabilirsiniz! Yalnızca ilginizi çeken herhangi bir konu seçmek mümkün değilse, verilen konu içinde kendi açınızı nasıl bulabileceğinizi görün.


2. Olumlu görselleştirme gücünden yararlanın

Sunumun iyi gittiğini hayal edebiliyorsanız, gerçekten sorunsuz sonlanması olasıdır. Gerçek sunum ayarını olabildiğince yakından taklit etmeye çalışın. Günde giymeyi düşündüğünüz kıyafeti giyin ve kendinizi aynanın önüne ya da bir film kamerasının önüne yerleştirin çünkü konuşurken genellikle yansımayı görmezsiniz. Konuşmayı yavaş yavaş ve açık bir şekilde yapmaya yoğunlaşın, çünkü halk konuşma kaygısı çoğu zaman insanların daha hızlı konuşmasına neden olur.Görselleştirmeyi kullanan diğer bir teknik, halk konuşmalarından sinirler için çok etkili olabilecek hipnozdur. İngiltere Ulusal Hipnoterapi Derneği’ne göre , hipnoterapi “duyguları, algıları, duyguları, düşünceleri ve davranışları amaçlanan değişiklikler getirecek şekilde hayal etmeyi” ve “spor ve halk gibi birçok alanda performansı arttırmak için kullanılıyor .


3. ‘Spot ışığı efektini’ yansıtmak için destek kullanın

Herkesin size bakmasıyla, “spot ışığında” olma hissinden nefret mi ediyorsunuz? Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’ne göre , spot ışık etkisi aslında her birimizin “kendi evrenimizin merkezinde olmamızdan” kaynaklanıyor. Bu, davranışlarımızın başkaları tarafından nasıl fark edildiğine dair kendi algımız arasında bir eşitsizlik yaratıyor . ve gerçekte nasıl göründüğü. Dergide ayrıca “hazırlanmış bir konuşmanın çok önemli bir bölümünün yanlış okunması… bizim için utanç verici ve unutulmaz görünebilir, ancak genellikle başkaları tarafından haber verilmeksizin geçer” diyor. Bu yüzden, temel olarak, dururken ve terlerken, izleyicilerin hepsinin kendi sunumları için endişelenmek, hatta fark etmek konusunda endişelenmekle meşgul olma ihtimalleri var! Ancak, sadece güvenli tarafta olmak için, ders için el ilanları, bir slayt gösterisi veya bir film gibi bazı destek malzemelerini veya destek malzemelerini kullanmak isteyebilirsiniz. Bu sunumunuzu daha ilgi çekici hale getirmeli ve aynı zamanda dikkatinizi sizden uzağa saptırmanın kurnaz yan etkisine sahip olmalı!


4. Sonunda…

Kitlenize bakın. Söylediklerinizle daha fazla etkileşime girmelerine yardımcı olacak ve hatta bir ya da iki kez gülümseyebilirsiniz – özellikle de ilk önce gülümse.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu