Üniversite

Başhemşire Nasıl Olunur? Başhemşire Olma Şartları Nelerdir?

Başhemşire: Hastane, sağlık ocağı gibi sağlık kurumlarında hemşireleri yönetme görevini yürüten kurumdaki en üst hemşiredir. Kamuda görev yapan Başhemşirelerin ismi en son yapılan düzenleme ile ”Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü” olarak değiştirilmiştir. Başhemşire  olabilmek için en az lisans eğitimine sahip olmak gereklidir. Bu makalemiz Başhemşirelik ile ilgi Başhemşire Nasıl Olunur? Başhemşire Olma Şartları Nelerdir? Başhemşire Olmak İçin Ne Yapmalıyım? Başhemşire Olmak İçin Hangi Bölüm Okumalıyım? Başhemşirenin Görevleri Nelerdir? 2021 Başhemşire Maaşları Ne Kadar? gibi en çok merak edilen soruları yanıtlayacağız. Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

Başhemşire Nasıl Olunur? Başhemşire Olma Şartları Nelerdir?

Devlet hastanelerinde Başhemşire olabilmek için: ilk şart üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren Hemşirelik, Ebelik ve Diyetisyenlik sağlık bölümlerinden mezun olmak gereklidir. Özel sektör ise sadece Hemşirelik bölümü mezunları ve genel olarak 5 yıl deneyim şartı aramaktadır. Üniversite hastanelerinde ise Başhemşire olabilmek için en az yüksek lisans mezunu olmak gereklidir.


Başhemşirenin Görevleri Nelerdir?

Sağlık kuruluşlarında hasta bakım hizmetlerinin en iyi biçimde yürütülmesini sağlamakla ve hemşireleri ile ebeleri yönetmekle görevlendirilen kişilere Başhemşire unvanı verilmektedir. Başhemşirelerin görev ve sorumlulukları şunlardır:

  • Yönettiği ekibe liderlik etmek,
  • Kurum politikalarına uygun olarak, hastaların tedavisinin, güvenilir ve sağlıklı şekilde sürdürülmesini sağlamak,
  • Hizmetler yerine getirilirken yapılan eksiklik ve hataların düzenlenmesini sağlamak,
  • Ekibinde çalışan hemşire, ebe ve yardımcı hizmetler personelinin kendini geliştirmesini sağlamak ve onları eğitmek,
  • Hastaların tedavi, bakım ve temizlik işlerinin düzenli bir biçimde yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmek,
  • Kendine bağlı ekibin çalışmasını koordine etmek.

Başhemşire Maaşları Ne Kadar? 

Başhemşireler mesai usulü çalışır normal hemşirelere oranla maaşları 1.5 katıdır. 2021 yılı itibariyle Devlet hastanesindeki bir Başhemşirenin maaşı en yüksek 9.250 TL dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu